Dzieci w OA Podczas zajęć w dniu 14.09.2019 r. miały okazję doskonalić umiejętność postrzegania świata za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku. Przedszkolaki z wielką radością na nowo odkrywały swoje zmysły poprzez różnego rodzaju doświadczenia, zabawy.

Dzieci brały udział w zabawach dydaktycznych tj: „Nasze zmysły" – dowiadujemy się jakie są zmysły i do czego służą- omawiając z własnego doświadczenia co jak pachnie, smakuje, co słyszą i co widzą i co dotykają.

Zabawa słuchowa „Jaki to instrument, jaki to dźwięk?" – rozpoznawanie dźwięków za pomocą słuchu, rozwijanie percepcji słuchowej.

Zabawa badacza „Co to za smak?" – próby smakowe – dzieci smakując cytrynę, cukier, sól, kwasek cytrynowy mogli odczuć smak kwaśny, słodki, słony i do tego wyrazić swoje wrażenia smakowe w sposób mimiki buzi rozwijanie wrażeń odbieranych zmysłem smaku.

Zabawa dotykowa „ Miłe, szorstkie, kłujące i drapiące" – dzieci w tej zabawie miały możliwość odczuć dotykowych poprzez dotyk różnych faktur i przedmiotów, a także określenie czy dana faktura jest przyjemna w dotyku czy nie.

Zabawa zapachów „Powąchaj a się dowiesz"- Dzieci miały możliwość wąchania przypraw a także olejki eteryczne często używanych w życiu codziennym , co nie sprawiało im trudności w odgadnięciu zapachu.

Przedszkolaki były zaangażowane w zajęcia, chętnie brały udział w zabawach dydaktycznych i cieszyły się z eksperymentów.

Barbara Stachowska
Elżbieta Brzezińska