Sprawozdanie z wycieczki klas piątych

Dnia 14 grudnia klasy piąte wyjechały na całodniową wycieczkę.

Pierwszym punktem wycieczki były Otrębusy. Obejrzeliśmy tam koncert edukacyjny w inscenizacji Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pt. „Piękna nasza Polska cała”.

Trójka głównych bohaterów tej fabularnej opowieści: mała dziewczynka Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych - Pan Kajetan zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe (m. in. wycinanki kurpiowskie - leluje, misternie zdobione wysokie palmy wielkanocne, ręcznie malowaną wilamowicką skrzynię posagową), charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe (takie jak burczybas, diabelskie skrzypce, weselny kozioł wielkopolski), zwyczaje i tradycje.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W naszej szkole zrealizowanych było wiele inicjatyw związanych z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

Na podstawie programu zrealizowano główne cele: upowszechniono wśród uczniów znajomości praw dziecka oraz przypomniano obowiązków, wynikające z praw dziecka. Uczniowie podjęli aktywności poprzez prezentację praw dziecka za pomocą dramy, wykonywanie plakatów i śpiewanie piosenek.

Głównym i podsumowującym wydarzeniem był apel poświęcony prawom dziecka. Odbył się on w piątek, 1 grudnia. Podczas apelu uczniowie klas starszych przygotowywali prezentację jednego z wylosowanych opowiadań z książki „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąk.

Na początku listopada przewodniczący klas losowali jedno spośród dziewięciu opowiadań.

„Klasa 1a  i 1 b z wizytą w Zamku Królewskim”
„Klasa 1a i 1 b z wizytą w Zamku Królewskim”

Dnia 6 grudnia 2017 roku klasy 1a i 1b  wybrały się do Zamku Królewskiego na lekcje muzealne  „Skarbiec Króla Jegomości” i  „Muzyczne portrety zwierząt”.

Uczniowie klasy 1 a spacerując po zamku poszukiwali królewskich skarbów. Zwiedzili wspaniałe królewskie komnaty, podziwiali stylowe meble, oryginalne obrazy, wyroby porcelanowe i docenili piękno dawnych przedmiotów. Mieli też niecodzienną okazję zobaczyć insygnia władzy królewskiej. Podczas rozmów z przewodnikiem doszli do wniosku, że są skarby ważniejsze niż złoto czy klejnoty, do których należą: odwaga, mądrość, pamięć, uczciwość, talent, pamiątki i rodzina. Uczniowie dowiedzieli się, że ostatnim królem Polski był Stanisław August Poniatowski., który znał pięć języków obcych.