Dnia  13 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Zamek Królewski. Na miejscu czekała na nie pani przewodnik, która miała oprowadzić dzieci po zamku. Nie było to jednak zwykłe zwiedzanie a lekcja, której tematem miało być nieco tajemnicze “Spotkanie z Królem”. Jak się później okazało chodziło o Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki opowieściom pani przewodnik i aktywnej postawie dzieci lekcja była ciekawą podróżą, podczas której można było sobie wyobrazić jak mogła wyglądać w przeszłości wizyta u władcy naszego państwa.  Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądał król, co robił w wolnym czasie i jak mieszkał. Zamek będąc niezwykle ciekawym miejscem bardzo zainteresował dzieci, które z uwagą, ale też i z naturalną energią zwiedzali kolejne pomieszczenia.  Po wizycie w zamku dzieci zwiedziły jego okolice, oglądając piękną choinkę stojąca na placu przed zamkiem oraz świąteczne iluminacje. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Barbórka to tradycyjne górnicze święto obchodzone w Polsce 4 grudnia.
W ramach tego święta oraz realizowanych na zajęciach treści związanych z górnictwem, klasy trzecie gościły w naszych szkolnych progach górników. Podczas spotkania trzecioklasiści mieli niesamowitą okazję poznać specyfikę zawodu górnika oraz elementy odświętnego stroju, a także wzbogacić wiadomości z zakresu geologii i górnictwa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wypowiedzi zaproszonych gości. Punktem kumulacyjnym zajęć było oglądanie interesujących eksponatów przywiezionych przez gości.

Elżbieta Brzezińska

Obraz zawierający tekst, kwiat, plakat

Opis wygenerowany automatycznieMIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

Piękna nasza Polska cała, dobra i skromna – jak każda Mama.
Wszystkich nas płaszczem otuliła, pszenicznym chlebem nakarmiła.
W sercach Polaków pozostań na zawsze. Bądź ostoją, schronieniem i tarczą.
I duży, i mały – niech się Tobą opiekuje!
Kocham Cię, Polsko! Polsko – dziękuję!

W roku szkolnym 2023-2024 po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.

Projekt w naszej szkole realizują dzieci z klas I – III oraz oddziału przedszkolnego.

Działania projektowe są okazją, by budzić wśród najmłodszych poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski i Kresów.

 

W ramach projektu zrealizowaliśmy już następujące zdania:

 

MIKOŁAJ NA KRESACH (zad. 5)– zorganizowanie zbiórki artykułów papierniczych dla uczniów z polskich szkół na Litwie.

ZIELONA NIEPODLEGŁA (zad. 6)

KOCHAM CIĘ POLSKO – turniej wiedzy patriotycznej (zad. 9)

SZLAKIEM HISTORII (zad. 10)

MŁODZI PATRIOCI – kącik o tematyce patriotycznej (zad.11)

ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ (zad. 2) apel z okazji 11 listopada

ZAŚPIEWANIE HYMNU POLSKI – MAZURKA DĄBROWSKIEGO/ SZKOŁA DO HYMNU 11.11 (zad. 1 oraz zad. 4) ORAZ PIOSENKI PROJEKTOWEJ „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

DZIEŃ STROJU LUDOWEGO (zad. 3)

DOBRE, BO POLSKIE (zad.20)

Koordynator projektu

Izabela Radziszewska