Z życia szkoły

„By się czytać chciało zakładkę zrób wspaniałą
„By się czytać chciało zakładkę zrób wspaniałą

Uczniowie klasy IA wiedzą, jak ważne jest dbanie o książki, więc zgodnie postanowili wziąć udział w szkolnym konkursie plastycznym.

Dlatego w piątek (17.11) podczas zajęć szkolnych, wszyscy uczniowie przygotowali „zakładkową rodzinę reniferów”. Nauczyli się razem jak prostymi technikami origami stworzyć swoją pracę. Inspiracją były nachodzące Święta Bożego Narodzenia. Mama Kuby przyniosła do klasy kilka ciekawych ozdób. Każdy wiedział, że jego renifer musi być wyjątkowy. Zdobił go tak, jak  podpowiadała mu wyobraźnia. Pod koniec zajęć uczniowie zanieśli  swoje zakładki- renifery do biblioteki. Niełatwo było się rozstać ze swoją dopiero co wykonaną pracą.

Klasa IIIa w Muzeum Historii Polski
Klasa IIIa w Muzeum Historii Polski

21 listopada klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Historii Polski na lekcję edukacyjną pt. "Wojtek – niedźwiedź z Armii Andersa".  Uczniowie poznali podstawowe informacje na temat szlaku bojowego armii gen. Andersa i losów Polaków. Spotkanie  poświęcone było głównie niedźwiadkowi, który trafił do polskiego wojska w czasie II wojny światowej. Miś Wojtek, bo tak go nazwano, przebył z żołnierzami daleką drogę z Iranu, wędrując przez Irak, Syrię, Palestynę i Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, gdzie m.in. pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, potrzebnym sprzętem i żywnością. Czynnie towarzyszył swym opiekunom w bitwie pod Ankoną i Bolonią. Oficjalnie wpisany do 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Armii Andersa, otrzymał od generała numer służbowy i stopień kaprala.

Wizyta w Teatrze Wielkim
Wizyta w Teatrze Wielkim

Edukacja kulturalna jest realizowana w naszej szkole od wielu już lat. Przyjmuje ona formę m.in. bezpośredniego uczestnictwa uczniów w różnorodnych inicjatywach i przedsięwzięciach kulturalnych. Nasi uczniowie systematycznie wyjeżdżają do teatrów, gdzie mają okazję do oglądania ciekawych spektakli. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się w teatrze poza sceną. Stąd też pomysł na wycieczkę do teatru, ale nie w roli widzów...

W ostatni piątek (17 listopada) dzieci z klas drugich wybrały się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, aby poznać jego tajemnice. Już sam potężny i przepiękny gmach zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Miejsce niezwykłe, gdzie siedzibę mają aż trzy teatry: operowy (Opera Narodowa), baletowy (Polski Balet Narodowy) oraz dramatyczny (Teatr Narodowy). Ciekawa jest też sama historia tego miejsca, w którym występowali najwybitniejsi przedstawiciele świata artystycznego. Dzieci miały okazję zajrzeć za kulisy i zobaczyć z bliska, w jaki sposób potężne dekoracje i elementy scenografii trafiają na główną scenę.