W poniedziałek 21 listopada 2022r. w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022. Tego dnia przypada  rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku. Przedszkolaki  w ramach świętowania przyszły do szkoły ubrane na niebiesko. Podczas zajęć dzieci utrwaliły znajomość swoich praw.

Nauczycielki grupy 0A i  0B

 

    22 listopada 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego ,,0b” wybrały się na wycieczkę do Garnizonu Sztuki na muzyczny spektakl pt. ,,Gdzie jest buteleczka?”  Przedstawienie przeniosło dzieci w podróż po pięknych i tajemniczych głębinach oceanu, której towarzyszyła  wspaniała muzyka, magnetyzujące wizualizacje i zjawiskowe kostiumy.

    Kiedy główna bohaterka - mała plastikowa Buteleczka trafia na plażę, szybko przekonuje się, że nie jest to odpowiednie dla niej miejsce. Jakieś niesforne dziecko zostawiło ją na piasku, a przecież powinna leżeć, razem z innymi butelkami w koszu. Kiedy przez nierozsądną zabawę z krabem zostaje zabrana przez fale w głąb oceanu czekają na nią niesamowite przygody. Celem twórców spektaklu jest uświadomienie dzieci i dorosłych jak ważna dla środowiska jest segregacja odpadów i wspólne dbanie o planetę już od najmłodszych lat. Każdy z nas może zostać superbohaterem, bo każdy ma realny wpływ na przyszłość Ziemi - zmiany, jakich dokonujemy w jednym miejscu, mają wpływ na ludzi i zwierzęta żyjące po drugiej stronie globu. Przyjaźń, szacunek do natury i do drugiego człowieka  to wartości, które przekazywane są w przedstawieniu.

    Dzieci  już na samym początku były zafascynowane miejscem, w którym znaleźli się po raz pierwszy. Wiele emocji wzbudziły wśród nich bajeczna sceneria, barwne kostiumy, nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie. Dzieci spędziły w teatrze wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci. Brawa i owacje na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania za niezapomniane przeżycia i wrażenia. Na sam koniec czekała na dzieci niespodzianka- spotkanie i zdjęcie z aktorami. Do szkoły powrócili wszyscy zadowoleni, z uśmiechem na twarzy, nową wiedzą oraz odrobiną teatralnej magii.

                                                                                                          Anna Polakowska

                                                                                                         Anna Kausa- Wójcik

    W czwartek 20 października dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia dzieci z zerówek gościły koleżanki ze starszych klas, które przeczytały dzieciom kilka wierszy Jana Brzechwy. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem i skupieniem słuchały starszych koleżanek podziwiając ich umiejętności płynnego czytania.

Elżbieta Brzezińska

    21 października dzieci z grupy 0A obchodziły Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Celebrując ten dzień przedszkolaki wykonały pyszne galaretki owocowe, które potem zjadły na podwieczorek. Punktem kulminacyjnym było przyrządzenie owocowych koktajli, które dzieci zjadły ze smakiem.  Zarówno produkcja, jak i konsumpcja galaretek i koktajli wyszły dzieciom doskonale. Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały prelekcji, jak dużo miejsca w codziennej diecie powinny zajmować warzywa i owoce oraz jak ważne dla naszego zdrowia jest ich spożywanie.

Elżbieta Brzezińska, Justyna Szczogryn-Majewska

   

  

    W pierwszym tygodniu października w oddziale przedszkolnym 0b tematem przewodnim stało się „Jabłko”. Sala grupy już od poniedziałku zamieniła się w „jabłkowe laboratorium”. Dzieci rozpoczęły projekt od zgromadzenia informacji co już wiedzą o jabłku?  Następnie zastanawiały się „Czego się chcą o tym owocu dowiedzieć?” Dzieci na pytanie: „Czego chcą się dowiedzieć o jabłku?” wskazały min.: jak jest zbudowane? Dlaczego zmienia kolor gdy się je obierze? Jak rośnie? Jakie są etapy wzrostu jabłka od nasiona? Skąd się bierze w nim robaczek? Co można zrobić z jabłek? Czy jabłko pływa? i inne. Na niektóre z tych pytań odpowiadały szukając wiedzy w książkach, w internecie, przeprowadzając doświadczenia oraz pytając przybyłego eksperta.

    W czasie zajęć pod lupą dzieci oglądały pestki jabłek, liczyły czy w każdym jabłku jest ich tyle samo, poznawały odmiany różnokolorowych jabłek, smakowały i wąchały je. W ramach zajęć plastycznych dzieci szkicowały jabłka, prezentowały przekrój jabłka techniką origami płaskie z koła oraz wykonały jabłonki. Stworzony w sali stragan z jabłkami, posłużył dzieciom w zajęciach kulinarnych.

    Dzieci z pomocą nauczyciela wykonały sok jabłkowy i zrobiły chipsy jabłkowe. Miały możliwość kroić jabłka i trzeć je na tarce. W czasie zajęć matematycznych dzieci przeliczały owoce, tworzyły zbiory, porównywały ich wielkości. Miały również możliwość ważyć jabłka za pomocą elektrycznej wagi i samodzielnie wykonanej wagi z wieszaka. Zdobywanie  wiedzy tą metodą było bardzo przyjemne i ciekawe. Przez cały tydzień wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Anna Polakowska

Anna Kausa- Wójcik