Czy możemy żyć bez wody?
Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w wykonanie plakatów i gazetki szkolnej promującej oszczędne gospodarowanie wodą. Klasy czwarte biorą udział w projekcie Ogarnij Inżynierię - moduł Tajemnice Zielonych Dachów, które tworzymy przy okazji lekcji przyrody. Zielone dachy pozwalają na przejściowe retencjonowanie wody opadowej. Dzięki pokryciu dachów roślinnością zaoszczędza się obecnie około 90 mln litrów wody opadowej, co jest równe rocznemu zużyciu wody przez ok. tysiąc Polaków (250 l/dobę). Pamiętajmy. Bez wody nie ma życia!


Opracowała Beata Bartczak

 

 

 

 

 

 

 

 

        W dniu 23 marca reprezentacja chłopców naszej szkoły walczyła w fazie grupowej  Mistrzostw Dzielnicy Białołęka w Minisiatkówce. Nasi uczniowie włożyli w grę dużo wysiłku i woli walki. Jednak tym razem przeciwnicy byli lepsi. Zabieramy się do pracy i za rok walczymy o medale. Dziękuję grupie dziewcząt, która przygotowała transparenty i świetnie kibicowała.

    Skład drużyny: Wiktor Angerhoefer, Stanisław Wajda, Maciej Rak, Małrycy Siemiński, Bartek Zaucha, Oliwer Lewkowicz,  Wiktor Kurta, Oliwer Smyczyński, Adam Sobczak, Remigiusz Cel.

    Skład drużyny kibicującej: Natasza Siemek, Hanna Kozioł, Amelia Ciećwierz, Julia Tratkiewicz, Kaja Szkoda-Amanowicz, Alicja Szulkowska, Maja Liszewska, Małgorzata Bielawska.

Opiekunem grupy była Bożena Szpunar-Zdrojek

 

 

                 

St. Patrick’s Day !

    17 marca co roku cała Irlandia, ale również miliony ludzi w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii obchodzą dzień Świętego Patryka – angielskiego misjonarza, który za swoje zasługi dla kościoła został ogłoszony patronem Irlandii. Tego dnia rzesze ludzi  ubierają się na zielono   i maszerują w radosnych pochodach, malują sobie twarze, przypinają koniczynki, śpiewają tradycyjne celtyckie pieśni. Rzeki barwi się na zielono, a słynne budynki podświetla w tym kolorze. Dorośli popijają zielone piwo, a dzieci czerpią radość z przebierania się za skrzaty, tzw. „leprechauns”, poszukują garnków ze złotem oraz  szczypią tych, co w tym dniu zapomnieli założyć zielone ubranie.
    Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego popularnego święta. Uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w licznych inicjatywach w ramach swoich lekcji języka angielskiego. Już na pierwszy rzut oka widać było, że to wyjątkowy czas, bo na  zajęciach          i korytarzach królował kolor zielony – zarówno wśród anglistów jak i naszych uczniów, którzy pamiętali o odpowiednim ubiorze. 
W klasach nauczyciele przeprowadzili okolicznościowe lekcje kulturowe, podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Świętego Patryka oraz zrozumieć jego główne symbole. Punktem kulminacyjnym projektu był tzw. kącik irlandzki zorganizowany przez anglistów na głównym korytarzu. Dla młodszych i starszych czekał  ogólnoszkolny quiz wiedzy o Świętym Patryku, a dla tych, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania przewidziano słodkie upominki. Dodatkowo angliści w tym miejscu malowali twarze  -  motywem przewodnim była flaga Irlandii i koniczynka, aby było jeszcze bardziej zielono i wesoło. Wszystko to odbywało się w rytmach tradycyjnej celtyckiej muzyki.  Po reakcjach uczniów można śmiało stwierdzić, że obchody Dnia Świętego Patryka przypadły im do gustu oraz wzbogacili swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych o kolejne ważne święto.

Zespół anglistów

 

 

  Czekaliśmy na ten dzień z utęsknieniem, wczoraj czas tego oczekiwania dobiegł końca. 21 marca obchodzimy początek kalendarzowej wiosny, z czym wiąże się zwyczaj topienia Marzanny. Tym razem jednak zamiast tradycyjnej wyprawy nad jezioro czy rzekę, klasa 4 a wybrała inne okoliczności i sposób pożegnania zimy. Podczas lekcji przyrody uczniowie stworzyli ekologiczną Marzannę oraz model doliny rzecznej z piasku kinetycznego. Eksperymentalny charakter obrzędu miał na celu pobudzenie wyobraźni twórczej oraz promowanie postaw ekologicznych.


Opracowała: Beata Bartczak