Po raz siódmy w Polsce i trzeci na świecie odbyło się wielkie święto czytelników i książek - Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do akcji zgłosiły się 2882 placówki, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku, nasza szkoła brała udział w tym wydarzeniu po raz pierwszy.
Tegoroczna akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach.
Oficjalnie ogłaszamy, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 OSÓB!
Nasza szkoła otrzymała dyplom za uczestnictwo w akcji.
Izabela Musiał
nauczyciel bibliotekarz
14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej.
Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami.
W środę w zerówce odbyły się zajęcia pt.” Każdy mały i duży człowiek ma prawo do życia bez przemocy”. Zajęcia z elementami bajkoterapii dla dzieci w wieku 5-7 lat. Dzieci obejrzały krótki filmik i wysłuchały opowiadania „Cecylka cebulska, czyli Cecyleczka Szczypaweczka”.
Następnie odbyła się rozmowa z dziećmi na temat poruszony w filmie i opowiadaniu.
Elżbieta Brzezińska
Justyna Szczogryn-Majewska
Izabela Musiał
We czwartek 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Akcję Czytamy z Sercem.
Z nowo utworzonym Kołem Bibliotecznym „Między książkami”, wykonaliśmy gazetkę w której zawarliśmy wiadomości o sercu z materiałów przesłanych nam przez organizatorki akcji oraz wystawkę książek o sercu.
W zerówkach przeczytałam opowiadanie pt. „Moja krew ma moc”, Justyny Wodowskiej. Natomiast w klasach starszych i na świetlicy Zosia z IV c przeczytała fragm. książki Wojciecha Grajkowskiego pt. „Krew”.
Po odczytaniu opowiadań rozmawialiśmy o sercu, jak funkcjonuje i jak o nie dbać.
Mieliśmy także do dyspozycji planszę z budową serca oraz modele serca z pracowni biologicznej udostępnione przez panią Beatę Bartczak.
Dziękuję członkom Koła Bibliotecznego za pomoc w przygotowaniu wydarzenia.
Nauczyciel bibliotekarz
III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej akcji
pt. ,,Przerwa na czytanie –
bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji czytelniczej 20 października 2022 r. akcja realizowana w ramach
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Celem akcji była :
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska szkolnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
W akcji wzięli udział uczniowie szkoły. Każdy z uczestników wybrał z biblioteki szkolnej lub przyniósł z domu swoją książkę. Najmłodszym uczniom z zerówki i z pierwszych klas (nie umiejącym jeszcze samodzielnie czytać) głośno czytały uczennice z Koła Bibliotecznego wiersze Jana Brzechwy. W czytaniu wzięła udział klasa ukraińska, czytając wiersze w ojczystym języku. Czytano więc, na korytarzu, w klasach czytano przede wszystkim w bibliotece.
Uczennice ósmej klasy wykonywały zakładki do książek w kształcie motyli, zachęcając do czytania.
Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji czytania na przerwie. Mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas czytających więcej.
Nauczyciel bibliotekarz
W ramach Dni Kultury w naszej szkole odbyła się akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, uczniowie 8 klas czytali „Małego Księcia” młodszym koleżankom i kolegom.
Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, odwiedziła również zerówki. Na początku spotkania rozmawialiśmy o książkach. Dzieci opowiadały co czytają im rodzice i jakie książki czyta rodzeństwo. Następnie przeczytałam dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.
Postarajmy się czytać dziecku przynajmniej 20 min dziennie.
Ja zaś, zapraszam do biblioteki.
Izabela Musiał
nauczyciel bibliotekarz