Kontynuując cykl dotyczący postaci sławnych Polaków dzieci z oddziału przedszkolnego 0B, poznały postać Mieszka I -pierwszego historycznego władcy Polski. Dowiedziały się, że pod rządami Mieszka I powstało Państwo o zbliżonym do obecnego terytorium,  nazwane Państwem Gnieźnieńskim. Obok plakatu z portretem Mieszka I znajdował się plakat z portretem Bolesława Chrobrego. Zadaniem dzieci było opisać postać zamieszczoną na portrecie i odpowiedzieć na pytanie: kim może być ta osoba? Jakie ma nakrycie głowy? O czym ono świadczy? Dzieci dowiedziały się, że Bolesław Chrobry był I królem Polski. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie elementy stroju postaci zwykle wskazują, że jest ona królową lub królem. Dzieci, dowiedziały się, że atrybuty króla to korona, berło i jabłko. Obejrzeliśmy także reprodukcje portretów różnych polskich królów autorstwa J. Matejki.

Rozmawialiśmy o tym, dlaczego król Bolesław I nosił przydomek „Chrobry” (w języku staropolskim „Chrobry” to inaczej dzielny, waleczny). W „Słowniku języka polskiego” odczytaliśmy co oznacza przydomek. Bawiliśmy się w zabawę polegającą na tym, aby każde dziecko wymyśliło przydomek określający jego osobę. Wspólnie wykonaliśmy zabawne wizytówki na których wymyślony przez siebie przydomek dzieci ciekawie zilustrowały.

Halina Skrzecz