12 kwietnia uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w wycieczce do Łodzi.

Oglądając budynki Manufaktury i spacerując ulicą Piotrkowską, ósmoklasiści mieli okazję obejrzeć część jednego z największych polskich miast w nawiązaniu do jego historii.

W Muzeum Fabryki Manufaktura uczniowie poznali historię fabrycznej Łodzi, największego w kraju ośrodka przemysłu włókienniczego i odzieżowego, a także mogli obejrzeć działające jeszcze na potrzeby zwiedzających warsztaty tkackie, liczące ponad sto lat. Zaprezentowany podczas zwiedzania muzeum film przybliżył uczniom trudne warunki pracy w dawnej tkalni.

W programie wycieczki było również zwiedzanie łódzkiego ZOO wraz z orientarium. Można było zobaczyć liczne egzotyczne zwierzęta, wodne i lądowe, pochodzące z wielu kontynentów, zarówno kręgowce (ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby), jak i bezkręgowce.

Dnia 16.04.2024 uczniowie  klasy 2b odwiedzili "Zwierzoo Mini Zoo" znajdujące się na warszawskim Tarchominie.  To szczególne miejsce, gdzie z bliska można zobaczyć i lepiej poznać takie zwierzęta, jak króliki, szynszyle, świnki morskie, kameleony czy gekony 🦎
Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się jak należy opiekować się zwierzętami. Z zainteresowaniem słuchali informacji o różnych gatunkach i z uśmiechem na twarzach karmili oraz głaskali przyjazne zwierzaki. To było niezwykłe doświadczenie.

 

Małgorzata Mazurek

Kolejny tydzień dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły wizytą w szkolnej bibliotece. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się bibliotekarz, obejrzały fragment księgozbioru przeznaczony dla młodszych dzieci, wysłuchały czytanego opowiadania. Dzieci zaciekawione nowym miejscem i ilością książek nie mogą doczekać się września, kiedy to dołączą do grona czytelników i będą mogły korzystać z biblioteki szkolnej.

 

Anna Kausa-Wójcik

Anna Polakowska

 

W poniedziałek, 15 kwietnia, w naszej szkole odbył się apel, upamiętniający 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 14. rocznicę tragedii smoleńskiej, w której zginęła para prezydencka oraz delegacja lecąca samolotem do Katynia.

Katyń to symbol śmierci polskich oficerów, bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku. Ich szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nieznanych dotąd miejscach sowieckiej ziemi. To rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej.

W uroczystości uczestniczyła również wnuczka Michała Dębca, polskiego żołnierza zamordowanego w Katyniu, która wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego oraz Panią Dyrektor złożyła kwiaty oraz znicze pod dębem katyńskim, który rośnie przy naszej szkole.

To ważne, aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach kształtowała naszą przyszłość i byśmy nigdy nie zapomnieli o ofiarach tych straszliwych zbrodni. Niech ich pamięć będzie zawsze w naszych sercach.

Tuż po przerwie świątecznej dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach o instrumentach muzycznych. Były to praktyczne zajęcia, na których dzieci wykonały instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne. Następnie pod batutą prowadzącej odegrały koncert. Było głośno i wesoło.

 

Anna Kausa-Wójcik

Anna Polakowska