Szkoła Podstawowa Nr 110 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie

Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP
13 czerwiec 2018
Pod koniec maja klasy 5a i 5c wybrały się na wycieczkę do Centrum Pieniądza NBP.
Klasa 5c wzięła udział w zajęciach „Był sobie pieniądz”. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się, że pierwsza moneta powstała w VII wieku p.n.e, a pierwszym władcą, który wybijał na monetach swój wizerunek był Aleksander Wielki. Klasa 5a wzięła udział w warsztatach pt. Sprawdzam! Laboratorium autentyczności banknotów. Każdy z nas wie, że fałszowanie pieniędzy jest przestępstwem, ale nie wolno także posługiwać się fałszywymi pieniędzmi. W związku z tym warto się nauczyć odróżniać banknot prawdziwy od podrobionego, a to wymaga poznania różnych typów zabezpieczeń. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, jak są zabezpieczane banknoty, które zabezpieczenia widać gołym okiem, a które są ukryte. Dowiedzieliśmy się także, co należy zrobić, jeżeli ktoś obawia się, że ma banknot, który może być fałszywy.
Mieliśmy okazję podnieść monetę płytową, tzw. platmynt, z miedzi ważącą blisko 20 kg. Dowiedzieliśmy się jakie funkcje pełni Narodowy Bank Polski. Wiemy też kiedy i gdzie możemy zanieść zniszczony banknot i jaką kwotę dostaniemy w zamian.
Milena Radziszewska
Monika Głuchowska