Grudniowe atrakcje w klasie 1a
31 grudzień 2018

Po zabawach i wróżbach andrzejkowych, przyszedł czas na grudzień. Tak jak wróżby nam przepowiedziały, czekało nas wkrótce wiele niespodzianek.
5. grudnia wybraliśmy się do Fabryki Bombek. Tam zobaczyliśmy, jak powstaje bombka, wysłuchaliśmy opowieści o tradycji świątecznej, sami ozdobiliśmy bombki – według własnego pomysłu. Odwiedziliśmy wzorcownię i obejrzeliśmy piękne ozdoby choinkowe. Na koniec własnoręcznie ozdobione bombki oraz słodką niespodziankę zabraliśmy do domu.

6. grudnia odwiedził nas ratownik WOPR Pan Konrad Kasjaniuk – tata naszego kolegi. Opowiedział nam o swojej pracy, na czym ona polega, w jaki sposób ratuje się osobę tonącą i gdzie pracują tacy ratownicy. Mieliśmy okazję zobaczyć, w co wyposażony jest taki ratownik  oraz zobaczyć jego strój (a nawet przymierzyć niektóre części). Dowiedzieliśmy się, czym różni się strój ratownika na motorówce od stroju ratownika na kąpielisku. Wiemy, co oznacza flaga biała nad wodą, a co czerwona. Poznaliśmy również wyposażenie torby ratunkowej. Wiemy już, jak wygląda przygotowanie ratownika do przyszłej pracy. Pan Konrad przekazał nam bardzo dużo wiadomości i różnych ciekawostek na temat swojej pracy, za co bardzo  jesteśmy wdzięczni i serdecznie mu dziękujemy.

12. grudnia wspólnie z klasą 1b i „zerówką” wybraliśmy się do Szkoły Muzycznej na spotkanie z Mikołajem. Był to spektakl teatralny, w którym Mikołaj oraz postacie ze świata bajek: Śnieżynka, Mróz, Kosmita, Zorro oraz sierżant Garcia przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Śnieżynka pomagała ubierać choinkę, budowała bałwana, a Mróz pomagał obniżyć temperaturę tak, aby mógł przybyć Mikołaj.
Przybył w końcu Mikołaj, przywitał się z nami i z bajkowymi postaciami i zaprosił nas do wspólnej zabawy. Wartka akcja, zabawne scenki teatralne pełne fantazji i humoru, gry
i konkursy, barwne dekoracje i kostiumy, kolorowe rekwizyty oraz łatwo wpadające w ucho piosenki o tematyce zimowej, nadały spektaklowi wyjątkową atmosferę, dzięki której świetnie się bawiliśmy.

13. grudnia kolejna niespodzianka, tym razem w Filmowym Centrum Warszawy - multimedialna lekcja nt. „Przygody w świecie przyrody! Pszczółka Pola odkrywa sekrety ula!”. W trakcie interaktywnej przygody mieliśmy okazję porozmawiać z animowanym bohaterem (avatarem) na ekranie. W innowacyjny sposób pogłębiliśmy swoją wiedzę,  dowiedzieliśmy się m.in.: dlaczego należy dbać o pszczoły, jakie funkcje pełnią one
w naszym środowisku, jak produkuje się miód,  jakich warzyw i owoców zabrakłoby, gdyby nagle zniknęły pszczoły, jak należy się zachować, aby zapobiec użądleniom? Zachęceni przez pszczółkę Polę, postanowiliśmy wkrótce tu wrócić.

16. grudnia zostanie nam w pamięci na długo, ponieważ tego dnia czekała nas wyjątkowa niespodzianka. Rzadko kiedy zdarza się być w sobotnie popołudnie
w prawdziwym teatrze z kolegami, wychowawcą, a do tego w towarzystwie rodziców. Wspólnie obejrzeliśmy jedną z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Jest to opowieść o miłości, przyjaźni i dorastaniu do odpowiedzialności, ale też o rozpoznawaniu dobra i zła w świecie, w którym coraz trudniej być dzieckiem. Spektakl, mimo że kierowany był przede wszystkim do dzieci, to również z zainteresowaniem oglądali go dorośli. Doskonała obsada, scenografia, efekty nadały niepowtarzalny klimat tego przedstawienia. To był wspaniały wieczór.

18. grudnia kolejna kulturalna atrakcja - wyjazd do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną nt. „Legendy Warszawy”.  Podczas zajęć poznaliśmy legendę o warszawskiej Syrence, dowiedzieliśmy się, jak zmieniał się jej wygląd na przestrzeni czasów (wcześniej miała skrzydła lub dwa ogony). Następnie szukaliśmy jej wizerunków w zamkowych komnatach. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego podobizna Syrenki jest herbem Warszawy. Podczas tych zajęć przekonaliśmy się też, że Zamek jest miejscem nierozerwalnie związanym z historią Warszawy. Po tej interesującej lekcji, mogliśmy podziwiać piękną choinkę na Placu Zamkowym.

I to nie koniec naszych przyjemności. Grudzień to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Już 6. grudnia wprowadził nas w ten nastrój Święty Mikołaj, który odwiedził nas w szkole ze swoją śnieżynką i obdarował słodkimi upominkami. Ale była radość!
Ucząc się kolęd, ubierając choinkę, malując bombki, robiąc łańcuchy z niecierpliwością czekaliśmy na uroczysty dzień w naszej szkole, czyli na Wigilię. A była to niezwykła wigilia, bo po raz pierwszy wigilia po śląsku. Po Jasełkach śląskich, kolędach, które również śpiewaliśmy po śląsku, dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia
i delektowaliśmy się śląskimi potrawami wigilijnymi, takimi jak: kutia, kapusta z grochem
i grzybami, karp w galarecie i inne. Nie zabrakło również owoców i ciast, takich jakie lubimy, o to postarali się nasi Rodzice.
Ostatnia niespodzianka to wyjątkowo ciekawe prezenty, które otrzymaliśmy na koniec tego uroczystego dnia. W takim nastroju pozostało nam tylko czekać na święta, które spędzimy
w gronie najbliższych nam osób.

Uczniowie klasy 1a z wychowawczynią