Co słychać w klasie IIa?

Koniec kwietnia i początek maja obfitował w naszej klasie w różnego rodzaju aktywności. Były zajęcia z DUCH-a, koncerty, spektakle oraz lekcje historii. Ale po kolei…

W kwietniu po raz kolejny odbyły się warsztaty varsavianistyczne prowadzone przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Tym razem zajęcia dotyczyły okresu okupacji i nosiły dość intrygujący dla dzieci tytuł „Tylko świnie siedzą w kinie” czyli „wojna warszawsko – niemiecka”. Początkowo była konsternacja – przecież to obraźliwe, my lubimy chodzić do kina. Jednak po wyjaśnieniach pani prowadzącej wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Zajęcia przybliżyły dzieciom ciężki czas okupacji niemieckiej, trudy dnia codziennego, walkę o przetrwanie i przeżycie w okupowanej Warszawie.  Uczniowie poznali pojęcia „okupacja, reglamentacja, szmugiel, sabotaż”.

Zielona szkoła – Szlakiem Orlich Gniazd

W dniach 07 – 11.05 uczniowie klas IV b i IV d udali się w podróż na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Pierwszego dnia obejrzeliśmy ruiny XIV – wiecznego Zamku Pilcza w Smoleniu. Do czasów współczesnych zachowały się mury obronne zamku dolnego oraz dwie bramy z wieżą. Następnie udaliśmy się w niezwykle malowniczą Dolinę Wodącej, gdzie zobaczyliśmy kilka ciekawych skał w tym Skałę Zegarową. Należy wspomnieć, że dolina ta jest doliną suchą pozbawioną stałego strumienia.

Drugiego dnia po śniadaniu czekała nas intensywna wyprawa, którą rozpoczęliśmy od obejrzenia Pustyni Błędowskiej, zwanej Polską Saharą. Następnie udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego poznawać kolejne atrakcje. Obejrzeliśmy wybudowany przez Kazimierza Wielkiego Zamek Pieskowa Skała, jeden z nielicznych zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, ponieważ pozostałe zamki  zostały zniszczone przez Szwedów. Dzieci wysłuchały legendy na temat nazwy zamku.

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Kontytucji 3 Maja

26 kwietnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta flagi, które przypada na dzień 2 maja. Akademię przygotowali uczniowie klasy VC. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Zając. Następnie  pan Artur Przyłucki nauczyciel historii przedstawił wszystkim zgromadzonym gościom rys historyczny i okoliczności uchwalenia konstytucji. W części artystycznej uczniowie klasy VC przedstawili wydarzenia trzeciomajowe odgrywając role dziennikarzy zdających relację z  kuluarów sejmowych. Dziennikarze nie tylko relacjonowali w jakim klimacie nastąpiło uchwalenie konstytucji, ale zadawali pytania najważniejszym politykom biorącym udział w pracach nad konstytucją.