W dniach 29-31 maj uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Góry Świętokrzyskie uznawane są za najstarsze góry w Polsce i jedne z najstarszych w Europie.

    Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Świętokrzyskiego Parku Narodowego z wejściem na Łysą Górę do klasztoru na Świętym Krzyżu. Zwiedziliśmy kompleks zabudowań klasztornych oraz gołoborze, na które prowadzą schody kończące się platformą widokową. Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z  najpiękniejszych punktów widokowych w tej części kraju. Jest to szczyt o wysokości 594 m n.p.m. położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi. Z tym miejscem  związany jest Klasztor – Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Muzeum Hutnictwa w Nowej Słupi oraz wspólnym ogniskiem.

    Kolejnego dnia, z samego rana wyruszyliśmy do Świętej Katarzyny, by zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę ( 615 m n.p.m.).  Po drodze mijaliśmy Pomnik Żeromskiego i legendarne źródło św. Franciszka -  woda posiada wartości lecznicze. Powyżej źródełka stoi XIX-wieczna drewniana kapliczka.

    Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, gdzie odbyliśmy niesamowitą podróż w czasie. Gdy tylko przekroczyliśmy bramę poczuliśmy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość do średniowiecznej osady słowiańskiej z XI i XII wieku. Zobaczyliśmy, z jakim trudem i znojem dnia codziennego zmagali się pradawni mieszkańcy tych ziem. Wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie.

    Trzeci  dzień wycieczki rozpoczęliśmy od  zwiedzania ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach, którego potężne baszty górują nad okolicą. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Dowiedzieliśmy się o historii powstania Zamku,  jego mieszkańcach i legendach związanych z tym miejscem. Następnie wyruszyliśmy do Ostoi Dworskiej – niesamowite, pełne dobrej zabawy spotkanie w gościńcu u chłopa świętokrzyskiego, gdzie wysłuchaliśmy opowieści z dawnej wsi, degustowaliśmy chleb na zakwasie wypiekany przez gospodarza, spacerowaliśmy po gospodarstwie, wykonaliśmy zabawkę ze słomy i mieliśmy wiele integracyjnych zabaw na świeżym powietrzu.

    Trochę zmęczeni, ale zadowoleni w godzinach popołudniowych wróciliśmy do Warszawy 😊

W imieniu wychowawców i uczniów klas trzecich

Izabela Radziszewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    W dniu 6 czerwca klasa IV c wyjechała na lekcję wychowania fizycznego do Hangaru 646. Uczniowie pod okiem trenerów spędzili dzisiejsze zajęcia dbając o swoje bezpieczeństwo i kolegów. Zaangażowanie uczniów i dobra zabawa towarzyszyła uczniom przez cały dzień.

Bożena Szpunar-Zdrojek

 

 

  

 

 

 

Klasy drugie z naszej szkoły w dniu 22 maja 2023 r. są na wycieczce  całodniowej  edukacyjno-integracyjnej w  Łodzi. Poznają szóste co do wielkości miasto w Polsce Łódź - bajkowo i orientalnie.

Celem wycieczki poza zwiedzaniem było: Kształtowanie postaw społecznych do rówieśników i dorosłych. Kulturalne zachowanie się. Przed wyjazdem panie przypomniały w klasach dzieciom Regulamin zachowania się na wycieczce oraz uczuliły na przestrzeganie zasad. Z przejazdem nikt z uczestników podróży nie miał żadnych problemów. Wszyscy dzielnie znieśli jazdę oraz mieli siły i humor na cały dzień. Było bardzo dużo chodzenia, lecz nikt nie narzekał.

Zwiedzanie Łodzi z przewodnikiem: Zoo - wizyta w Orientarium dostarczyło dzieciom wielu wrażeń.  Wzbogaciliśmy  pojęcia i poznaliśmy:  faunę i florę Azji Południowo- Wschodniej. Nastąpiło poszerzenie czynnego słownictwa uczniów. Dzieci miały okazję na żywo zaobserwować karmienie i kąpiel słoni w piasku.  Wszyscy podziwiali różnorodne ryby oraz piękno rafy koralowej.  Po zwiedzaniu ZOO pojechaliśmy do pięknego parku, w którym poza obserwacją i słuchaniem należało się skupić,  aby  zapamiętać jak najwięcej postaci z Legend. 

Niezapomnianą chwilą był obiad samodzielnie zamawiany w prawdziwej Manufakturze w Łodzi.

W drodze powrotnej pani przewodnik przeprowadziła dla dzieci quiz wiedzy o Łodzi. Było warto zapamiętywać, bo za prawidłowe odpowiedzi były nagrody. 

Wszyscy też utrwalili zasady ruchu drogowego w grach i zabawach.  Odbyły się ćwiczenia rozwijające szybkość reakcji na sygnał oraz zabawy kształtujące szybkość i utrwalające zasady bezpieczeństwa. Dlatego wszyscy zdrowi i zadowoleni wróciliśmy wieczorem pod szkołę. Czekamy teraz na kolejne wycieczki.

Opracowały: wychowawczynie klas drugich.

Dziękujemy Rodzicom uczniów za inicjatywę i aktywność.  

   

    

 

HARMONOGRAM ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

 

22 czerwca 2023 r. (czwartek)

Oddziały „0” – godzina 11.30

Klasy 3 – godzina 16.00

Klasy 8 – godzina 18.00

 

23 czerwca 2023 r. (piątek)

Klasy 1 i 2 – godzina 9.15

Klasy 4 i 5 – godzina 11.00

Klasy 6 i 7 – godzina 8.00

 

Odbiór świadectw i spotkanie z wychowawczyniami

Klasa 3a- godzina 9.00 sala 21

Klasa 3b- godzina 8.30 sala 21

Klasa 3c- godzina 9.00 sala 30

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w sali gimnastycznej.

Następnie uczniowie spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach.

 

W piątek, 9 czerwca 2023 roku w szkole nie będą wydawane obiady.