Wycieczka programowa do Krakowa
11 czerwiec 2018

W piątek 8 czerwca uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce programowej do Krakowa. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy pociągiem z dworca Warszawa Wschodnia, by kilka minut po dziewiątej stanąć na peronie stacji Kraków Główny. Dla większości dzieci była to pierwsza tak długa podróż pociągiem, więc stanowiło to dla nich dodatkową atrakcję.

Wycieczka miała na celu uzupełnienie realizowanego programu oraz wzbogacenie wiedzy uczniów na temat znaczenia historycznego i kulturowego Krakowa. Wraz z panią przewodnik podążaliśmy szlakiem królewskim, począwszy od placu Matejki, przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Po drodze podziwialiśmy przepiękną architekturę staromiejską i słuchaliśmy legend związanych z wybranymi obiektami. W programie nie mogło zabraknąć odwiedzin w Bazylice Mariackiej i wysłuchania hejnału granego z jej wieży. W drodze na wzgórze wawelskie odwiedziliśmy również Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Katedrze Wawelskiej podziwialiśmy ołtarz główny, przed którym odbywały się najważniejsze ceremonie państwowe: koronacje, śluby, chrzty i pogrzeby królewskie. Dzielnie pokonaliśmy kręte schody Wieży Zygmuntowskiej, by dotknąć historycznego dzwonu, którego dźwięk rozlega się tylko w chwilach wyjątkowych dla naszego kraju. Nie mogliśmy oczywiście pominąć wizyty u smoka wawelskiego, o którym  wiele już słyszeliśmy. Okazał się jednak całkiem spokojnym smokiem, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Zwieńczeniem programu naszej wycieczki był rejs po Wiśle i podziwianie Krakowa z pokładu statku „Nimfa”.

Pełni wrażeń, bogatsi o sporą dawkę wiedzy, nieco zmęczeni, ale mimo wszystko bardzo zadowoleni wróciliśmy późnym wieczorem do Warszawy. Przed nami pewnie jeszcze niejedna wyprawa…

W imieniu uczniów klas drugich,
Mariola Cabaj
Renata Głudkowska