Z życia szkoły

SPRAWOZDANIA Z WYCIECZKI DO MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA
SPRAWOZDANIA Z WYCIECZKI DO MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

Wycieczka klasy IVD do Muzeum Fryderyka Chopina

W dniu 3 października 2017 roku wraz z wychowawczynią wybraliśmy się do Muzeum Fryderyka Chopina, które mieści się w zabytkowym Pałacu Ostrogskich przy ulicy Okólnik w Warszawie.

W budynku muzeum zgromadzono chopinalia, czyli pamiątki po największym polskim kompozytorze. Są tam nuty, listy, plakaty z koncertów,  instrumenty, obrazy, a nawet replika pokoju, w którym pracował kompozytor.
W muzeum oczywiście można wysłuchać także największych dzieł Fryderyka.  Wszędzie słychać jego słynne etiudy, mazurki, marsze i inne kompozycje.

Celem naszej wycieczki była lekcja muzealna pt.: Warszawa Chopina. Dzięki przewodniczce przenieśliśmy się w czasy, gdy Fryderyk był młody i mieszkał w Warszawie. Poznaliśmy jego historię, nauczycieli, miejsca gdzie się uczył, dawał koncerty, a także spędzał czas wolny.

Dzień Chłopaka w 5c
Dzień Chłopaka w 5c

29 września klasa 5c świętowała Dzień Chłopaka. Dziewczęta bardzo się postarały. Oprócz życzeń i piosenki „Wszystkiego najlepszego” w wykonaniu Danuty Rinn i  Bogdana Czyżewskiego, każdy z chłopców dostał: coś przyjemnego – kartkę z życzeniami i wskazaniem za co Go cenimy, podziwiamy lub w czym jest dobry,  coś zabawnego – balonik i coś pysznego – cukiereczki.

Wszystkiego naj… dla chłopców z okazji ich święta i duże brawa dla dziewczynek za organizację.

Z wizytą w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Z wizytą w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W dniu 27 września klasy IIIa i IIIc odwiedziły Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Ten pięknie położony nad rzeką skansen zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który zaprowadził nas do wielu ciekawych miejsc.

Słuchając opowieści o życiu na wsi w dawnych czasach, zobaczyliśmy starą powozownie, dwór oraz kościół z 1744 roku. Niemałe wrażenie wywarły na nas otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami chałupy, których wyposażenie oraz wygląd wskazywało na zróżnicowanie majątkowe ich właścicieli. Spacer umilały nam żyjące tu zwierzęta: kozły, kury, kozy. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieliśmy się jakich narzędzi używali kiedyś rolnicy oraz jak przebiegają etapy powstawania chleba. Ciekawą atrakcję stanowiła przejażdżka wozem, podczas której mogliśmy przyjrzeć się różnym polom uprawnym.