Nasze prace i zajęcia


Już jesień ...


Zmienił się wystrój naszej świetlicy...


WIOSNA

Motylek lekki fruwa nad łąką,
w dole są kwiaty,
w górze jest słonko.

Fru, fru, fii fii! –
wesoło, wesoło mu.

Motylek lekki
w trawie się błąka,
myśli, że kwiaty,
to małe słonka.

Fru, fru, fii fii! –
wesoło, wesoło mu.
  Anna Przemyska

To już druga odsłona wiosennej dekoracji. Zaczęło się od krokusów, tak jak w przyrodzie. Teraz w rytmie przyrody królują tulipany, narcyzy, drzewa owocowe obsypane kwiatami i barwne motyle. W centrum kolorowa, wesoła gąsienica.

Dekoracja jest wspólnym dziełem dzieci i nauczycieli świetlicy. Każdy dołożył swoją „wiosenna cegiełkę” a efekt cieszy oczy.

D. Okszos


DEKORACJE KWIECIEŃ


„Zabawka ze skrawka” – świetlicowe zajęcia
robótek ręcznych    
        

W naszej świetlicy odbywają się zajęcia robótek ręcznych dla chętnych uczniów. Głównym ich celem jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci z zakresu szycia ręcznego.

W wyniku przeprowadzanych zajęć wychowankowie uczą się: zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami krawieckimi, poprawnie chwytać nożyczki, igłę, nawlec nitkę, zawiązać supełek, przyszyć guzik, wykroić proste wzory z materiału. Ponadto uczestnicy poznają podstawowe ściegi i szyją proste prace wedle własnego pomysłu oraz według wzoru.

Podopieczni na miarę swoich możliwości wykonują robótki ręczne, najczęściej są to pluszowe misie i inne pluszaki, poduszki na igły, serwetki, itp., według aktualnych potrzeb. Młodzi ludzie prace i zdobywane  umiejętności będą mogli wykorzystać w życiu codziennym. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, a każda dokończona praca przynosi im wiele radości i satysfakcji.

K. Krakowiak


IDZIE WIOSNA...

Wiosna rozpoczyna się 21 marca. Zwykle jednak zwiastuny wiosny można znaleźć kilka tygodni wcześniej. Od końca lutego i początku marca rośliny wcześnie kwitnące przypominają nam, że już pora wyglądać wiosny. Po długich i ciemnych zimowych miesiącach wiosna wnosi nowe życie do świata przyrody. Dni stają się dłuższe, kwiaty zaczynają kwitnąć, na drzewach i krzewach znów pojawiają się pędy, a królestwo zwierząt budzi się z zimowego snu. W świetlicy rozmawialiśmy na temat zwiastunów wiosny. Uczniowie z klasy IA i IB, wykonali krokusy z pestek dyni, które później malowali farbami  na biały, żółty i fioletowy kolor, rysowały  także krokusy suchymi pastelami. Malowały farbami bazie i wyklejały z białych drucików kreatywnych milutkie kotki. Uczniowie wykonali piękne prace gniazd na drzewach, w których pisklęta z otwartymi dziobami czekają na pokarm przyniesiony przez matkę.
Ten, kto niedługo zauważy jeden z tych okazów przy drodze lub dostrzeże kilka kwiatów we własnym ogrodzie, może być pewny — wiosna jest już blisko!Dekoracje świąteczne

Święta zapanowały w wystroju już od progu naszej szkoły. Przez wiele dni można było podziwiać piękną, oświetloną, zimowo-świąteczną dekorację, która wprowadzała w ten przyjemny grudniowy nastrój. Dekoracje uzupełniły znaczenie Świąt Bożego Narodzenia. Podkreśliły wyjątkowość tych dni, wprowadziły odrobinę blasku i umiliły przedświąteczny czas.

Szczęście nadaje sens życiu,
To magia w Twym sercu zaklęta,
Nie pozwól mu zostać w ukryciu,
Podaruj je bliskim na święta!   

Anna Nurzyńska, Katarzyna Krakowiak, Jagoda Nowacka


Polskie stroje ludowe

Od września realizujemy w świetlicy projekt edukacyjny pt.: „Tradycje i zwyczaje ludowe w różnych regionach Polski”, by przybliżyć uczniom  tradycje i zwyczaje ludowe oraz zaszczepić w nich miłość do polskich tradycji, ludowych wzorów i obyczajów. Realizację projektu rozpoczęliśmy od pracy z mapą. Poznawaliśmy najważniejsze regiony Polski i stroje ludowe, które tam są noszone. Stworzyliśmy okolicznościową gazetkę przedstawiającą mapę Polski  z wybranymi strojami ludowymi.

