Zapraszamy na cykl
WIECZORÓW PATRIOTYCZNYCH

Sytuacja epidemiczna sprawiła, że wielu rocznic czy uroczystości nie możemy obchodzić okolicznościowym apelem na sali gimnastycznej, złożeniem kwiatów na mogiłach bohaterów czy wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni, co było już naszą tradycją.

Skoro uczyć możemy się zdalnie, to i celebrować nasz patriotyzm będziemy w sposób zdalny na Teams. Przypomnimy sobie najważniejsze fakty i wątki o których wspomnieć należy przy okazji obchodzonej rocznicy, a także wysłuchamy, lub wspólnie zaśpiewamy pieśń patriotyczną (a może i kilka) z nią związaną. Wieczór zakończy szkolny konkurs wiedzy z zakresu obejmującego temat spotkania.

Terminy i tematyka spotkań:
30 listopada 2020 - 190 rocznica wybuchu powstania listopadowego (godz. 18:00)

8 grudnia 2020 - zakończenie szkolnych obchodów Roku Jana Pawła II - z okazji 100 rocz. urodzin Papieża Polaka (godz. 18:00)

14 grudnia 2020 - 39 roczn. wprowadzenia stanu wojennego (godz. 18:00)

Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów kl. IV-VIII (przy komputerze możecie usiąść wspólnie z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem). Zgłoszenia na pierwszy z WIECZORÓW prosimy wysyłać na Librusie w formie wiadomości do p. Kamili Ciepichał do poniedziałku 30 listopada do godz. 12:00. Potwierdzeniem przyjęcia zapisu będzie link do spotkania, który każdy otrzyma w odpowiedzi.

Postarajmy się w ten sposób dać wyraz naszej miłości do Ojczyzny, wdzięczności wielkim przodkom i odpowiedzialności za kraj i współobywateli dziś, w tym ciężkim dla wszystkich okresie epidemii. Świętujmy i pamiętajmy o NASZEJ wspólnej, narodowej historii razem, choć w tym roku na odległość.

Organizatorzy:
Przemysław Niechcielski
Kamila Ciepichał
s. Teresa Czarniecka
Magdalena Kurpiarz-Ładzińska

„Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył”

Antoni Słonimski

Listopad to czas zadumy, wspomnień i refleksji na trudne tematy: odejścia, śmierci i tęsknoty. Dla nas – Patriotów to powrót do ważnych symboli Ojczyzny: walki, poświęcenia, wiary i zwycięstwa. Hasła te, które Polacy nosili w swoich sercach i czynach ożywają na nowo w związku z Narodowym Świętem Niepodległości.

11 listopada świętowaliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Polaków jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Wspominamy tych, którzy cierpieli w zniewolonym przez 123 lata kraju. Tych, którzy marzyli o wolności, nadrzędnej wartości – godnej najwyższego poświęcenia. Odzyskanie niepodległości było procesem trudnym i złożonym. Różnym koncepcjom walki o niepodległość, wizjom przyszłej władzy i odbudowy państwa polskiego przyświecał jeden cel – dobro ukochanej Ojczyzny.


Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada obchodzone było zawsze w naszej szkole bardzo uroczyście.  W tym roku z powodu pandemii nie spotkaliśmy się na  szkolnej akademii ,nie zaśpiewaliśmy wspólnie patriotycznych pieśni w hołdzie poległym za wolność naszej Ojczyzny.

Ale przecież „Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna…” i jak powiedział Józef Piłsudski: „Kto chce, ten może. Kto chce, ten zwycięża”.


Uczniowie klasy 4A z tej okazji przygotowali plakaty, na których zaprezentowali wielkich patriotów Polski. Gratuluję pomysłów, zaangażowania i przede wszystkim sięgnięcia do źródeł, aby bliżej poznać najważniejsze postacie w historii Polski.

Dziękuję uczniom i rodzicom z klasy 4A za ich „zdalną aktywność patriotyczną”.


nauczycielka języka polskiego
Sylwia Murawska-Oleksińska

Zapewne wszyscy wiedzą, że ulubionym gatunkiem literackim naszego „Ojca literatury polskiej” – Jana Kochanowskiego, były fraszki. Uczniowie klasy VIIB zmierzyli się z zadaniem stworzenia fraszek i tych tradycyjnych, i fraszek – raków, czyli czytanych również wspak. Efekty zapewne zadowoliłyby Mistrza Jana z Czarnolasu.

