Katarzynki i Andrzejki to zwyczaj kulturowy celebrowany przez naszych dziadów i pradziadów. Dawniej obrzędy te, miały nieco inny charakter, były przepełnione magią i wiarą, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie jest to okazja do dobrej zabawy, a wróżby i przepowiednie traktowane są z przymrużeniem oka.

Dnia 22 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie dla klas 0 - III ze znaną aktorką filmową, teatralną i pisarką Laurą Łącz – autorką książek „Spełnione marzenia”, „Sekret czarnego łabędzia”, „Abecadło” oraz „Bajki i wiersze na cztery pory roku”.  Artystka opowiedziała naszym uczniom o swoim życiu i pracy w Teatrze Wielkim, którego wnętrze przedstawiła w niezwykle obrazowy sposób, zdradzając niektóre scenograficzne sekrety tego wyjątkowego miejsca. Teatr jest wielką pasją pani Laury, gdyż od najmłodszych lat była z nim bardzo związana. W nim się „wychowała” jako córka aktorów tam pracujących.     

 

Dnia 19 listopada klasa 2a i 2b obejrzały wspaniały spektakl teatralny pt. „Kraina bajek”. Aktorzy zagrali role bohaterów utworów m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Wawiłow, Aleksandra Fredry.
               Cudowna gra aktorska, scenografia, rekwizyty oraz gra świateł wprowadziły widzów w niezwykły świat znanych i lubianych przez dzieci wierszy i bajek. Pięknie skomponowane połączenia poszczególnych utworów dały efekt niezwykłej całości przedstawienia. Zaprezentowane utwory były utrwaleniem znanych już dzieciom na pamięć wierszy, a także zachętą do nauki pozostałych.
               Takie spektakle warto oglądać, by jeszcze chętniej zaglądać do książek z lektury nie tylko obowiązkowej.

 

Wychowawczynie klas drugich                   

 

Dnia 21 listopada klasy drugie miały okazję zwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina. Pani edukator, która prowadziła lekcję, w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o życiu naszego wielkiego kompozytora i pianisty. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał zwykły dzień Fryderyka w domu, czego uczył się w liceum, jak zarabiał pieniądze i tego, że wieczorami lubił chodzić z kolegami do opery. Zobaczyliśmy portrety artysty i jego rodziców, akwarele przedstawiające Żelazową Wolę - miejsce urodzenia. Posłuchaliśmy jego pięknej muzyki.                  

 

W poniedziałek (18 listopada) dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I –III uczestniczyli w koncercie patriotycznym „Jak Polska odzyskała niepodległość”. Spotkanie to było niejako przedłużeniem szkolnych uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.  Muzycy z agencji artystycznej Pro Arte poprowadzili słuchaczy w muzyczną podróż po historii Polski. Dzieci wysłuchały przepięknych pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu p. Izabeli Wilczak oraz opowieści o bohaterstwie Polaków w walce o wolną i niepodległą ojczyznę. Instrumentem wiodącym koncertu był akordeon.

            Dziękujemy Radzie Rodziców, która była fundatorem koncertu.

 

W imieniu dzieci i nauczycieli klas 0 – III,

Mariola Cabaj