Katarzynki i Andrzejki to zwyczaj kulturowy celebrowany przez naszych dziadów i pradziadów. Dawniej obrzędy te, miały nieco inny charakter, były przepełnione magią i wiarą, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie jest to okazja do dobrej zabawy, a wróżby i przepowiednie traktowane są z przymrużeniem oka.

Dnia 26 listopada uczniowie klasy  IV b wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Katalog wróżb był obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Dzieci z niecierpliwością przekłuwały papierowe serca, aby odczytać imię swojej sympatii. Uczniowie mogli dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przepowiednie dostarczyły dzieciom wiele śmiechu i radości. Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie dzieci, jak również poznanie i uszanowanie tradycji i obrzędów ludowych.