Zapraszamy do poznania fraszek młodych poetek z naszej szkoły.


Emilia Gerłowska
Fraszki


W ostatniej ławce siedziała,
Chwaliła się co nie miara,
Mam tamto, byłam tu, kupiłam to,
Niech weźmie ją stąd kto!
Ja co prawda nie posiadam nic wielkiego,
Lecz wychodzę z założenia takiego,
Niż wszystko mieć lepiej nie mieć nic,
I będziemy w ciekawszym świecie żyć,
Bo gdy wszystko mamy odkrywać nie możemy,
A my to robić chcemy.


Pani na lekcji mówi, że test jutro mamy,
Lecz my wszyscy książki już do plecaka chowamy,
Nikt nic nie zapisał do domu się spieszy,
Tylko Pani mówi, że zapomnimy i się peszy,
My zapewniamy ją, że nie i wychodzimy,
O teście jutrzejszym nie zapomnimy,
Lecz tak fajnie się po lekcjach bawiliśmy,
Że gdy następnego dnia do szkoły przyszliśmy,
Usłyszeliśmy tylko - dziś test kochani,
A my na to - zapomnieliśmy proszę Pani!

Raki
Ważne jest być hojnym, nie chciwym człowiekiem.


Kinga Deptuła
Zamartwienia

Bardzo często się martwimy,
Często smutno wstecz patrzymy.
Czemu tak powiedzieliśmy,
Czemu tak to zrobiliśmy?
Czemu się nie cieszysz życiem,
A wciąż siebie dręczysz skrycie?
Zamiast smucić się latami,
Weź uśmiechnij się czasami!


Maja Smółkowska
O nietaktach i natręctwie

,,Co dostałaś z tego testu?
Unoszę rękę na znak protestu
Ja z odpowiedzią ciągle zwlekam
A ta- na złość, wciąż docieka
Wwierca się w głowę
Wciąż ciągnie swą mowę
Mam tego dosyć!- gotuję się w środku
Lecz nie wylewam z siebie gniewu wrzątku
Wszak krótka rozmowa
Nietakt i ból pokona.

Gratulujemy pomysłu na fraszki i życzymy dalszych sukcesów poetyckich.

Małgorzata Składanek

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie dla Rodzin prowadzi wsparcie zdalne dla rodziców związane z radzeniem sobie z sytuacjami wychowawczymi, w specyficznej sytuacji pandemii Covid-19.

Narastająca II fala epidemii Covid oraz zdalny system nauki, stawia przed rodzicami dodatkowe wyzwania w kontekście wychowania dziecka, organizowania nowego rytmu życia. Podczas konsultacji rodzic uzyska wskazówki, wypracuje ze specjalistą nowe sposoby radzenia sobie.  

Wsparcie prowadzone jest w dni powszednie, w weekendy dla:  pojedynczych rodziców, par rodzicielskich, w grupie rodziców.

Wsparcie prowadzą specjaliści Zespołów Psychologiczno – Terapeutycznych w Warszawie („Ząbkowska", „Nowodwory", „Zacisze", „Nefrytowa"): psychoterapeuci, psycholodzy, coachowie,  socjoterapeuci, pedagodzy, doradcy rodzinni i inni.

Konsultacje prowadzone są on-line oraz telefonicznie.  

Zapisy: 696 509 924, 518 452 047, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aleksandra Frączyk,
Stowarzyszenie dla Rodzin

 

 

18 listopada odbyły się dzielnicowe eliminacje konkursu Warszawska Syrenka. Były one kontynuacją konkursu z marca ubiegłego roku szkolnego. Uczennice z klasy VIIB  naszej szkoły odniosły sukces w zmaganiach recytatorskich. W  kategorii III (kl. VII-VIII) Kinga Deptuła otrzymała nagrodę za prezentację utworu Wandy Chotomskiej  „Autoportret” oraz  Maja Smółkowska otrzymała nagrodę za interpretację wiersza Grzegorza Przemyka  „Jeśli Przyjdziesz”.  W związku z tym Kinga i Maja zostały zakwalifikowane do 43. konkursu Warszawska Syrenka, który w dniach 11 i 12 grudnia organizuje Mazowiecki Instytut Kultury.


Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu!

Małgorzata Składanek