To było nasze drugie spotkanie z malarstwem w Zamku Królewskim.
W listopadzie 2022r. poznaliśmy obrazy malarza włoskiego Bernardo Belotto zwanym Canaletto.
Artysta malował weduty z widokami Warszawy
W styczniu 2023 roku poznaliśmy życie i twórczość Jana Matejki wybitnego malarza historycznego.
Z tej niezwykłej lekcji zapamiętaliśmy dużo informacji, którymi pragniemy się z Wami podzielić.
Uczniowie klasy 3c
Wizyta w Cytadeli Warszawskiej
26 stycznia uczniowie klas: 7a, 8a i 4-6pu odwiedzili Cytadelę Warszawską. Zwiedzanie obiektu połączone było z warsztatami plastycznymi z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Uczniowie poznali historię Cytadeli, okoliczności jej powstania i cel, jaki przyświecał rosyjskiemu zaborcy w jej budowie właśnie w tym miejscu Warszawy. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, w jaki sposób postępowano z więźniami politycznymi przebywającymi w X Pawilonie, obejrzeli pomieszczenia zajmowane przez skazańców, m.in. celę Romualda Traugutta – dyktatora powstania styczniowego. Przewodnik przebrany w „carski” mundur zademonstrował, jak wyglądało aresztowanie i przesłuchanie więźnia oraz finał procesu, którym była wywózka na Syberię. Uczniowie obejrzeli zgromadzone eksponaty, w tym oryginalne kowadło do zakuwania więźniów w kajdany.
Przy Bramie Straceń przedstawiciele naszych klas zapalili znicze i wszyscy minutą ciszy upamiętnili tych wszystkich, którzy stracili życie za swoją działalność narodowowyzwoleńczą.
W drugiej części wizyty w Cytadeli uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali i zaprezentowali prace związane tematycznie z historią walk Polaków o wolną Ojczyznę, w szczególności bohaterów powstania styczniowego. Warsztaty zakończyły się konkursem na najlepszą pracę, w którym pierwsze miejsce zajęła Jola Wilim, a drugie Wiktoria Bochenek – obie uczennice z klasy 8a.
Warto w tak ciekawy sposób poznawać historię naszego kraju, choć niejednokrotnie jest ona trudna i bolesna. Poznajemy przeszłość, by zrozumieć teraźniejszość i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Beata Świderska
Kamila Jakubowska
Przemysław Niechcielski
Dla wielu Naszych uczniów Babcia i Dziadek to najbliższe i najważniejsze osoby w życiu. Nic zatem dziwnego, że daty 21 i 22 stycznia są w naszym kalendarzu niezwykle istotne. Uczniowie klas 1-3 zaprosili swoich ukochanych: Babcie i Dziadków na przedstawienie, które przygotowali wspólnie z wychowawczyniami.
Oczywiście wszyscy licznie przybyli i z uśmiechami podziwiali swoje wnuczęta w programie artystycznym, który wzbudził wiele radości.
Rozpromieniowane twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są to spotkania i jak ważni są dla nich wnuczęta..
Wszystkim obecnym i nieobecnym Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego :)
Z przyjemnością cytujemy jedną z wielu pozytywnych opinii po występie naszych zdolnych Uczniów: "Naprawdę znakomite widowisko. Wielkie podziękowania dla całego grona pedagogicznego zaangażowanego w jego przygotowanie. Młodzi wykonawcy dostarczyli swoim babciom i dziadkom wiele radości i wzruszeń. Pokazali coś, co powinno charakteryzować współczesną szkołę, otwartość, inwencję, właściwie ukierunkowaną zadaniowość, a nie ciągłe wkuwanie oklepanych formułek. Duże brawa."
6 grudnia 2022 roku w BOK-u przy ul. Głębockiej odbył się I Dzielnicowy Konkurs Tańca Sportowego Euforia 2022, który miał na celu przede wszystkim konfrontację artystycznych dokonań młodych adeptów sztuki tanecznej oraz integrację i animację społeczności wszystkich dzielnicowych szkół. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Szkoła Podstawowa nr 368 im. Polskich Olimpijczyków, przy współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury.
Mieliśmy okazje podziwiać pomysłowe, różnorodne rozwiązania choreograficzne, kostiumowe i muzyczne. Poziom tancerzy był imponujący i bardzo wysoki.
Zwycięzcami z naszej szkoły w kategorii JUNIORZY MŁODSI zostali:
- Maja Zygadło, Oliwia Czajkowska, Natalia Nowakowska, Zofia Tataj, Zofia Kałuska z kl. IV b jako zespół „Mikołajki” – II miejsce.
- Amelia Kościołek, Oliwia Kościołek, Anna Giszczak, Urszula Giszczak z kl. III a, jako zespół „Mini Power” – II miejsce.
- Jagoda Ciesielka, Alicja Liszewska z kl. III b, jako zespół „Besties” – III miejsce.
W Szkolnym Konkursie Tańca wzięły udział uczennice:
Apolonia Prokurat, Julia Jaroszewicz, Maria Raczkowska z kl. IV b, Dominika Rudnicka, Maja Krupa, Zofia Krośnicka, Natalia Bartnicka, Antonina Bułka, Hanna Rejer, Anna Sobczak, Kinga Dębowska, Zofia Madej, Julia Trynik-Nerkowska, Antonina Bowtruczuk z kl. IV c, Dominika Młynarska, Weronika Obidowska z kl. VII a.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania pasji tańca !
K. Jurys
Dnia 11 stycznia uczniowie klasy 3a, 2b oraz 0b wybrali się do Teatru Ekologicznego Bohema House na przedstawienie teatralne pt. „Calineczka – magia tkwi w naturze”. Wycieczka do teatru była nagrodą ufundowaną przez Radę Rodziców za wygraną w konkursie plastyczno - wokalnym z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
Przedstawienie, w którym wzięli udział uczniowie, to interpretacja znanej baśni, której główna bohaterka mierzy się ze zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniem odpadami. To historia dziewczynki małej ciałem, ale wielkiej duchem, dla której ważne są kwestie ochrony środowiska, zmiany klimatu i recyklingu. Tanecznym krokiem bohaterzy uczą widzów zasad segregacji odpadów oraz szacunku do natury.
Teatr Ekologiczny Bohema House, to jedyny taki teatr na świecie. Dla dzieci wizyta w Teatrze Bohema była niezwykłym przeżyciem. Uczniowie mogli zobaczyć przepiękne akrobacje, połączone z tańcem oraz cudownym śpiewem w wykonaniu aktorów. Aktorzy w przepięknych strojach występowali na scenie oraz wśród dzieci.
Dla dzieci było to wspaniałe widowisko teatralne połączone z lekcją o ekologii. Na zakończenie uczniowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za cudowną nagrodę.
Wychowawca klasy 3a
Izabela Radziszewska