Z okazji Dnia Kobiet dziewczynki z kl. 5a dostały od swoich kolegów zaproszenia na wieczór filmowy. Spotkanie odbyło się 9 marca w budynku naszej szkoły. Chłopcy przygotowali poczęstunek i salę. Ciasto, babeczki, ciasteczka, żelki to tylko część pyszności, które mogliśmy wcinać podczas oglądania bohaterów Marvela. Podjadaliśmy popcorn, który dziewczynki robiły na bieżąco ( bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za pożyczenie maszyny ❤️). Mniej zainteresowani filmem mogli spędzić czas w kąciku szachowym. Wspólnie spędzone w szkole wieczory to coś co uczniowie 5a baaardzo lubią.

Wychowawca: Monika Głuchowska

    

6 marca SP 110 była otwarta dla przyszłych Uczniów i ich Rodziców, Opiekunów, cieszymy się z tak licznej obecności! 

Dziękujemy Paniom z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej za ciekawe prezentacje i zajęcia z przyszłymi uczniami.

       

 

Od 6 marca 2023r. w klasie 2 B wznowiliśmy kącik przyrodniczy. W poniedziałek uczniowie przynieśli różnorodne rośliny wiosenne. Podwyższyło to estetykę naszej klasy. Miło wejść do kolorowej klasy pachnącej hiacyntami, azalią i  żonkilami. Rozpoznawaliśmy kwiaty po wyglądzie i zapachu. Każdy uczeń odróżnia już szafirki od żonkili i innych kwiatów. Zdobią one parapety oraz tzw. Gruszkę służącą za kącik przyrodniczy.  Wszystkie kwiaty zostały powstawiane do estetycznych doniczek dobranych kolorem. Uczy to dzieci estetyki. Po przekwitnięciu wysuszone cebulki trafią na ogródki działkowe, a nasz kącik będzie sukcesywnie uzupełniany nowymi kwiatami przyniesionymi lub wyhodowanymi w doniczkach. Pod koniec marca będą już smaczne i zdrowe szczypiorki. 

Wyzwoliło to  aktywność wśród uczniów oraz rozwinęło zainteresowania hodowlą roślin. W Dzień otwarty w pracy zespołowej dzieci przyporządkowywały koła do danej części rośliny. Wiedzą, że z sałaty, szczypiorku  jemy liście, a z rzodkiewki korzeń, u ziemniaka bulwę z ziemi, a od pomidora owoce.  Mają wiedzę, które rośliny są jadalne, a które ozdobne.   

Ogródek przyrodniczy wzmógł w nas oczekiwanie na wiosnę i zachęca do wyhodowania roślinek w ogródkach.

Wiosenny bukiet wykonany z uczniami i mamami z klasy II B

6 marca 2023r. na powitanie nowego przedwiosennego tygodnia Mamy powitały całą klasę przepięknymi kwiatami  wykonanymi z krepiny. Pracowały w weekend z własnej inicjatywy w ramach integracji z innymi. Swoje talenty artystyczne zaprezentowały nasze dzieci: Gabrysia Milewska, Nikola Gochnio, Nina Kozieł, Dagmara Sawic i Tobiasz Nogowski i ich mamy.  Ten różnobarwny bukiet upiększa i ożywia naszą salę. Wszyscy poczuli, że wiosna jest tuż, tuż.

Jako wychowawczynie klasy składamy serdeczne podziękowania za czas i pomysł dla dzieci.

Ten akcent wiosenny ukazuje też gazetka przy naszej sali pt. „Zwiastuny wiosny” ukazująca wszystkie wiosenne kwiaty oraz  zagadki o nich.  Wykonały ją wychowawczynie klasy dla wszystkich uczniów.  

Wychowawcy 2 B: Halina Olesiejuk i Agnieszka Milewska

   

  

To święto w naszej klasie miało niezwykłą oprawę.  Najpierw panie zrobiły gazetkę o Dniu Kobiet. Chłopcy z klasy wraz z mamami pomyśleli o tym dużo wcześniej. Najpierw wykonali projekt prac. Potem odbyło się spotkanie mam chłopców w klasie.  Wszyscy pracowali kilka godzin w naszej klasie po lekcjach. A gdy już były gotowe laurki dla 15 dziewczynek to została misterna praca do wykończenia pomysłu. Do każdej laurki były w rulonie dopięte osobiste życzenia, inne dla dziewczynek a inne dla pań dorosłych tj. nauczycielek i pań Dyrektorek Szkoły. Łodyga tych oryginalnych kwiatów była w formie słodkich lizaków.

No i  w Święto Kobiet niespodzianka wszystkich zaskoczyła. W prace było włożone serce, a dziewczynki małe i duże poczuły się mocno docenione jako Kobiety. Chłopcy również poczuli się dowartościowani, że ich pomysł i aktywność wyzwolił pozytywne emocje.  

Nie zabrakło też  zdrowych słodkości, bo utalentowane mamy upiekły muffinki czekoladowe oraz całą blachę wyśmienitej szarlotki rozpływającej się w ustach. W uroczystości uczestniczyły też niektóre mamy dzieci za co mocno dziękujemy.     

Wychowawca: Halina Olesiejuk

Nauczyciel wspomagający:  Agnieszka Majewska    

   

  

 

    21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata i  promocję wielojęzyczności.

    Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano w 2005 roku.             

    W tym roku w naszej szkole obchody Dnia Języka Ojczystego odbywały się później, niż  data tego święta, z uwagi na ferie zimowe. Myślą przewodnią obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole była frazeologia, gdyż jak wiemy „Przysłowia są mądrością narodu” .

    W każdej z klas odbyły się zajęcia, na których były interpretowane przysłowia i związki frazeologiczne. W klasach młodszych uczniowie poznawali świat frazeologii poprzez opowiadania związane z przysłowiami. Odbył się też konkurs „Znamy frazeologię” oraz quiz ze znajomości przysłów, który odbywał się na przerwach.  

    Obchodom przyświecało również przekonanie,  jak ważne jest posługiwanie się językiem polskim z dbałością o jego poprawność i zachęta uczniów do ćwiczeń, które doskonaliłyby posługiwanie się nie tylko poprawnym językiem ogólnopolskim, ale też literackim, co jest bardzo cenną umiejętnością.

         Z całą pewnością obchody Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole wzbogaciły naszą wiedzę o frazeologii i naszym dorobku kulturowym.

 

                                                                  Nauczyciele i Uczniowie