Z życia szkoły

Poznajemy dawną Warszawę – VD w Muzeum Miniatur
Poznajemy dawną Warszawę – VD w Muzeum Miniatur

Drugiego  października 2018 roku nasza klasa 5 D wybrała się na wycieczkę, której głównym celem był udział w zajęciach pt. "Utracone perły architektury, czyli Warszawa jakiej nie znacie”. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od spaceru Krakowskim Przedmieściem, gdzie po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku  Adama Mickiewicza. Nasza pani opowiedziała nam o naszym wieszczu narodowym. W trakcie spaceru cieszyliśmy się  urzekającymi widokami naszego miasta podczas pięknego, słonecznego dnia.

Dotarliśmy  do Muzeum Miniatur i tam ukazał nam inny świat. Przepiękne budowle starej Warszawy, które można było zobaczyć w postaci miniatur. Niestety nie wszystkie przetrwały do dziś, bo nasze ukochane miasto zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, a z tych pięknych okazałych budowli, po wojnie, zostały tylko ruiny.

Wysyłamy kartki do Powstańców
Wysyłamy kartki do Powstańców

Uczniowie naszej szkoły z klas IV - VII, już po raz kolejny, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Bohater ON”. Ideą przedsięwzięcia jest wysyłanie okolicznościowych kartek do uczestników Powstania Warszawskiego. Pierwsza taka akcja miała miejsce w 2014 r. Ma ona przypominać nam wszystkim o tych, którzy walczyli o wolną Warszawę.

W tym roku pisanie kartek do wybranych uczestników Powstania Warszawskiego miało szczególny charakter. Wpisało  się bowiem w kalendarz naszych szkolnych uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień eksperymentowania i nowych doświadczeń klasy 2a
Dzień eksperymentowania i nowych doświadczeń klasy 2a

Mieszkać w Warszawie i nie być w Centrum Nauki Kopernik?
Czy faktycznie nie ma tam gablot i można wszystko dotknąć?
Czy każdy zainspiruje się do własnych obserwacji i samodzielnego doświadczania?

Żeby to sprawdzić, udaliśmy się 2 października z wizytą do Centrum Nauki Kopernik. Pierwsze kroki skierowaliśmy na I piętro wprost do Strefy Eksperymentowania. To ogromna otwarta przestrzeń, poświęcona człowiekowi i przyrodzie. Każdy z nas mógł swobodnie przejść przez wszystkie galerie i samodzielne przeprowadzić doświadczenia na interaktywnych wystawach. Wielokrotnie sami poddaliśmy się zaskakującym eksperymentom. Sprawdziliśmy, jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat. Przetestowaliśmy możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje.