Klasa Ia z wizytą w Domu Spotkań z Historią

We wtorek 24 kwietnia klasa Ia wybrała się na warsztaty pt. „Hulajnoga pradziadka”.

Po przemiłym spacerze Krakowskim Przedmieściem dzieci dotarły na ulicę Karową, gdzie w dawnej przedwojennej siedzibie Banku Cukrownictwa mieści się obecnie Dom Spotkań z Historią.

Zajęcia edukacyjne odbyły się w podziemiach zabytkowego budynku, dawnym sejfie owego banku, o czym przypominały pancerne drzwi wejściowe.

Dzięki zastosowanym źródłom m.in. relacji świadków pochodzących z Archiwum Historii Mówionej, fragmentom filmów dokumentalnych oraz zdjęć archiwalnych, uczniowie w ciekawy sposób poznali gry, zabawy i zabawki dzieci w powojennym mieście.

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla klas I-III

26 kwietnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta przypadającego 2 maja. Akademię dla edukacji wczesnoszkolnej  przygotowała wychowawczyni klasy III d ze swoimi uczniami. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Państwowego przy Sztandarze. Potem pani wicedyrektor Hanna Kościołek zaprosiła wszystkich zebranych do obejrzenia występu. Następnie uczeń klasy 3d Czarek przedstawił wszystkim uczniom i nauczycielom rys historyczny wydarzeń z tamtych lat i okoliczności uchwalenia konstytucji 3 maja. Wspomniał o potrzebie przeprowadzenia reform w Polsce. Przypomniał sylwetki patriotów rozumiejących potrzebę reform. Byli to: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i inni. Ci ludzie obradowali w Sejmie Czteroletnim i uchwalili zmiany w prawie polskim.

Co słychać w klasie IIa?

Koniec kwietnia i początek maja obfitował w naszej klasie w różnego rodzaju aktywności. Były zajęcia z DUCH-a, koncerty, spektakle oraz lekcje historii. Ale po kolei…

W kwietniu po raz kolejny odbyły się warsztaty varsavianistyczne prowadzone przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Tym razem zajęcia dotyczyły okresu okupacji i nosiły dość intrygujący dla dzieci tytuł „Tylko świnie siedzą w kinie” czyli „wojna warszawsko – niemiecka”. Początkowo była konsternacja – przecież to obraźliwe, my lubimy chodzić do kina. Jednak po wyjaśnieniach pani prowadzącej wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Zajęcia przybliżyły dzieciom ciężki czas okupacji niemieckiej, trudy dnia codziennego, walkę o przetrwanie i przeżycie w okupowanej Warszawie.  Uczniowie poznali pojęcia „okupacja, reglamentacja, szmugiel, sabotaż”.