Anna Nurzyńska


Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe – to „tygrysy lubią najbardziej”. Najchętniej na świeżym powietrzu, gdzie mamy do dyspozycji duży kompleks sportowy z pięknym, nowym boiskiem piłkarskim. Gdy jednak aura nie dopisuje, potrafimy świetnie bawić się na mniejszej powierzchni. Organizując zabawy korzystamy z wielu dostępnych przyborów. Mamy skakanki, piłki, obręcze ale też nasze ulubione stoły tenisowe. Do ruchu nie trzeba nas namawiać, bo pamiętamy, że „w zdrowym ciele - zdrowy duch”. 

Beata  Żebrowska-Maciołek


ZAJĘCIA CZYTELNICZE

Książka
Książka dobra jest na chłody,
w niej słoneczne są przygody.
Kiedy czytasz bardzo dużo,
życie ciągle jest podróżą.
Książki to rzecz jest wspaniała,
czyta je dziś klasa cała.
Książka to przyjaciel nasz,
gdy ją czytasz - świat już znasz.
Mateusz Kowalczuk

W naszej świetlicy prowadzone są zajęcia czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie chętnie w nich uczestniczą i czytają kolegom i koleżankom fragmenty swoich ulubionych książek. Młodszym dzieciom czytają nasze Panie. Do poznanych utworów dzieci wykonują ilustracje.

B. Bartczak
A. Nurzyńska

Książka  naszym przyjacielem
W szkolnej bibliotece na półeczce,
stoi książka przy książeczce.
Dzieci często tam biegają,
różne książki pożyczają.
W czasie deszczu, kiedy słota,
dzieci nie chcą więcej błota.
Wtedy książka przyjacielem,
i na co dzień i w niedzielę.
W książce nie ma nigdy nudy,
ni zawiści, ni obłudy.
Za to dużo przyjemności,
w każdej książce często gości.
Estera Bogucka


11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku - to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. 
W tym roku przypada już 99 rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji dzieci  w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach przypominających to istotne dla naszego kraju wydarzenie oraz wykonały okolicznościową gazetkę.

A. Nurzyńska
K. Krakowiak


Listopadowe inspiracje

Kolorowe, jesienne liście to wdzięczny materiał, który często wykorzystujemy w naszych pracach plastycznych. Tworzymy z nich piękne, niepowtarzalne kompozycje. Ciekawych inspiracji poszukujemy w naszym ulubionym pisemku artystycznym. Tym razem wybór padł na zabawne, pierzaste sowy. Wzór niby ten sam, a każda sowa inna. Różnią się barwą, kształtem i … charakterem. W szare, listopadowe dni będą nam przypominały o „złotej, polskiej jesieni”. 

Beata Żebrowska-Maciołek
Danuta Okszos


Dzień Wszystkich Świętych

Zbliża się pierwszy listopada, dzień kiedy wszyscy ruszamy w stronę cmentarzy. Dzień Wszystkich Świętych, a po nim Zaduszki to czas jaki poświęcamy tym, którzy już odeszli z tego świata,  jest to czas zadumy i wspominania zmarłych W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. W świetlicy odbyła się pogadanka, na temat obchodów święta zmarłych. Oglądaliśmy zdjęcia z uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dzieci z klasy IA i IB malowały chryzantemy. Wydzierały z kolorowego papieru znicze z gałązkami jodły. Dzieci w świetlicy wysłuchały wierszy:

„1 Listopada”, „Zaduszki” oraz opowieści „Zaduszek”.

Halina Skrzecz


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej uczniowie świetlicy wykonali okolicznościowe laurki dla pracowników naszej szkoły. Najpierw wycięliśmy koła z kolorowego papieru, a następnie zagięliśmy brzegi tworząc nasze laurki. Do środka wkleiliśmy wycięte z kolorowego papieru kwiatki i zielone listki. Na koniec zawiązaliśmy kokardki i dołączyliśmy życzenia.

