Słynny chiński filozof, Kartezjusz, znalazł klucz do łatwego i przyjemnego zdobywania wiedzy:

Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż mi, a zapamiętam,
pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

W ramach cyklicznych zajęć w świetlicy szkolnej przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymenty. I choć wydawałoby się, że takie dziedziny jak fizyka i chemia są dla uczniów zbyt trudne, to pokazanie ich w postaci doświadczeń pozwala przybliżyć i zrozumieć zjawiska występujące w przyrodzie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Uczniowie poznali już zjawisko napięcia powierzchniowego, napompowali balon dwutlenkiem węgla powstałym w reakcji sody z octem, zobaczyli jak reaguje gorący olej z wodą, dowiedzieli się dlaczego uderzenie pioruna rozsadza drzewo, a także jak sprawić, by piłeczka lewitowała. Mamy nadzieję, że przeprowadzone doświadczenia zainspirują naszych uczniów do zdobywania i poszerzania wiedzy.

Opracowała: Dominika Zuchalska