Z życia szkoły

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 marca odbył się apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. w wyniku walk o nadanie bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło tam pięciu studentów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony na świecie 21 lutego, ma na celu podkreślenie bogactwa różnorodności językowej świata, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Według UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie połowa z sześciu tysięcy języków świata.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym pokazali, jak ważne jest dbanie o polszczyznę jako bezcenne dobro naszego narodu.

„Od robactwa do ślimaka”- lekcja z zoologiem
„Od robactwa do ślimaka”- lekcja z zoologiem

Dnia 22 marca w ramach projektu edukacyjnego pt. „Leśni tropiciele” uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w lekcji przyrodniczej „Od robactwa do ślimaka”. Celem zajęć było  poznanie małych zwierząt- bezkręgowców. Dzięki sympatycznemu Panu Romanowi, który jest zoologiem mogliśmy poznać pięć gatunków tych zwierząt m.in.: wije, ślimaki afrykańskie świerszcze, drewnojady oraz patyczaki. Dowiedzieliśmy się również jakie środowisko preferują, czym się żywią, w jaki sposób się  rozmnażają i najważniejsze czy są niebezpieczne dla nas ludzi.

Bezkręgowce postrzegane są jako odrażające robaki, szkodnik, które  niszczą rośliny.

WARSZTATY Z EKOLOGIEM - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
WARSZTATY Z EKOLOGIEM - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

Dnia 22 marca naszą szkołę odwiedził Pan Roman znany dzieciom jako „Pan Ekolog”. Temat warsztatów ekologicznych  „Od robaka do ślimaka”.

Dzieci miały okazję oglądać, dotykać zwierzęta małe, a nawet całkiem malutkie. Poznały pojęcie bezkręgowce. Pan Roman przedstawił dzieciom pięć gatunków: patyczki, wije, ślimaki afrykańskie, świerszcze i drewnojady. Dzieci odpowiadały na dziesiątki pytań o środowisko życia, rodzaje pokarmu, sposoby rozmnażania. Dowiedziały się, że świat tych drobnych zwierzątek, postrzeganych głównie jako szkodniki i nieproszeni goście, dla nich jest światem fascynujących poszukiwań i odkryć. Dzieci mogły spojrzeć „prosto w oczy” afrykańskiemu ślimakowi – olbrzymowi, który na ich prośbę „pokazał rogi”, choć nie dostał „sera na pierogi”.