Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność kulturową świata, zwrócić uwagę na zagrożone i ginące języki, które obecnie stanową 43% używanych. To święto jest też hołdem dla pięciu studentów z Bangladeszu, którzy w 1952 r. zostali zastrzeleni, kiedy to w ulicznym proteście domagali się nadania językowi bangladeskiemu statusu języka urzędowego.

W naszej szkole tegoroczne obchody, z uwagi na ferie zimowe, miały miejsce w ostatnim tygodniu lutego. W tym roku tematycznie skupiliśmy się na ciekawostkach zwianych z językiem polskim oraz jego historią. Wiadomości z tego zakresu były przekazywane na lekcjach języka polskiego oraz zaprezentowane  na szkolnej tablicy tematycznej.

Odbyły się też konkursy: plastyczny na zaprezentowanie wyrazu z polskimi znakami, rodzinny na wybór słowa charakterystycznego dla języka polskiego pod względem wymowy i pisowni oraz wiedzy o historii języka polskiego i tym, co go wyróżnia spośród innych języków słowiańskich.

 

W konkursie plastycznym najciekawszymi pracami okazały się dzieła najmłodszych uczestniczek: Alicji K. i Antoniny I. z klasy IIIB. W konkursie wiedzy o języku, w kategorii klas V – VI, pierwsze miejsce zajął Przemysław J. z klasy VID oraz drugie miejsce z taką samą ilością punktów: Gabriela M. z klasy VB, Maja S. z klasy VIB, Piotr G. z klasy VIA. Test wiedzy językowej w klasach starszych był trudniejszy, ale wielu uczniów świetnie sobie z nim poradziło. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia B. z klasy VIIC, drugie miejsce – Hanna M. z klasy VIIC, trzecie miejsce – Adela P. z klasy VIIA i Julia K. z klasy VIIC.

Z całą pewnością tegoroczne obchody święta przyczyniły się do popularyzowania wiedzy o naszym języku i jego oryginalności. Były też powodem do zaangażowania się całej społeczności szkolnej do zadań językowych. Uczniowie wraz ze swoimi rodzinami dobrze się bawili podczas typowania słowa z polskimi znakami.

Od dawna są nam znane słowa Mikołaja Reja:

„A niechaj narodowie wżdy postronni  znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

            Tegorocznym obchodom Dnia Języka przyświecało też inne motto

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,

nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

/Franciszek Ksawery Dmochowski/

Organizatorzy