Z życia szkoły

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 110 w Warszawie
Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 110 w Warszawie

Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków, a  jak mówił poeta: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...”.  Spotkaliśmy się, aby pieśnią czcić Polskę i Niepodległość, bowiem w słowach i nutach  patriotycznych utworów zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Pamiętali o tym nasi przodkowie, muzyka zawsze dodawała sił, otuchy i nadziei, ale i my nie zapomnieliśmy.

13 listopada wspólnie przeżywaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała społeczność szkolna czciła Polskę – radośnie - wspólnym śpiewaniem polskich pieśni i piosenek patriotycznych.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, przypomniała o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  i zapowiedziała   koncert fortepianowy w wykonaniu Jana Michniewskiego, ucznia klasy IV d.

Sprawozdanie z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Sprawozdanie z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć dawne czasy, a także pobudzić nas do refleksji. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem wychowawców. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Uczniowie klasy IIIa i IIIb przybliżyli kolegom i koleżankom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Dzielnicowe obchody Narodowego Święta Niepodległości
Dzielnicowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dzień 11 listopada to kolejna już, 99. rocznica Odzyskania Niepodległości. Tradycją naszej szkoły jest reprezentowanie społeczności szkolnej przez poczet sztandarowy w dzielnicowych obchodach tego święta. Oficjalna część obchodów odbyła się w Kościele NNMP w Płudach, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Po mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu „Kantata”. Następnie udaliśmy się do Miejsca Pamięci, gdzie odbył się  apel poległych i zostały złożone wieńce.

Dla naszych uczniów było to duże przeżycie i kolejna lekcja patriotyzmu.