Październik w klasie IIIa
6 listopad 2018

Kolejny miesiąc wytężonej pracy za nami. Uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w konkursach, koncertach, wycieczkach, realizowali projekty edukacyjne. Dzięki różnorodnym aktywnościom, jakie podejmowały dzieci, październik minął niepostrzeżenie.

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak istotne dla rozwoju wielorakich kompetencji dzieci jest praca metodą projektu. Oprócz wartości czysto edukacyjnych metoda ta wspomaga integrację grupy i uczy współpracy w zespole. W pierwszej połowie miesiąca uczniowie realizowali zadania w ramach projektu klasowego „Podróże z Obieżyświatem”, którego celem jest poznanie poszczególnych kontynentów. Realizację rozpoczęliśmy od poznania Europy i tego, co charakterystycznego dla naszego kontynentu. Poszczególne grupy przygotowały prezentacje na temat fauny i flory, architektury i zabytków, przedstawiły informacje o Unii Europejskiej i liczne ciekawostki dotyczące Europy. Były też quizy, krzyżówki i testy sprawdzające zdobyte  wiadomości. Dzieci włożyły w przygotowania ogrom pracy, a jej efekty były niewątpliwie imponujące.

W piątek 19 października uczniowie klas trzecich uczestniczyli w pierwszym koncercie z cyklu „Poranki Muzyczne” organizowanego przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Celem organizowanych spotkań jest zachęcenie dzieci do kontaktu z muzyką oraz przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Koncert zatytułowany „Wspomnienie o panu Chopinie” zgromadził wyjątkowo liczną publiczność. Wykonawcy - studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - w sposób wirtuozerski zaprezentowali m.in. Preludium Des-dur Op.28 Nr 15 oraz Walca cis-moll op. 64 nr 2. Dzieci z ogromnym  zainteresowaniem słuchały kolejnych utworów oraz odpowiadały na pytania dotyczące życia i twórczości Fryderyka Chopina. Kolejny koncert już w listopadzie.

W ramach realizacji projektu „Białołęka moja mała ojczyzna” uczniowie uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez Fundację AVE. Tym razem Pan Bartek Włodkowski zabrał nas w podróż  po Białołęce pod hasłem "Kleks, Piłsudska, Jakubowa Straż Obywatelska, czyli Fajerka Pradziadka Franciszka 2". Uczniowie poznawali historię Białołęki, z uwzględnieniem 500-lecia gotyckiego kościoła św. Jakuba na Tarchominie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz czekamy na warsztaty/spacer zatytułowane „Szukamy ducha cmentarza tarchomińskiego” przybliżające niektóre wydarzenie z 200-letniej historii naszej dzielnicy.

W imieniu uczniów klasy IIIa,

Mariola Cabaj