Mimo, że Święta Bożego Narodzenia są już za nami, to w dalszym ciągu pozostajemy w noworocznych nastrojach. Świąteczny klimat nie ominął też naszej szkoły tuż przed przerwą. Podczas grudniowych lekcji uczniowie klas 5 oraz 8 wzięli udział w szkolnym projekcie pt. „How do Brits celebrate Christmas?”

Uczniowie przedstawili przygotowane prezentacje w języku angielskim podczas lekcji online.

Były to niezwykle merytoryczne prace na wysokim poziomie językowym. Nie zabrakło też wielu ciekawostek dotyczących zwyczajów bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych. 

Kultura i zwyczaje krajów anglojęzycznych są niemniej ważne jak sama nauka tego języka. Nasi uczniowie doskonale zdają sobie z tego sprawę i z wielkim entuzjazmem podeszli do projektu, a efekty ich prac mogli podziwiać pozostali uczestnicy świątecznych lekcji online. 

Jak wygląda Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii? Czy Brytyjczycy jedzą pierogi i barszczyk z uszkami ? Czym są Christmas Crackers? W który dzień Brytyjczycy otwierają prezenty? Na te i inne pytania uczniowie znaleźli odpowiedzi podczas świątecznych prezentacji. 

Brytyjczycy świętowanie rozpoczęli 25 grudnia uroczystym obiadem. Próżno było szukać na ich stole pierogów, karpia czy też barszczu z uszkami. Tradycyjny świąteczny posiłek w Wielkiej Brytanii to nadziewany, pieczony indyk

Brytyjczycy nie dzielili się opłatkiem. Popularne są Christmas Crackers, czyli duże, ozdobne papierowe cukierki. Rozdarcie ich sygnalizowane jest dość głośnym wybuchem, a we wnętrzu możemy znaleźć małą niespodziankę, taką jak papierowa korona na głowę, karteczka z wróżbą lub żartem. 

Jak widzicie, co kraj to obyczaj, również, jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia! Warto rozwijać umiejętności językowe oraz czerpać inspiracje z tradycji krajów anglojęzycznych. 

Poniżej wybrane slajdy z prezentacji naszych uczniów:

  • Zuzanna Marcinkiewicz, kl. 5b
  • Jakub Kopciewski, kl. 5b
  • Olivier Padamczyk, kl. 5b
  • Stanisław Bober, kl. 5a
  • Matylda Brzozowska, kl. 5a
  • Amadeusz Wiśniewski, kl. 8, gr. III
  • Julia Kaczmarczyk, kl. 8, gr. III
  • Zuzanna Cisło, kl. 8, gr. II
  • Wiktor Kopacz, kl. 8, gr. II
  • Oliwier Ząbek, kl 8, gr. II

Out with the old, in with the new:
may you be happy the whole year through.
Happy New Year!

Ewa Cichecka
Piotr Dobosz


W grudniu uczniowie klas IV-VIII realizowali na lekcjach wychowania fizycznego projekt "Sporty różnych narodów". Celem projektu było poznanie mało znanych sportów z całego świata. Klasy czwarte przygotowywały sporty Europy, klasy piąte poznawały Azję, klasy szóste przedstawiały  Australie i Oceanię, klasy siódme Amerykę Południową  a ósme Amerykę Północną. 

Bardzo dziękujemy za przygotowanie ciekawych prezentacji i plakatów.
Gratulujemy pomysłowości.

Michał Jeżewski
Piotr Strefner
Bożena Szpunar-Zdrojek

Tuż przed przerwą świąteczną w klasach pierwszych, na lekcjach online odwiedził na wyjątkowy gość. Warsztaty dla dzieci przeprowadziła Pani  Joanna Węgrzynowska-Cybińska.

Opowiadała o swojej pracy i zaciekawiła nas swoją osobą. Pani Joanna jest aktorką musicalową, dubbingową i filmową. Znana jest dzieciom, choć niektóre nawet nie miały tej świadomości. 

Postaci, które ubierała w swój głos nie sposób policzyć. Jest ich mnóstwo i każdy z nas na pewno niejednokrotnie słyszał ją w filmie,  podkładającą głos pod bajkowych bohaterów. 

Wychowawcy klas 1

 

Informujemy, że od dnia 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I-III rozpoczynają naukę w trybie stacjonarnym (w szkole) w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi MEN, MZ, GIS umieszczonymi pod linkiem www.gov.pl.

Plan lekcji dla klas I-III od 18 stycznia zostanie przesłany do rodziców za pośrednictwem
e-dziennika - wiadomości.

Nauka zdalna dla uczniów klas IV-VIII zostaje przedłużona do dnia 31 stycznia 2021 r.