Świetlica szkolna oraz Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziły akcję w ramach programu „Szkoła – Szkole”. W dniach 27 - 31 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny, podczas którego można było nabyć ozdoby wielkanocne własnoręcznie wykonane przez uczniów i nauczycieli świetlicy.

Zebraliśmy 1079,74 zł, które zostały przekazane Fundacji Caritas organizującej pomoc na Bliskim Wschodzie. Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Przyjaciela Programu „Szkoła – Szkole” w Syrii.

Cieszymy się, że wspólnymi siłami czynimy wiele dobrego dla dzieci w Aleppo, na których skupia się tegoroczna edycja.  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie potrzebujących.

                                                                            Szkolne Koło Wolontariatu i świetlica szkolna

  

 

 

 

                                                                                    

 

 

ROK WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

17 kwietnia w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Gościliśmy uczniów i nauczycieli dziesięciu białołęckich szkół. Okolicznością towarzyszącą spotkaniu był drugi etap międzyszkolnego konkursu recytatorskiego i plastycznego „Szymborska – znaki szczególne”.

Wszyscy wiemy, że rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rokiem Wisławy Szymborskiej w związku z setną rocznicą urodzin poetki. Konkurs, zorganizowany przez naszą szkołę, jest więc hołdem oddanym Poetce i wydarzeniem wpisującym się w uroczystości upamiętniające Noblistkę.

Konkurs patronatem objęła Pani Izabela Ziątek – wiceburmistrz Białołęki, która, jako Gość Honorowy, przysłuchiwała się słowno – muzycznym interpretacjom utworów Wisławy Szymborskiej.

Nad przebiegiem konkursu i oceną biorących w nim udział uczestników czuwała komisja złożona z przedstawicieli wszystkich szkół zaangażowanych w konkurs. Zadanie miała trudne, bowiem poziom artystyczny uczestników, zarówno w kategorii recytacji, jak i plastycznej, był bardzo wysoki. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych, którzy otrzymali pamiątkowe nagrody, a każdy uczestnik okolicznościowy upominek.

Dla nas, jako gospodarzy, niezwykle cenne były odczucia naszych gości, którzy mówili o przyjaznej atmosferze, jaka panuje w naszej szkole i profesjonalnie przygotowanym konkursie.

Na koniec zgodnie stwierdziliśmy, że wydarzenia, podczas których spotykaliby się uczniowie i nauczyciele białołęckich szkół, powinny być organizowane częściej. Miejmy więc nadzieję, że tej idei będą przyświecać słowa Wisławy Szymborskiej:

„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.”

Małgorzata Składanek

Następnie odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas 2 i 3 w związku z akcją "Cała Polska Czyta Dzieciom", a uczniowie klas 4-7 obejrzeli krótki film na temat życia i twórczości naszej noblistki oraz wysłuchali pięknych wystąpień laureatów konkursu.

W kolejnych dniach ciąg dlaszy naszej kulturalnej przygody!

          

Nasi uczniowie bardzo twórczo spędzili dzisiaj czas podczas kolejnego dnia "Kulturalnej Stodziesiątki"

i dowiedzieli się, co mają wspólnego: dadaizm, Wisława Szymborska i Andrzej Gołota :)

   

  

St. Patrick’s Day !

17 marca co roku cała Irlandia, ale również miliony ludzi w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii obchodzą dzień Świętego Patryka  angielskiego misjonarza, który za swoje zasługi dla kościoła został ogłoszony patronem Irlandii. Tego dnia rzesze ludzi  ubierają się na zielono   i maszerują w radosnych pochodach, malują sobie twarze, przypinają koniczynki, śpiewają tradycyjne celtyckie pieśni. Rzeki barwi się na zielono, a słynne budynki podświetla w tym kolorze. Dorośli popijają zielone piwo, a dzieci czerpią radość z przebierania się za skrzaty, tzw. leprechauns, poszukują garnków ze złotem oraz  szczypią tych, co w tym dniu zapomnieli założyć zielone ubranie.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego popularnego święta.  Już na pierwszy rzut oka widać było, że to wyjątkowy czas, bo na  zajęciach  i korytarzach królował kolor zielony – zarówno wśród anglistów jak i naszych uczniów, którzy pamiętali o odpowiednim ubiorze.

W klasach nauczyciele przeprowadzili okolicznościowe lekcje kulturowe, podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Świętego Patryka oraz zrozumieć jego główne symbole. Punktem kulminacyjnym projektu był tzw. kącik irlandzki zorganizowany przez anglistów na głównym korytarzu. Dla młodszych i starszych czekał  ogólnoszkolny quiz wiedzy o Świętym Patryku, a dla tych, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania przewidziano słodkie upominki w formie „złotych” monet schowanych w garnku na końcu tęczy 😊 Ponadto najlepsze projekty uczniów uświetniły dekorację z okazji tego święta, naprawdę się postarali! Warto podkreślić również zaangażowanie uczniów oraz rodziców w przygotowanie specjalnych zielonych wypieków w formie ciast i ciasteczek, które cieszyły się ogromną popularnością podczas naszego świątecznego kiermaszu. Słodkości były nie tylko piękne, ale i pyszne, a całkowity dochód z kiermaszu w kwocie 236 zł zostanie przekazany na Schronisko dla zwierząt na Paluchu. Dodatkowo angliści w tym miejscu malowali twarze  -  motywem przewodnim była flaga Irlandii i koniczynka, aby było jeszcze bardziej zielono i wesoło.  Po reakcjach uczniów można śmiało stwierdzić, że obchody Dnia Świętego Patryka przypadły im do gustu oraz wzbogacili swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych o kolejne ważne święto. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie - uczniom za ich projekty, pyszne wypieki, prowadzenie kiermaszu i quizu, a Radzie Rodziców SP 110 za ufundowanie słodkich nagród dla odwiedzających nasz irlandzki kącik.