Dnia 06.04.18 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w lekcji muzealnej połączonej z warsztatami pt. „Sztuka plejstoceńskich myśliwych” w Muzeum Geologicznym w Warszawie.

Podczas wycieczki zwiedzaliśmy wystawy różnorodnych zagadnień z wielu dziedzin geologii oraz uczestniczyliśmy w warsztatach o temacie „Sztuka Plejstoceńskich Myśliwych".

W pierwszej części warsztatów dowiedzieliśmy się jak powstawały pierwsze rysunki stworzone 30 000 lat temu przez prymitywnych łowców. Jakim sposobem dysponujący bardzo skromnymi możliwościami technicznymi malarze byli w stanie stworzyć prawdziwe dzieła sztuki na sklepieniu jaskini znajdującym się wysoko nad ich głowami? Jak i dlaczego tworzono je w ciemnościach, we wnętrzach jaskiń zamieszkałych przez ogromne niedźwiedzie? Na te pytania odpowiadaliśmy wspólnie, grając w grę planszową - angażującą wszystkich uczestników.

Druga część warsztatów poświęcona była zwierzętom epoki lodowcowej. Namalowane zwierzęta ożyły w rękach dzieci w postaci teatru cieni. Piękne rysunki plejstoceńskich myśliwych przybliżyły wygląd zwierząt charakterystycznych dla epoki lodowcowej. Cienie rzucone na ścianę ułatwiły wyobrażenie sobie, które zwierzę górowało wielkością nad pozostałymi.

W trzeciej części dzieci mogły namalować na kamykach swoje ulubione zwierzątka, używając pigmentów zbliżonych do używanych w jaskiniach, a prace uczniowie mogli zabrać ze sobą do domu.

Izabela Radziszewska