„Klasa 1a  i 1 b z wizytą w Zamku Królewskim”
„Klasa 1a i 1 b z wizytą w Zamku Królewskim”
13 grudzień 2017

Dnia 6 grudnia 2017 roku klasy 1a i 1b  wybrały się do Zamku Królewskiego na lekcje muzealne  „Skarbiec Króla Jegomości” i  „Muzyczne portrety zwierząt”.

Uczniowie klasy 1 a spacerując po zamku poszukiwali królewskich skarbów. Zwiedzili wspaniałe królewskie komnaty, podziwiali stylowe meble, oryginalne obrazy, wyroby porcelanowe i docenili piękno dawnych przedmiotów. Mieli też niecodzienną okazję zobaczyć insygnia władzy królewskiej. Podczas rozmów z przewodnikiem doszli do wniosku, że są skarby ważniejsze niż złoto czy klejnoty, do których należą: odwaga, mądrość, pamięć, uczciwość, talent, pamiątki i rodzina. Uczniowie dowiedzieli się, że ostatnim królem Polski był Stanisław August Poniatowski., który znał pięć języków obcych. Dużo uczył się i doskonalił swoje zdolności. Uczniowie przekonali się, że posiadają takie same skarby jak król. Są odważni, mądrzy, posiadają talenty. Ważna jest dla nich rodzina, tradycje i pamiątki. Postanowili dbać o swoje najcenniejsze skarby.

Uczniowie klasy 1b  poszukiwali  zwierząt na obrazach, na naczyniach , tapicerce mebli w kolejno  odwiedzanych  pokojach zamku.  Było to nie lada wyzwanie gdyż światło żyrandoli w zamku nie oświetlało dokładnie postaci zwierząt. Dodatkowo w każdym pomieszczeniu czekała na uczniów zagadka muzyczna. Pierwszą z nich było odgadnięcie głosu zwierzęcia zagraną na dzwonkach chromatycznych. Następnie słuchaliśmy utworu muzycznego pt. „ Łabędź” wykonanego na skrzypcach.  Ostatnim elementem naszej wizyty było zapoznanie z instrumentem strunowym szarpanym, harfą. Poznaliśmy  budowę oraz brzmienie dźwięków podczas strojenia  instrumentu. Wysłuchaliśmy też znaną nam opowieść H. Ch.  Andersena pt. „ Brzydkie Kaczątko”  i podziwialiśmy grę na harfie.

To były niezwykle interesujące i pouczające lekcje.

Wychowawcy klasy
Iwona Tolak