A. Nurzyńska
K. Krakowiak


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931r. W Polsce obchodzony jest od 1993 roku. Obchody święta (a właściwie tygodnia zwierząt) mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, czująca i ma swoje prawa. Nasze - świetlicowe obchody polegają na wykonaniu gazetki, rozmowach na temat domowych pupili, pogłębianiu wiedzy na temat zwierząt (szczególnie domowych). Tygodniowy cykl zajęć zakończyliśmy wypełnieniem testu na wzorowego opiekuna domowego pupila. Wszyscy, którzy wypełnili test wykazali się właściwym stosunkiem do zwierząt za co należy się wielki ukłon Rodzicom.

D. Okszos


Jesienne liście

Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone.

Z tym jesiennym wiatrem
odtańczą daleko,
i nie skończą tańczyć,
aż za siódmą rzeką.

Aż za siódmą rzeką,
Aż za siódmą górą,
Aż je śnieg przykryje
Grubą, białą chmurą.

Ewa Szelburg-Zarembina

Jesień na dobre zagościła w naszej szkole. Już od wejścia – dzięki dekoracji przygotowanej przez nauczycielki  świetlicy oraz uczniów – możemy poczuć klimat i urok tej przepięknej pory roku. Radość dzieci puszczających latawce miesza się tu z całą paletą jesiennych barw. Piękne, ręcznie wykonane drzewka jarzębiny, domki z parapetami ozdobionymi wrzosami oraz dary jesieni przyniesione przez dzieci – w tak cudownych okolicznościach przyrody czekamy na kolejną porę roku, która okryje świat białym puchem.

Halina Skrzecz
Judyta Szadkowska


1 WRZEŚNIA – ROCZNICA WYBUCHU
II WOJNY ŚWIATOWEJ

Pierwszego września 1939 wybuchła druga wojna światowa. Konflikt, który wkrótce ogarnął całą Europę, a potem prawie cały świat (sięgnął nawet Pacyfiku), rozpoczął się  w Polsce. 78 lat temu o godz. 4:45 rano niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał  w kierunku Westerplatte pierwsze strzały. W godzinach porannych tego dnia wojska państwa niemieckiego  przekroczyły polskie granice – i to bez formalnego wypowiedzenia wojny.

W naszej świetlicy rozmawialiśmy na temat tego wydarzenia oraz wykonaliśmy okolicznościową gazetkę.

Fot. Żołnierze niemieccy zdejmujący szlaban graniczny 1 września 1939r.
Źródło: www.nck.pl

K. Krakowiak
A. Nurzyńska


Witaj szkoło

Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem…
Życzymy wam wszystkim na początek
Szkolnego Roku samych szóstek i piątek!


Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzymy wszystkim Uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, rozwojem własnych uzdolnień  i zainteresowań, a szkoła była tym miejscem do którego  z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa. Wszystkim Nauczycielom życzymy, aby ich oddanie i zaangażowanie przyniosło zadowolenie i uśmiech na twarzach młodych ludzi. Życzymy wszystkim wzajemnej życzliwości, zaufania, szkoły, w której nauka i praca będzie przyjemnością.

H. Skrzecz
A. Nurzyńska


DEKORACJE CZERWIEC


8 marca

Raz w roku jest taki dzień

który przemija  jak piękny sen

Dzień Kobiet – naszych Pań święto

Niech przyjmą od nas życzenia

By się spełniły ich marzenia

By uśmiech często gościł na ich twarzy

Wszystko czego chcą – by się zdarzyło

Wszystko czego pragną – by ich było

Realizacji planów i ich marzeń

Niech dużo szczęścia i radości w ich domach zagości.


SUKNIE PANI WIOSNY


A U NAS JUŻ WIOSNA

Witamy wszystkich radosną dekoracją wiosenną. Nasz skansen wykonany jest w całości przez dzieci i nauczycielki świetlicy. Wykorzystano stare pudełka, krepinę ,kolorowy papier i druciki kreatywne ( kaczuszki i bazie na wierzbie). Dekoracja nawiązuje do staropolskiej wsi drewnianej, wiatrak ma poruszające się skrzydła, a ze studni z żurawiem można zaczerpnąć wodę. Podczas tworzenia tej dekoracji dzieci poznały tradycje wiejskie, urządzenia codziennego użytku, a nasz skansen ma codziennie przypominać nam o naszych korzeniach.

