Z życia szkoły

Wizyta w Teatrze Wielkim
Wizyta w Teatrze Wielkim

Edukacja kulturalna jest realizowana w naszej szkole od wielu już lat. Przyjmuje ona formę m.in. bezpośredniego uczestnictwa uczniów w różnorodnych inicjatywach i przedsięwzięciach kulturalnych. Nasi uczniowie systematycznie wyjeżdżają do teatrów, gdzie mają okazję do oglądania ciekawych spektakli. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się w teatrze poza sceną. Stąd też pomysł na wycieczkę do teatru, ale nie w roli widzów...

W ostatni piątek (17 listopada) dzieci z klas drugich wybrały się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, aby poznać jego tajemnice. Już sam potężny i przepiękny gmach zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Miejsce niezwykłe, gdzie siedzibę mają aż trzy teatry: operowy (Opera Narodowa), baletowy (Polski Balet Narodowy) oraz dramatyczny (Teatr Narodowy). Ciekawa jest też sama historia tego miejsca, w którym występowali najwybitniejsi przedstawiciele świata artystycznego. Dzieci miały okazję zajrzeć za kulisy i zobaczyć z bliska, w jaki sposób potężne dekoracje i elementy scenografii trafiają na główną scenę.

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 110 w Warszawie
Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 110 w Warszawie

Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków, a  jak mówił poeta: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...”.  Spotkaliśmy się, aby pieśnią czcić Polskę i Niepodległość, bowiem w słowach i nutach  patriotycznych utworów zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Pamiętali o tym nasi przodkowie, muzyka zawsze dodawała sił, otuchy i nadziei, ale i my nie zapomnieliśmy.

13 listopada wspólnie przeżywaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała społeczność szkolna czciła Polskę – radośnie - wspólnym śpiewaniem polskich pieśni i piosenek patriotycznych.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, przypomniała o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  i zapowiedziała   koncert fortepianowy w wykonaniu Jana Michniewskiego, ucznia klasy IV d.

Sprawozdanie z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Sprawozdanie z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć dawne czasy, a także pobudzić nas do refleksji. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem wychowawców. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Uczniowie klasy IIIa i IIIb przybliżyli kolegom i koleżankom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.