czyli GUY FAWKES NIGHT w naszej szkole!

5 listopada w Wielkiej Brytanii hucznie obchodzony jest Dzień Guya Fawkesa. To wspomnienie nieudanego zamachu na życie ówczesnego króla Anglii i Szkocji z 1605 roku. Grupa fanatyków chciała wysadzić w powietrze budynek parlamentu w momencie jego otwarcia. Do eksplozji nie doszło, dlatego że Guy Fawkes został znaleziony w podziemiach parlamentu razem z  36 beczkami prochu.  Świętowanie tych wydarzeń przypomina sylwestra, w całym kraju możemy podziwiać spektakularne pokazy sztucznych ogni, a także  odwiedzać festyny. Dzieci niosą przez miasto kukły Guy’a, wykonane ze starych ubrań wypchanych słomą, papierami i liśćmi. Kukły te wrzucane są do ognisk, które tego dnia rozpalane są w każdym zakątku kraju.  Wiele osób zakłada w tym dniu na twarz charakterystyczne maski, a całość sprawia, że jest to jedno z najbardziej popularnych świąt, jakie współcześnie obchodzą Brytyjczycy.

Pierwsze dni listopada z Uroczystością Wszystkich Świętych i wspomnieniem Wiernych Zmarłych to czas zadumy i refleksji nad życiem oraz przemijaniem. Szczególnie w tych listopadowych dniach wspominamy naszych Bliskich, których kochamy, a których nie ma już wśród nas. Wspomnienia o nich są naszym skarbem. Dzięki nim możemy tych, którzy odeszli, zachować w naszych sercach na zawsze, bo… „Nie umiera ten, kto pozostaje w pamięci żywych…”

W takim klimacie zadumy i wyciszenia wsłuchiwaliśmy się w „Zaduszki Poetyckie” przygotowane przez uczniów naszej Szkoły.  Utwory różnych poetów pomagały nam pochylić się nad tajemnicą życia i przemijania, aby tu i teraz docenić obecną chwilę, przeżyć nasze życie pięknie, a w codzienności odkrywać to, co wartościowe, dobre i szlachetne. Abyśmy potrafili wypełnić nasze życie Miłością.

Piękny, jesienny dzień klasa VIIB spędziła w Łodzi. Miasto powitało nas żółtymi płomieniami liści i wielobarwnością, która jest adekwatna do barwnej historii miasta i jego wielokulturowości. Centrum Dialogu to instytucja, która dba, by pamięć o dalszej i nowszej historii Łodzi była przekazywana kolejnym pokoleniom. Podkreśla też aktualność takich wartości jak: pokój, wolność, solidarność, tolerancja, empatia.

Historia zabytków i charakterystycznych dla kojarzącego się z narodzinami przemysłu włókienniczego miejsc, skłania do refleksji, jak trudne było kiedyś życie i jak ciężko pracowały nie tylko dorośli, ale i dzieci.

Wizyta w Zoo i Orientarium dostarczyła wielu obserwacji i  wzbogaciła naszą wiedzę przyrodniczą. Szalenie widowiskowa była kąpiel słoni.  Obserwacja podwodnego życia mieszkańców oceanów dała niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się z bliska  nawet groźnym gatunkom.

W dniach 14 – 27 października 2024 obchodziliśmy Europejski Tydzień Kodowania, znany jako EU Code Week. To inicjatywa, która w ciekawy i interesujący sposób promuje programowanie i umiejętności cyfrowe. Nauka kodowania pomaga nam wszystkim lepiej zrozumieć ciągle zmieniający się świat. Nasza szkoła była jednym z milionów organizatorów i uczestników tej akcji.

W tygodniu od 21 do 25 października, na zajęciach informatycznych, uczniowie poznawali podstawy programowania przez gry, zabawy i proste do zrozumienia narzędzia. Uczniowie z klas czwartych brali udział w jednogodzinnej lekcji kodowania online, podczas której tworzyli sekwencje poleceń z bloków, powtarzali polecenia oraz sterowali obiektem na ekranie. Rozwiązywali również łamigłówki polegające na układaniu programów z gotowych bloczków, korzystając z postaci z popularnych gier i filmów: Angry Birds oraz Plants vs. Zombies.

Wtorek 15 października 2024 r. na długo pozostanie w naszej pamięci.

,,Od samego rana przy ul. Bohaterów 41 wielkie zamieszanie, wszystkie ulice zakorkowane, a to za sprawą znamienitych gości, którzy zjeżdżają z różnych stron miasta".
Pierwszych powitaliśmy już ok. godz. 8.30, bowiem tradycją białołęckich szkół, jest obecność podczas ważnych uroczystości pocztów sztandarowych, które licznie zawitały również w naszej szkole.

Przybyłych gości osobiście powitała olśniewająca w tym dniu, Pani Dyrektor Sylwia Murawska-Oleksińska wraz z uczniami z klasy 7A. Byli z nami przedstawiciele z Urzędu Miasta, WOiW, Radni i dyrektorzy białołęckich szkół.
Absolutnymi bohaterami jubileuszu byli uczniowie z klasy 4A, Basia i Wiktor, którzy w profesjonalny sposób poprowadzili całą uroczystość. Jesteśmy bardzo dumni!
Przemówień, podziękowań, gratulacji nie było końca. Jubileusz 90-lecia to przecież wspaniała okazja, by wyrazić słowa uznania, podziwu i życzyć wszelkiej pomyślności na kolejne lata. Byliśmy wzruszeni, a zarazem szczęśliwi, że otaczają i wspierają nas tak życzliwi ludzie.