Sporządziła
Katarzyna Brzezińska


Czekają nas ferie

Czekają nas ferie – okres zimowych szaleństw i zabaw na śniegu i lodzie. Podczas zajęć w świetlicy rozmawialiśmy o zimowych dyscyplinach sportowych i naszych ulubionych sportowcach. Kolorowaliśmy obrazki dotyczące zabaw na śniegu i lodzie. Przypomnieliśmy uczniom „Kodeks postępowania w czasie zimy” i numery alarmowe. Wszystkim dzieciom życzymy bezpiecznych ferii.

A. Nurzyńska


Wszystkie kolory świata

„Wszystkie kolory świata”- to akcja UNICEF prowadzona w naszej szkole przez Panią Elżbietę Kossowską. Zadaniem dzieci było uszycie szmacianych lalek i ich sprzedaż w celu zebrania pieniędzy na szczepionki dla dzieci w Afryce. Nam również udało się wesprzeć tą szlachetną inicjatywę szyjąc chociaż kilka lalek.

D. Okszos
K. Krakowiak


Niech żyje bal

W świetlicy szkolnej ruszyły przygotowania do balu karnawałowego. Dzieci, pod czujnym okiem wychowawczyń, wycinały z kolorowego papieru maski przeróżnych kształtów, a następnie ozdabiały je kolorowymi pisakami, cekinami i brokatem.

W własnoręcznie przygotowanych maskach, przebrani w stroje ulubionych bohaterów, tanecznym krokiem wkroczyliśmy na bal karnawałowy w naszej szkole.

K. Godziebiewska


Eksperymenty na wesoło

Od początku roku szkolnego w każdy poniedziałek, na jedną godzinę, świetlica zamienia się w małe laboratorium naukowe. Wszystkie doświadczenia przeprowadzane w ramach zajęć „Eksperymenty na wesoło” mają na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów naukami przyrodniczymi, tak aby odkrywać i kształtować nowe talenty z dziedziny fizyki, chemii czy biologii. Uczniowie klas pierwszych i drugich w miłej, zabawowej atmosferze mogą zmierzyć się z całkiem poważnymi zjawiskami przyrodniczymi, a nawet własnoręcznie skonstruować ciekawe i pożyteczne przedmioty, np.: lupę lub kompas oraz zapoznać się z wieloma naukowymi, ciekawostkami. Zajęcia mają także wymiar praktyczny - wykonane przez uczniów farby i ciastoliny służą na przyszłość w dekorowaniu świetlicy. Warsztaty udowadniają, że przyroda nie musi być nudna, ani niezrozumiała.

„Eksperymenty na wesoło” odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach 11.00-12.00.


Opracowała: Beata Bartczak


Dzień Babci i Dziadka w naszej świetlicy

Dnia 20 stycznia (piątek) w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, które miały uczcić Dzień Babci i Dziadka. Dzień ten jest bowiem okazją do promowania i przypomnienia wartości rodzinnych i znaczenia więzi pokoleniowych w czasach, gdy wartości te wydają się być marginalizowane. Celem zajęć było uświadomienie potrzeby szanowania oraz pomagania starszym osobom, a także przypomnienie, że o swoich dziadkach i babciach powinni pamiętać częściej niż tylko dwa dni w roku.  Uczniowie postarali się, by w tym szczególnym dniu złożyć swoim babciom i dziadkom życzenia poprzez wykonanie laurek. Wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze.

Opracowała: Beata Bartczak


DEKORACJE GRUDZIEŃ 2016


DEKORACJE LISTOPAD 2016


Zajęcia pt. „Co jesień w darze niesie?”

Od kilku miesięcy Szkoła Podstawowa nr 110 uczestniczy w ogólnopolskim programie „Zdrowo jem, więcej wiem”, dlatego  21 października (piątek) w naszej świetlicy odbyły się zajęcia poświęcone warzywom i owocom.  Uczniowie pierwszych klas przystąpili do interaktywnej i integracyjnej zabawy, której motywem przewodnim były „dary jesieni”, czyli zbierane o tej porze warzywa i owoce.  Podczas zabawy uczniowie zostali uświadomieni , że warto jeść  „dary jesieni” ze względu na zawartość witamin.

Opracowała: Beata Bartczak


DEKORACJE PAŹDZIERNIK 2016


DEKORACJE WRZESIEŃ 2016