Nasza szkoła wzięła udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania. Akcja jest organizowana przez Prezydenta Polski od 2012 roku.

4 września Para Prezydencka czytała dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Gabriela Zapolska żyła w latach 1857 – 1921. W tym roku przypada więc setna rocznica jej śmierci. „Moralność pani Dulskiej” napisała jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z największych osiągnięć twórczych pisarki. Dramat był i jest bardzo często wystawiany w teatrach i cieszy się dużą oglądalnością.

Aby umożliwić pełniejszy odbiór dramatu, postanowiliśmy przedstawić jedną ze scen dramatu.  Sztuka została odegrana 6 września.

Przedsięwzięcie było dość trudne, bo dużym wyzwaniem jest oddać przesłanie utworu, który  piętnuje zakłamanie i obłudę poprzez komizm i ironię. Staraliśmy się jak najlepiej wcielić w role i dobrać kostiumy, aby dobrze odwzorować postacie z dramatu. Scenografia była dopracowana i profesjonalna, a rekwizyty realistyczne. Po krótkim wstępie tematycznym zaprezentowanym przez Emilkę Gerłowską, odegraliśmy swoje role, a publika z wielkim zaciekawieniem oglądała spektakl. W postać Dulskiej wcieliła się Zuzia Sitkiewicz, panem Dulskim był Przemek Jażdżyk, Hesią - Maja Smółkowska. Postacie zagrane przez nasze koleżanki i kolegę pokazały wszystkim,  jak ważna jest prawda oraz potępianie zła.

Przedstawienie miało swoje trzy odsłony dla poszczególnych grup uczniów. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem oglądali zdarzenia na scenie. Po udanym występie, artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Pani dyrektor - Sylwia Murawska - Oleksińska oraz pani wicedyrektor Hanna Kościołek,   również z ogromnym zaciekawieniem obejrzały nasz spektakl. Na koniec złożyły nam gratulacje udanego występu  i podziękowania pani Małgorzacie Składanek, która przygotowywała z nami spektakl, pani Ewelinie Barszcz, która wspierała nas na próbach oraz pani Annie Kossakowskiej, która przygotowała oprawę plastyczną akcji.

Bardzo cieszymy się z tak udanej akcji Narodowego Czytania w naszej szkole oraz docenienia naszego wysiłku w przekazaniu idei utworu Gabrieli Zapolskiej.

Maja Smółkowska i Emilia Gerłowska 8B