Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości.

W naszej szkole również włączyliśmy się w obchody tego wydarzenia.

Odbył się już  konkurs plastyczny „Śladami Stasia i Nel”, poświęcony podróży i przygodom bohaterów powieści „W pustyni i puszczy”. Wzięliśmy udział w Akcji Narodowe Czytanie, podczas którego czytaliśmy fragmenty „Quo vadis’

4 października w trakcie wycieczki całodniowej klas szóstych, odbyła się gra terenowa – Sienkiewicz autor naszych lektur”. W ten sposób podsumowaliśmy zdobyte wiadomości o tym pisarzu.

Dzieci miały do wykonania trzy zadania – wiedza, krzyżówka i latawiec.

Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi lektury „W pustyni i puszczy”, życia i twórczości H. Sienkiewicza. Najwięcej emocji i frajdy wzbudziło jednak  zadanie dotyczące konstruowania latawca. Dzieci tak jak Staś miały z tego co znajdą zbudować latawiec z prośbą o pomoc. Najtrudniejszym zadaniem, było spowodowanie żeby latawiec wzbił się w powietrze. Czasami nawet starania pani nie pomagały!!!

Gra terenowa została podsumowana, a wykonana obok biblioteki wystawka przedstawia skonstruowane przez uczniów latawce.

Zapraszamy do ich obejrzenia.

Pomysłodawca gry Izabela Pietrzak