MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 marca odbył się apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. w wyniku walk o nadanie bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło tam pięciu studentów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony na świecie 21 lutego, ma na celu podkreślenie bogactwa różnorodności językowej świata, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Według UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie połowa z sześciu tysięcy języków świata.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym pokazali, jak ważne jest dbanie o polszczyznę jako bezcenne dobro naszego narodu.

„Od robactwa do ślimaka”- lekcja z zoologiem

Dnia 22 marca w ramach projektu edukacyjnego pt. „Leśni tropiciele” uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w lekcji przyrodniczej „Od robactwa do ślimaka”. Celem zajęć było  poznanie małych zwierząt- bezkręgowców. Dzięki sympatycznemu Panu Romanowi, który jest zoologiem mogliśmy poznać pięć gatunków tych zwierząt m.in.: wije, ślimaki afrykańskie świerszcze, drewnojady oraz patyczaki. Dowiedzieliśmy się również jakie środowisko preferują, czym się żywią, w jaki sposób się  rozmnażają i najważniejsze czy są niebezpieczne dla nas ludzi.

Bezkręgowce postrzegane są jako odrażające robaki, szkodnik, które  niszczą rośliny.

WARSZTATY Z EKOLOGIEM - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

Dnia 22 marca naszą szkołę odwiedził Pan Roman znany dzieciom jako „Pan Ekolog”. Temat warsztatów ekologicznych  „Od robaka do ślimaka”.

Dzieci miały okazję oglądać, dotykać zwierzęta małe, a nawet całkiem malutkie. Poznały pojęcie bezkręgowce. Pan Roman przedstawił dzieciom pięć gatunków: patyczki, wije, ślimaki afrykańskie, świerszcze i drewnojady. Dzieci odpowiadały na dziesiątki pytań o środowisko życia, rodzaje pokarmu, sposoby rozmnażania. Dowiedziały się, że świat tych drobnych zwierzątek, postrzeganych głównie jako szkodniki i nieproszeni goście, dla nich jest światem fascynujących poszukiwań i odkryć. Dzieci mogły spojrzeć „prosto w oczy” afrykańskiemu ślimakowi – olbrzymowi, który na ich prośbę „pokazał rogi”, choć nie dostał „sera na pierogi”.