Z życia szkoły

Co słychać w klasie IIa?
Co słychać w klasie IIa?
16 maj 2018

Koniec kwietnia i początek maja obfitował w naszej klasie w różnego rodzaju aktywności. Były zajęcia z DUCH-a, koncerty, spektakle oraz lekcje historii. Ale po kolei…

W kwietniu po raz kolejny odbyły się warsztaty varsavianistyczne prowadzone przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Tym razem zajęcia dotyczyły okresu okupacji i nosiły dość intrygujący dla dzieci tytuł „Tylko świnie siedzą w kinie” czyli „wojna warszawsko – niemiecka”. Początkowo była konsternacja – przecież to obraźliwe, my lubimy chodzić do kina. Jednak po wyjaśnieniach pani prowadzącej wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Zajęcia przybliżyły dzieciom ciężki czas okupacji niemieckiej, trudy dnia codziennego, walkę o przetrwanie i przeżycie w okupowanej Warszawie.  Uczniowie poznali pojęcia „okupacja, reglamentacja, szmugiel, sabotaż”. Zabawy dramowe uzmysłowiły im, jaką niezwykła pomysłowością i przebiegłością musieli wykazywać się Warszawiacy, by przetrwać ten trudny czas.

Tuż przed weekendem majowym uczniowie zostali zaproszeni na specjalny występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Muzyczno-taneczna podróż, którą dzieci odbyły w czasie koncertu na długo zapadła w ich pamięci. Orkiestra wystąpiła w pięknych strojach, którymi były stylizowane mundury z epoki Księstwa Warszawskiego, co już wywołało „ochy i achy”. Potem mieliśmy okazję podziwiać wirtuozerię całej Orkiestry i jej poszczególnych członków oraz odgadywać muzyczne zagadki. Oprócz niezwykłej lekcji muzyki, dzieci z zainteresowaniem obejrzały popisy grupy tanecznej, która zaprezentowała nam tańce polskie – mazura, kujawiaka i oberka. A to wszystko działo się tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki…

W pierwszym tygodniu maja wybraliśmy się do Teatru Rampa na musical „Księżniczka Sara”. Przedstawienie zostało przygotowane przez zespół Teatru Muzycznego Tintilo, który od wielu już lat zachwyca widzów swoimi występami. Spektakl oparty jest na motywach powieści „Mała księżniczka” i jest niezwykle wzruszającą opowieścią o losach małej dziewczynki Sary. Przyznajemy, że w czasie przedstawienia w oku niejednego klasowego twardziela pojawiła się łezka. Ale na szczęście dramatyczne przeżycia Sary zakończyły się happy endem i wszyscy odetchnęli z ulgą, by na koniec nagrodzić aktorów gromkimi brawami. Cały spektakl był niezwykle dynamiczny, rozśpiewany i roztańczony.

Na koniec kilka słów o lekcji w Domu Spotkań z Historią. Zajęcia zatytułowane „Hulajnoga pradziadka – o powojennych zabawach, grach i zabawkach” stanowiły kontynuację warsztatów DUCH-a. Uczniowie obejrzeli prezentacje i krótkie filmiki przedstawiające zabawy i gry, które organizowały sobie dzieci na gruzach stolicy. Miały okazję zobaczyć repliki zabawek z tamtego okresu oraz oryginalne, drewniane autko, którego właściciel dziś jest sędziwym człowiekiem. Na koniec wykonały „zośki”, które były popularnymi zabawkami w powojennej Polsce.

Mariola Cabaj