Z czego słynie Małopolska? Co skrywają legendy krakowskie? Czym urzeka tradycja małopolska?
Na te pytania chcieliśmy odpowiedzieć prezentując kolejną odsłonę projektu „A to Polska właśnie…”, tym razem poświęconą Małopolsce.
31 października my, uczniowie klas drugich, zaprosiliśmy dyrekcję, nauczycieli i kolegów z klas pierwszych i trzecich, by pokazać Małopolskę, jaką znamy. To była prawdziwa podróż w najciekawsze miejsca przez nas odkryte, poznane i na długo zapamiętane.
Rozpoczęliśmy tradycyjnie, piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”, która wprowadziła nas w ten jakże barwny region naszego kraju.
Pierwsze kroki skierowaliśmy na Rynek Krakowski, który dla nas jest sercem Krakowa, potem przeszliśmy przez Sukiennice i kościół Mariacki. Tu usłyszeliśmy słynny hejnał Mariacki. Potem odwiedziliśmy okolice Starego Miasta jak i Krakowa.  Obowiązkowym puntem naszej wyprawy było odwiedzenie dawnych kopalni soli, w których każdy odkryje coś wyjątkowego. Małopolska znana jest z niezwykłych osobliwości przyrody. Wiedząc, że wśród nas są miłośnicy przyrody opowiedzieliśmy, do którego Narodowego Parku w Małopolsce należy się udać, by podziwiać bajkowe, niepowtarzalne krajobrazy.

Małopolanie to ludzie z duszą, kochający swój folklor, biesiadujący, kultywujący swoją tradycję.
Ich muzyka i taniec jest znana na całym świecie. Dlatego i my zaprezentowaliśmy najsłynniejszy polski taniec ludowy – krakowiaka, śpiewając go wspólnie z naszymi gośćmi! Choć to nie była jedyna wyśpiewana melodia podczas naszego występu, to jednak krakowiak stał się głównym bohaterem naszej prezentacji.
Wizyta w Małopolsce to okazja, by podziwiać barwne krakowskie stroje ze wspaniałym pawim piórem przy czerwonej rogatywce oraz dziewczęta w połyskujących z cekinami gorsetach
i kwiecistych spódnicach. Część z nas też miała na sobie prawdziwe, oryginalne stroje krakowskie.
Kolejnym etapem naszej podróży było odkrycie legend krakowskich, dzięki którym Kraków owiany jest wyjątkową magią i niepowtarzalną atmosferą. Tym razem zaprosiliśmy do udziału naszych kolegów z klas pierwszych i trzecich, których zadaniem było wskazanie, która krakowska legenda skryła się w postawionym przez nas pytaniu. Dopełnieniem naszej podróży była degustacja tradycyjnych specjałów krakowskich, których nie zabrakło na naszym biesiadnym stole.  
Dla nas Małopolska to region, który w każdym zakamarku skrywa coś wyjątkowego. Dlatego zachęcamy naszych kolegów do wybrania się w swoją podróż i odkrycie własnych tajemnic Małopolski.
Na zakończenie spotkania zostały rozdane  nagrody i podziękowania od klas trzecich za czynny udział w przygotowaniach wiedzy o Wielkopolsce- region, który poznaliśmy we wrześniu.
Pierwszy raz w  tym roku szkolnym przedstawiono kandydatów do nagrody „Mały człowiek, wielkie serce”, której fundatorem jest działające w przy naszej szkole Stowarzyszenie „Czwórka z Plusem".
Przed nami kolejny etap podróży po Polsce.

Uczniowie klas drugich: IIa i IIb z wychowawcami