III Międzynarodowa edycja  VII Ogólnopolskiej akcji

pt. ,,Przerwa na czytanie –

bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Nasza szkoła przystąpiła do akcji czytelniczej 20 października 2022 r. akcja realizowana w ramach

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Celem akcji była :

• promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • integracja środowiska szkolnego;
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

W akcji wzięli udział uczniowie szkoły. Każdy z uczestników wybrał z biblioteki szkolnej lub przyniósł z domu swoją książkę. Najmłodszym uczniom z zerówki i z pierwszych klas (nie umiejącym jeszcze samodzielnie czytać) głośno czytały uczennice z Koła Bibliotecznego wiersze Jana Brzechwy. W czytaniu wzięła  udział klasa ukraińska, czytając wiersze w ojczystym języku. Czytano więc,  na korytarzu, w klasach czytano przede wszystkim w bibliotece.

Uczennice ósmej klasy wykonywały zakładki do książek w kształcie motyli, zachęcając do czytania.

Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji czytania na przerwie. Mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas czytających więcej.

Nauczyciel bibliotekarz

We czwartek 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Akcję Czytamy z Sercem.

Z nowo utworzonym Kołem Bibliotecznym „Między książkami”,  wykonaliśmy gazetkę w której zawarliśmy wiadomości o sercu z materiałów przesłanych nam przez organizatorki akcji oraz wystawkę książek o sercu.

W zerówkach przeczytałam opowiadanie pt. „Moja krew ma moc”, Justyny Wodowskiej. Natomiast w klasach starszych i na świetlicy Zosia z IV c przeczytała fragm. książki Wojciecha Grajkowskiego pt. „Krew”.

Po odczytaniu opowiadań rozmawialiśmy o sercu, jak funkcjonuje i jak o nie dbać.

Mieliśmy także do dyspozycji planszę z  budową serca oraz modele serca z pracowni biologicznej udostępnione przez panią Beatę Bartczak.

Dziękuję członkom Koła Bibliotecznego za pomoc w przygotowaniu wydarzenia.

Nauczyciel bibliotekarz

23 kwietnia obchodzimy 28. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek.

Święto książki ustanowiono oficjalnie w 1995, przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Ma ono na celu promowanie czytelnictwa, edytorstwa, a także ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica śmierci lub urodzin wielu wybitnych pisarzy np. : Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, Vladimira Nabokova, Josepa Pla.

W związku z tym w naszej bibliotece szkolnej wykonywaliśmy sleeveface.

Wybieraliśmy książki, których okładki wykorzystywaliśmy do zdjęć, niektóre są bardzo pomysłowe.  A oto kilka z nich.

Zapraszamy do oglądania.

Izabela Musiał

W ramach Dni Kultury w naszej szkole odbyła się akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, uczniowie 8 klas czytali „Małego Księcia” młodszym koleżankom i kolegom.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, odwiedziła również zerówki. Na początku spotkania rozmawialiśmy o książkach. Dzieci opowiadały co czytają im rodzice i jakie książki czyta rodzeństwo. Następnie przeczytałam dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.

Postarajmy się czytać dziecku przynajmniej 20 min dziennie.

Ja zaś, zapraszam do biblioteki.

nauczyciel bibliotekarz

W marcu w bibliotece stanął Biblioteczny Słoik Życzeń. Czytelnicy mogli wrzucać do niego swoje propozycje tytułów książek, które chcieliby mieć w naszym księgozbiorze.
    Propozycje były różne, od komiksów po fantastykę. Wśród życzeń naszych czytelników znalazła się też kanapa. Pojawiło się nawet marzenie wyjazdu do Nowego Jorku.
Warto marzyć.
    Wybrane książki zostały zakupione, a następnie oklejone i ostemplowane przez Zosię, Julkę i Anię.

Odwiedzajcie Bibliotekę.
Zapraszam.