MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
28 marzec 2018

21 marca odbył się apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. w wyniku walk o nadanie bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło tam pięciu studentów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony na świecie 21 lutego, ma na celu podkreślenie bogactwa różnorodności językowej świata, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Według UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie połowa z sześciu tysięcy języków świata.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym pokazali, jak ważne jest dbanie o polszczyznę jako bezcenne dobro naszego narodu. W języku bowiem wyraża się zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura wszystkich Polaków. Mimo iż na skutek rozbiorów, wojen Polska straciła dużą część dóbr kultury, to jednak Polacy obronili swą tożsamość dzięki językowi polskiemu, w którym rodziły się arcydzieła literatury narodowej – najskuteczniejsza broń w walce z wrogiem. Któż z nas nie zna bowiem dzieł Mickiewicza, Słowackiego, Norwida?

Mam nadzieję, że apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego uświadomi nam, jak ważną rolę odgrywa język. Chrońmy go, by nie zgubić tożsamości narodowej. Dbajmy o jego czystość i poprawność.

Uczniowie przygotowali także plakaty, dotyczące poprawności językowej. Chętni zmierzyli się z "łamańcami językowymi", które sprawiały wiele trudności, ale i śmiechu. Cieszę się, że do wspólnej zabawy włączyli się nauczyciele na czele z Panią Dyrektor Grażyną Zając.

Katarzyna Godziebiewska