Sprawozdanie z wyjazdu do Państwowego Muzeum Etnograficznego

28 marca uczniowie z klasy IIIb wybrali się do Państwowego Muzeum Etnograficznego na lekcję pt. „Wielkanoc i święta wiosenne na świecie”.

Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne. Dzieci dowiedziały się jakie produkty powinny się znaleźć w koszyczku wielkanocnym i poznały ich symboliczne znaczenie. Ciekawym zadaniem dla uczniów było dobieranie produktów do koszyczka wielkanocnego. Wiele radości sprawiło dzieciom wykonywanie koszyczków i samodzielne zasianie owsa.

Obejrzeliśmy piękną wystawę prezentującą jajka wielkanocne zdobione różnymi technikami.

Dzień Patrona Szkoły

26 marca obchodziliśmy, jak corocznie w naszej szkole, Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel poświęcony Kazimierzowi Jeżewskiemu przygotowany przez uczniów klasy 6b oraz p. Ewę Majnert.

Podczas apelu uczniowie klas IV - VI mogli obejrzeć prezentację przybliżającą postać Kazimierza Jeżewskiego - wybitnego pedagoga i działacza oświatowego, który w pierwszej połowie XX wieku stworzył nowoczesne i przyjazne dzieciom formy opieki nad sierotami: Gniazda Sieroce i Wioski Kościuszkowskie.

WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA

W marcu uczniowie klasy 3a wybrali się do  Zamku Królewskiego na lekcję pt. WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA.
Podczas zajęć odbywających się w Sali Canaletta uczniowie poznali Warszawę sprzed ponad 200 lat – jej architekturę (ulice, pałace, kościoły) i mieszkańców (mieszczan, szlachtę, rzemieślników, przekupniów, kuglarzy, artystów, żebraków). Zastanawiali się, jak wyglądało życie dawnego miasta (transport, handel, rozrywki, higiena).

Poznali również biografię Bernarda Bellotta zw. Canalettem i tajniki jego warsztatu, który specjalizował się w malowaniu wedut (widoków miast), tworząc pejzaże takich miast jak Wiedeń, Drezno, Monachium. Przybył do Polski w 1767 roku i został nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.