W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” uczniowie klas II i III naszej szkoły włączyli się do akcji Bohater On – Napisz kartkę Bohaterom.

Bohater On włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.  

Akcja Bohater On sygnalizuje chęć włączenia do świadomości społecznej historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. Dzięki akcji każda zainteresowana osoba może wysłać pocztówkę, list bądź laurkę do wybranego Powstańca Warszawskiego.

Szanowni Państwo,

miło mi poinformawać, że nasza szkoła otrzymała certyfikat Code Week 2021 - Europejskiego Tygodnia Kodowania. 

W ramach projektu uczniowie klas 4-8 na zajęciach z informatyki uczyli się podstaw programowania. 

Uczniowie klas 4 poznali podstawowe pojęcia w programowaniu posługując się blokami drag&drop (przeciągnij i upuść). Nauczyli się stosować pętle "powtarzaj", instrukcje warunkowe i podstawowe algorytmy przechodząc samouczka przypominającego grę z bohaterami Angry Birds i Plants vs. Zombies.

Uczniowie klas 5-8 poznali podstawy programowania przy użyciu programu Scratch. Klasy 5-6 stworzyły quiz dotyczący europejskich stolic, w którym uczniowie wykorzystali blok warunku oraz stworzyli zmienną przechowującą wynik zgromadzonych punktów. Uczniowie klas 7 tworzyli program z zamianą systemu binarnego na system dziesiętny. Klasy 8 natomiast wykonały projekt sterowania żółwiem do stworzenia symetrycznych rysuków za pomocą narzędzia pisak.

W poniedziałek 18.10. uczniowie klasy 7a udali się na wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego. Mieli okazję zobaczyć reprezentacyjne wnętrza pałacu, takie jak sala kolumnowa, sala rokoko, sala chorągwiana, sień główna, ogród zimowy czy kaplica. Przewodnik opowiedział uczniom o historii, wystroju i funkcji pałacu oraz ważnych wydarzeniach, jakie miały w nim miejsce. Zobaczyliśmy m.in. Okrągły Stół, przy którym toczyły się obrady w 1989 r. Wycieczka była też kolejnym momentem na integrację klasy i budowanie relacji podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem czy zabawy w Dyniowym Ogrodzie.

Nasze pierwszaki z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w Code Week 2021, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Mali programiści dzielnie wykonywali zadania związane z kodowaniem, podczas których rozwijali swoją kreatywność oraz logiczne myślenie. Uczniowie rozwiązywali przeróżne zadania oraz łamigłówki przy użyciu maty do kodowania, jak również rozwiązywali zadania z cyklu „Jesień w kolorach zakodowana”. 

Bardzo dziękujemy Panu Adamowi, który z wielką przyjemnością i zaangażowaniem pokazał dzieciom sekrety algorytmu i wprowadził ich w świat kodowania 😊. Poniżej krótka relacja z tego wspaniałego tygodnia. 

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” – takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści 13 października 2021 roku. To właśnie tego dnia odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. 

Dzieci ubrane w stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. 

Uczniowie klas pierwszych przedstawili program muzyczno-artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne jak i taneczne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

W dalszym ciągu nastąpiło wejście Pocztu Sztandarowego składającego się z uczniów klas ósmych, przed którym, w doniosłej atmosferze pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. 

Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Sylwia Murawska-Oleksińska poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka, zamieniała go w prawdziwego ucznia.