Z życia szkoły

KLASA IVD NA WYCIECZCE
KLASA IVD NA WYCIECZCE
11 grudzień 2017

MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ  PRZY PARAFII W PŁUDACH, MUZEUM NARODOWE

We wtorek 21 listopada z całą klasą 4D wybraliśmy się na wycieczkę do  Miejsca Pamięci Narodowej przy ul. Klasyków obok kościoła w Płudach.

Nasza pani wychowawczyni Małgorzata Składanek opowiedziała nam, że jest to miejsce upamiętniające ofiary I i II wojny światowej, uczestników powstań narodowych, ofiary faszyzmu i komunizmu oraz ludzi, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Ten pomnik pamięci powstał dzięki ludziom dobrej woli, Gminie Warszawa - Białołęka oraz różnym instytucjom działającym na terenie naszej Małej Ojczyzny.

Bardzo utkwiły mi w pamięci słowa zapisane na pomniku:

,,A jeśli komu droga otwarta do nieba, to tym, co służą ojczyźnie.”

/Jan Kochanowski/

Uczciliśmy to miejsce symboliczną minutą ciszy i zapaliliśmy znicz.

Następnie pojechaliśmy autobusem komunikacji miejskiej do Muzeum Narodowego znajdującego się w Alejach Jerozolimskich. Na początku oglądaliśmy szaty i insygnia królewskie. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt. ,, Królowie Polski”.  Dyskutowaliśmy o tym, kim w przeszłości był król i jaka była jego rola w państwie. Poznaliśmy legendy i fakty związane z panowaniem polskich władców ukazanych na obrazach w Muzeum. Bardzo zachwycił mnie zbiór obrazów, a w szczególności dzieło Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem”.

Ta wycieczka była bardzo ciekawa, podobała się całej klasie, wzbudziła refleksje i nasze zainteresowanie historią Polski.

Opracowała: Oliwia Pawłowska, ucz. kl.  IV d