21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata i  promocję wielojęzyczności.

    Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano w 2005 roku.             

    W tym roku w naszej szkole obchody Dnia Języka Ojczystego odbywały się później, niż  data tego święta, z uwagi na ferie zimowe. Myślą przewodnią obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole była frazeologia, gdyż jak wiemy „Przysłowia są mądrością narodu” .

    W każdej z klas odbyły się zajęcia, na których były interpretowane przysłowia i związki frazeologiczne. W klasach młodszych uczniowie poznawali świat frazeologii poprzez opowiadania związane z przysłowiami. Odbył się też konkurs „Znamy frazeologię” oraz quiz ze znajomości przysłów, który odbywał się na przerwach.  

    Obchodom przyświecało również przekonanie,  jak ważne jest posługiwanie się językiem polskim z dbałością o jego poprawność i zachęta uczniów do ćwiczeń, które doskonaliłyby posługiwanie się nie tylko poprawnym językiem ogólnopolskim, ale też literackim, co jest bardzo cenną umiejętnością.

         Z całą pewnością obchody Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole wzbogaciły naszą wiedzę o frazeologii i naszym dorobku kulturowym.

 

                                                                  Nauczyciele i Uczniowie

 

 

 

 

 

 

  

W ostatni dzień lutego klasa 5a zawitała do Muzeum Narodowego, żeby uczestniczyć w lekcji „Świat mitów”. Podczas warsztatów pogłębili swoją wiedzę dotyczącą mitologii oraz dowiedzieli się jak duży wpływ miała ona na kulturę europejską.

             

Zima w Mieście w 110 super była, ale niestety szybko się skończyła.

Wycieczki, warsztaty i ciekawe lekcje na długo zapamiętamy a na Lato w Mieście znowu w 110 zawitamy!

Dziękujemy Pani Ewelinie Barszcz za organizację i koordynowanie najlepszej Zimy w Mieście. Dzięki wszystkim zaangażowanym w pracę w naszej szkole podczas tegorocznych ferii zimowych, dzieci mają piękne wspomnienia!

     

W związku z zakończeniem karnawału nasi uczniowie wykonali wyjątkowo słodki projekt na lekcjach języka angielskiego. W ramach pogłębiania wiedzy kulturowej o krajach anglojęzycznych oraz porównywania tradycji polskich i brytyjskich, uczniowie z kl. 7a, 8a oraz 8c przygotowali niezwykle ciekawe prezentacje oraz plakaty dotyczące obchodów tzw. Dnia Naleśnika  w Wielkiej Brytanii oraz Tłustego Czwartku w Polsce. Nie skończyło się tylko na przygotowaniu i zaprezentowaniu prac językowych, ale uczniowie zdecydowali się własnoręcznie upiec typowe przysmaki związane z omawianymi świętami. Wszyscy uczniowie z wymienionych klas mieli niebywałą okazję skosztować domowych pączków, faworków oraz donuts, czy też klasycznych pancakes, koniecznie polanych syropem klonowym! Szczególne gratulacje i podziękowania należą się Stanisławowi Baj, Nataszy Siemek, Julce Budzicz, Przemkowi Malinowskiemu, Hani Kozieł, Oli Chyczewskiej, Gabrysi Iwaniak, Adzie Sobiczewskiej, Izie Sawickiej, Wiktorii Bochenek, Kamili Budzicz oraz Mai Linh.

Nasi uczniowie udowodnili po raz kolejny, że mają nie tylko talent do języków obcych, ale spokojnie mogliby startować w różnego rodzaju kulinarnych talent show. 

 


W przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych starsza część naszej społeczności szkolnej, czyli klasy 4-8, zebrały się w sali gimnastycznej na okolicznościowym apelu. Nauczyciel historii Przemysław Niechcielski przypomniał najważniejsze informacje o tych wspaniałych polskich bohaterach oraz o jakże trudnych czasach w jakich przyszło im żyć. Następnie, oddając cześć żołnierzom niezłomnym, w obecności sztandaru naszej szkoły, wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Apel zakończyła symboliczna minuta ciszy ku pamięci tych wyjatjowych męczenników za niepodległość Polski.