„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami,
 zaopiekujmy się Ziemią.
 Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,
 utrzymując ją w czystości i szczęściu.”
Autor nieznany

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypadł na czwartek 22 kwietnia. Z tej okazji klasa 1A świętowała to, ważne wydarzenie.

Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy – dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli, że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę. Planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony. Dzień Ziemi jest świętem ekologicznym przypominającym nam o ochronie Ziemi.

Głównym celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody oraz budzenie poczucia odpowiedzialności za nią.

Uczniowie na lekcji informatyki wykonali plakaty w edytorze grafiki pt. „Ziemia nasza planeta”. Na zajęciach plastycznych powstały cudowne Eko – zwierzaki. Oglądaliśmy filmy edukacyjne dla dzieci, śpiewaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zagadki i quizy. 

Uczniowie przypomnieli sobie, że każdy z nas może dbać o nasze środowisko oraz zapobiegać jego zanieczyszczeniu poprzez własną postawę.

Izabela Radziszewska z klasą 1A

Drodzy rodzice,

pandemia trwa już od ponad roku. Ogromną część tego czasu nasze dzieci uczą się wyłącznie zdalne – sam jestem ojcem i widzę, jak trudny to czas dla Oli i Stasia, a także dla ich nauczycieli. Mam też świadomość, że to jeszcze trudniejszy czas dla tych dzieci, które za miesiąc podchodzić będą do egzaminu ósmoklasisty.

Dlatego jako miasto postanowiliśmy choć trochę ułatwić im przygotowania. Na kanale YouTube Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń ósmoklasiści znajdą filmy, które pomogą im w powtórce materiału przed tym ważnym momentem na ich ścieżce edukacji. Dostęp do filmów jest całkowicie bezpłatny i otwarty.

www.youtube.com

Zachęcam do korzystania i życzę wszystkim uczniom połamania piór!


Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

Wprowadza się nauczanie w systemie hybrydowym w dniach 26 kwietnia do 29 kwietnia 2021 r. 

  1. W systemie stacjonarnym nauczanie w klasach 1a, 1b, 1c, 2a z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
  2. Nauczanie zdalne w klasach 2b, 2c, 3a, 3b. 

Klasy, które w danym tygodniu uczęszczają do szkoły mogą korzystać ze stołówki szkolnej i opieki świetlicy .


Dzień Ziemi, corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia, uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów. 

W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi świętowany jest od 1990 roku. Do dziś, to wyjątkowe święto jest bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania powagi problemów klimatycznych na Ziemi.

Dzień Ziemi to również doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałów przedszkolnych, w tym roku, w szczególny sposób uczcili Święto Ziemi. Konkurs ekologiczny, w którym z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością tworzyli prace z surowców wtórnych, cieszył się dużą popularnością. Wśród nadesłanych prac, komisja konkursowa wyłoniła ośmioro nagrodzonych uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych:

Oddziały przedszkolne i klasy I:
I miejsce – Marta Ziemak, klasa I A; 
II miejsce – Ala Groszek, klasa I C;
III miejsce – Zuzanna Majchrzak, 0 B;
wyróżnienie – Anna Wojda, klasa I C.

Klasy II i III:
I miejsce – Oliwia Czajkowska, klasa II A; 
II miejsce – Julian Jurys, klasa II A;
III miejsce – Zoja Dudka III A;
wyróżnienie – Zofia Tataj, klasa II A.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, ale pamiętajmy o tym, że nawet najmniejsze działania na co dzień, pozwalają zadbać o wspólne przyszłe dobro nas i naszej planety. 

w imieniu zespołu edukacji wczesnoszkolnej,
Aleksandra Sztal

 

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest zatem symbolem zbiorowej pamięci.

Uczniowie klas czwartych podczas lekcji języka polskiego włączyli się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Wybraliśmy się w historyczną podróż do świata, którego już nie ma. Dzięki zajęciom przywróciliśmy pamięć o ludziach, którzy walczyli w obronie pięknych wartości i godną śmierć. Uwieńczeniem naszej pracy stały się własnoręcznie przygotowane żonkile.

Nauczycielka języka polskiego
Sylwia Murawska-Oleksińska