Dzień Patrona Szkoły

26 marca obchodziliśmy, jak corocznie w naszej szkole, Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel poświęcony Kazimierzowi Jeżewskiemu przygotowany przez uczniów klasy 6b oraz p. Ewę Majnert.

Podczas apelu uczniowie klas IV - VI mogli obejrzeć prezentację przybliżającą postać Kazimierza Jeżewskiego - wybitnego pedagoga i działacza oświatowego, który w pierwszej połowie XX wieku stworzył nowoczesne i przyjazne dzieciom formy opieki nad sierotami: Gniazda Sieroce i Wioski Kościuszkowskie.

WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA

W marcu uczniowie klasy 3a wybrali się do  Zamku Królewskiego na lekcję pt. WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA.
Podczas zajęć odbywających się w Sali Canaletta uczniowie poznali Warszawę sprzed ponad 200 lat – jej architekturę (ulice, pałace, kościoły) i mieszkańców (mieszczan, szlachtę, rzemieślników, przekupniów, kuglarzy, artystów, żebraków). Zastanawiali się, jak wyglądało życie dawnego miasta (transport, handel, rozrywki, higiena).

Poznali również biografię Bernarda Bellotta zw. Canalettem i tajniki jego warsztatu, który specjalizował się w malowaniu wedut (widoków miast), tworząc pejzaże takich miast jak Wiedeń, Drezno, Monachium. Przybył do Polski w 1767 roku i został nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 marca odbył się apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. w wyniku walk o nadanie bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło tam pięciu studentów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony na świecie 21 lutego, ma na celu podkreślenie bogactwa różnorodności językowej świata, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Według UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie połowa z sześciu tysięcy języków świata.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym pokazali, jak ważne jest dbanie o polszczyznę jako bezcenne dobro naszego narodu.