1 czerwca 2017 uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polegała na zebraniu uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza, będącego sprawozdaniem. Pragnę poinformować, że  459 409 uczniów z całej Polski (w tym my) pobiło rekord w ogólnopolskim czytaniu. Przypominam, że ubiegłoroczny rekord wyniósł 432 608 uczniów.
Dziękuję wszystkim za udział w tym fantastycznym wydarzeniu.

Koordynator szkolnej akcji
Izabela Pietrzak

 

22 maja , w piękny, słoneczny poniedziałek, uczniowie klasy IIa wybrali się na wycieczkę do pobliskiej biblioteki publicznej – Wypożyczalni 58 przy ul. Wałuszewskiej. 

W drzwiach biblioteki powitały nas uśmiechnięte panie i zaprosiły do królestwa książek. Tutaj wysłuchaliśmy książki „Zbawcy książek”. Poznaliśmy historię pewnego trolla – Jacka, który zakradał się do biblioteki i niszczył książki. Treść książki pozwoliła dzieciom jeszcze raz przypomnieć zasady właściwego korzystania z książek. Następnie każdy przez chwilę mógł zostać bibliotekarzem i osobiście wypożyczyć książkę w systemie.

Potem nastąpiła najbardziej oczekiwana  część, a mianowicie przeszukiwanie półek i pudełek z licznymi  kolorowymi, ciekawymi, niezwykłymi książkami. Zadaniem dzieci też było znalezienie na półce Harrego Pottera. Najszybciej poradziła sobie Zosia, która poprawnie odnalazła szukaną książkę.

Na koniec każdy dostał kolorową zakładkę do  książki.

Mamy nadzieję, że dzieci będą chętnie zaglądać do biblioteki, zarówno szkolnej jak i publicznej.

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz
Maria Krawczyk – wychowawca IIa

15 marca  odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorką książki pt. "Kasia i Daniel na tropie...",  „Siedem d(r)eszczowych dni” p. Barbarą Szelągowską oraz z ilustratorką p. Moniką Jędrychowską.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III. Panie przeprowadziły bardzo interesujące zajęcia, dostosowane do poszczególnych grup wiekowych.

Dzieci młodsze rozwiązywały zagadki, a także rozmawiały o tym, jak należy dbać o książki. Poza tym poznały stonogę Jadzię, z którą wspólnie się bawiły.

Dzieci starsze obejrzały film przedstawiający poszczególne etapy powstawania ilustracji do książek oraz łączenia tekstu z ilustracjami. Na koniec spotkania uczniowie mogli porozmawiać z gośćmi oraz zakupić książeczkę z autografem i dedykacja autorki.

Spotkanie minęło w miłej atmosferze i zachęciło dzieci zarówno do czytania, jak i do własnej twórczości.

Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie tego interesującego wydarzenia.

nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Wiosną rozkwitają kwiaty, a dzieci uwielbiają kolorowanki z kwiatami. Wykonując wiosenne ilustracje wykorzystują najpiękniejsze barwy. Przed Wielkanocą robiliśmy również zajączki, wykonane z dłoni. Chętne dzieci mogły wykazać się również w kolorowaniu  wielkanocnych obrazków. Kiedy przyszedł maj bibliotekę zaczęły ozdabiać piękne motyle oraz zielone żabki.

Popularnością cieszą się albumy o kwiatach i owadach. Wszyscy twierdzą, ze piękna jest wiosna.

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz

Podczas zimy, zwłaszcza kiedy na dworze smog, nadrabiamy zaległości czytelnicze. Uczniowie z naszej szkoły chętnie odwiedzają wtedy bibliotekę szkolną.

Rozmawiamy o pomocy zwierzętom, oglądamy albumy o zwierzętach żyjących w „lodowych krainach”.

W bibliotece czytamy też książeczki o zabawach zimowych. Dzieciom najbardziej podobał się wiersz Szymona Jaworskiego „Bałwan”

Stoi bałwan w kapeluszu,
Nic nie słyszy, nie ma uszu,
Ślepki z węgla patrzą krzywo,
Krzyś ulepił takie dziwo.

Dzieci zainspirowane wierszem  wykonywały piękne bałwany z wacików kosmetycznych.

Nad wszystkimi góruje „talerzykowy” bałwan.

Naszą bibliotekę ozdabia teraz wielka „bałwankowa rodzina”.

Czuwająca nad  wszystkim
Izabela Pietrzak