Lekcja z doradztwa zawodowego z okazji Dnia Kolejarza 24 listopada 2020 r. w klasie IIIB .

Celem głównym lekcji online było zapoznanie dzieci ze światem zawodów - kolejarz

Uczniowie rozwiązali zagadkę słowną:

Mknie szybko po szynach,
dudnią wagony.
Przewozi ludzi
w dalekie strony.
Po torze szybko pędzi z daleka,
bo tłum podróżnych na stacji czeka.
(pociąg)

Natępnie wszyscy obejrzeli film pokazowy: ,,Kto to taki? i na video słuchały utworu Juliana Tuwima: ,,Lokomotywa".
Nauczyciel na podstawie ilustracji opowiadał dzieciom, czym zajmuje się kolejarz.

Kolejarz – pracownik zatrudniony w dziale gospodarki związanej z kolejnictwem. Typowe zawody kolejarskie wymagają wiedzy i umiejętności niezbędnych np. do prowadzenia pojazdów i innego sprzętu ruchomego, nadzorowania, kontroli i obserwacji pracy maszyn i urządzeń przemysłowych na miejscu lub przy pomocy zdalnego sterowania oraz do montowania produktów z komponentów według ścisłych norm i metod. Wykonywanie zadań wymaga głównie posiadania wiedzy i zrozumienia zasad funkcjonowania obsługiwanych urządzeń. Zawód potwierdzony jest egzaminem kwalifikacyjnym w systemie szkolnictwa zawodowego.
Kolejarz to potoczna nazwa osoby, która pracuje na kolei. Więc może być i konduktor i osoba w pracująca w biurze. Choć najczęściej jak ktoś mówi "kolejarz" to chodzi o maszynistę pociągu.

Wiele wrażeń dostarczyła dzieciom zabawa ruchowa przy piosence: ,,Jedzie pociąg z daleka":

Jedzie pociąg z daleka
Na nikogo nie czeka

Trudno, trudno to będzie
Dużo osób jest wszędzie
Trudno, trudno to będzie
Dużo osób jest wszędzie

Pięknie Pana prosimy
Jeszcze miejsce widzimy
A więc prędko wsiadajcie
Do Warszawy ruszajcie
A więc prędko wsiadajcie
Do Warszawy ruszajcie

Na podsumowanie lekcji na edukacji plastycznej uczniowie rysowali Obrazek lokomotywy lub postać kolejarza.

Opracowała wychowawczyni klasy III B: Halina Olesiejuk