Dnia 22 marca naszą szkołę odwiedził Pan Roman znany dzieciom jako „Pan Ekolog”. Temat warsztatów ekologicznych  „Od robaka do ślimaka”.

Dzieci miały okazję oglądać, dotykać zwierzęta małe, a nawet całkiem malutkie. Poznały pojęcie bezkręgowce. Pan Roman przedstawił dzieciom pięć gatunków: patyczki, wije, ślimaki afrykańskie, świerszcze i drewnojady. Dzieci odpowiadały na dziesiątki pytań o środowisko życia, rodzaje pokarmu, sposoby rozmnażania. Dowiedziały się, że świat tych drobnych zwierzątek, postrzeganych głównie jako szkodniki i nieproszeni goście, dla nich jest światem fascynujących poszukiwań i odkryć. Dzieci mogły spojrzeć „prosto w oczy” afrykańskiemu ślimakowi – olbrzymowi, który na ich prośbę „pokazał rogi”, choć nie dostał „sera na pierogi”. Po rączkach najodważniejszych przechadzał się stuosiemdziesięcionogi wij, zwany inaczej krocionogiem. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały przez specjalną lupę świerszcze i drewnojady. Zajęcia rozbudziły w dzieciach zainteresowanie światem przyrody i ośmieliły w kontakcie z nietypowymi gatunkami zwierząt.  Dzieci bez większego strachu przyglądały się wszystkim tym stworzonkom i  z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści, były zafascynowane spotkaniem z naszym gościem.
Czekamy na kolejne spotkanie... :)

Izabela Radziszewska