Edukacja filmowa

11 października w uczniowie klasy 4a, 4b, 4c, 6a wraz z wychowawcami wybrali się do Kina Elektronik na lekcję kinową  pt. „Jak oni to zrobili?” podczas której zobaczyliśmy jak tworzone są efekty specjalne w filmie.

Na początku wysłuchaliśmy prelekcji filmowej, poznaliśmy historię efektów specjalnych i takie pojęcia jak na przykład: green screen, blue screen, mocap, performance capture. Zaciekawiła nas technologia motion capture (mocap), czyli proces przeniesienia naturalnego ruchu do przestrzeni trójwymiarowej. Dzięki rozmieszczonym kamerom przechwytującym ruch aktorów (a konkretnie markerów umieszczonych na ich strojach), obraz następnie trafia do komputera, gdzie podlega obróbce i animacji. Efektem jest płynny, animowany ruch postaci.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

13 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej nr 110 w  Warszawie. Uczniowie wszystkich klas pierwszych ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani Dyrektor szkoły Grażyna Zając  powitała serdecznie uczniów klas pierwszych i ich rodziców. Następnie  nastąpiło  wprowadzenie na salę sztandaru szkoły. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy.

Uczniowie klas trzecich przywitali pierwszoklasistów i rozpoczęła się część artystyczna uroczystości.

„Wielka przygoda małego żółwika! Tomek poznaje Polskę”

W dniu 10 października wszystkie klasy trzecie miały okazję uczestniczyć w innowacyjnym projekcie edukacyjnym pt.: „Wielka przygoda małego żółwika! Tomek poznaje Polskę”. Podczas interaktywnych zajęć uczniowie poznali ciekawskiego żółwia Tomka, z którym wyruszyli w wirtualną podróż nurtem Wisły. Wspólnie z animowanym bohaterem odkrywali różne rejony Polski, zdobywając przy tym mnóstwo informacji na temat rzeki i jej dopływów. Oglądając film   pokazujący zanieczyszczenia, przekonali się także o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko. Wszystko to działo się w wirtualnej rzeczywistości - Avatar Live. Jest to rodzaj nowoczesnej formy interakcji z widzem - uczniem. To komputerowo wygenerowana postać, która rozmawia z uczestnikami wydarzenia. Aktor sterujący postacią, odgrywa rolę na żywo.