Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla klas I-III

26 kwietnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta przypadającego 2 maja. Akademię dla edukacji wczesnoszkolnej  przygotowała wychowawczyni klasy III d ze swoimi uczniami. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Państwowego przy Sztandarze. Potem pani wicedyrektor Hanna Kościołek zaprosiła wszystkich zebranych do obejrzenia występu. Następnie uczeń klasy 3d Czarek przedstawił wszystkim uczniom i nauczycielom rys historyczny wydarzeń z tamtych lat i okoliczności uchwalenia konstytucji 3 maja. Wspomniał o potrzebie przeprowadzenia reform w Polsce. Przypomniał sylwetki patriotów rozumiejących potrzebę reform. Byli to: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i inni. Ci ludzie obradowali w Sejmie Czteroletnim i uchwalili zmiany w prawie polskim.

Co słychać w klasie IIa?

Koniec kwietnia i początek maja obfitował w naszej klasie w różnego rodzaju aktywności. Były zajęcia z DUCH-a, koncerty, spektakle oraz lekcje historii. Ale po kolei…

W kwietniu po raz kolejny odbyły się warsztaty varsavianistyczne prowadzone przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Tym razem zajęcia dotyczyły okresu okupacji i nosiły dość intrygujący dla dzieci tytuł „Tylko świnie siedzą w kinie” czyli „wojna warszawsko – niemiecka”. Początkowo była konsternacja – przecież to obraźliwe, my lubimy chodzić do kina. Jednak po wyjaśnieniach pani prowadzącej wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Zajęcia przybliżyły dzieciom ciężki czas okupacji niemieckiej, trudy dnia codziennego, walkę o przetrwanie i przeżycie w okupowanej Warszawie.  Uczniowie poznali pojęcia „okupacja, reglamentacja, szmugiel, sabotaż”.

Zielona szkoła – Szlakiem Orlich Gniazd

W dniach 07 – 11.05 uczniowie klas IV b i IV d udali się w podróż na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Pierwszego dnia obejrzeliśmy ruiny XIV – wiecznego Zamku Pilcza w Smoleniu. Do czasów współczesnych zachowały się mury obronne zamku dolnego oraz dwie bramy z wieżą. Następnie udaliśmy się w niezwykle malowniczą Dolinę Wodącej, gdzie zobaczyliśmy kilka ciekawych skał w tym Skałę Zegarową. Należy wspomnieć, że dolina ta jest doliną suchą pozbawioną stałego strumienia.

Drugiego dnia po śniadaniu czekała nas intensywna wyprawa, którą rozpoczęliśmy od obejrzenia Pustyni Błędowskiej, zwanej Polską Saharą. Następnie udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego poznawać kolejne atrakcje. Obejrzeliśmy wybudowany przez Kazimierza Wielkiego Zamek Pieskowa Skała, jeden z nielicznych zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, ponieważ pozostałe zamki  zostały zniszczone przez Szwedów. Dzieci wysłuchały legendy na temat nazwy zamku.