WIZYTA W MUZEUM NEONÓW

27 listopada uczniowie klasy 8a odwiedzili warszawskie Muzeum Neonów na Pradze, będące pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym zabytkowym reklamom świetlnym.

Kolekcja muzeum składa się z około stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu.

Uczniowie poznali historię powstania neonów oraz fizyczne podstawy funkcjonowania reklam świetlnych opartych na świecących gazach: neonie i argonie; mogli także własnoręcznie wzbudzić świecenie gazu w szklanych rurkach. Ósmoklasiści obejrzeli film przedstawiający sposób produkcji neonów. Mieli także możliwość poznania historii miejskich neonów i ich roli w powojennej szarej rzeczywistości peerelowskiej Polski.

Uczniowie, przyglądając się zgromadzonemu zbiorowi z bliska, mogli docenić kunszt twórców i rzemieślników tej często zapomnianej formy sztuki.

Beata Świderska