Wydarzenia

Koło czytelnicze – Wkręceni w czytanie

W tym roku szkolny w naszej szkole działa koło czytelnicze – Wkręceni w czytanie. Zadaniem uczestników jest przygotowywanie zajęć czytelniczych, a następnie przeprowadzenie ich w zerówkach.
Obecnie pracujemy w oparciu o książkę „ Gang Świeżaków”.
Uczniowie uczestniczący w kole przygotowują tekst oraz adekwatne do niego zajęcia plastyczne, ruchowe, czy muzyczne.  Na początku stres był nieodłącznym towarzyszem zajęć. Teraz wszyscy nie mogą doczekać się środy, żeby spotkać się ze sobą. Zawiązały się już przyjaźnie między maluchami  i swoimi gośćmi  - czyli członkami koła.
Zajęcia bardzo podobają się i wciąż chcą się dopisywać kolejni uczestnicy.
Opiekun koła

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz


 

Białe kruki w bibliotece

W październiku realizowaliśmy kolejny projekt „ Białe kruki w naszej bibliotece”.

Uczniowie przeglądali stare książki w naszej bibliotece. Następnym zadaniem było znalezienie w stopce książki daty jej wydania. Uczniowie dowiedzieli się też, co to znaczy „biały kruk”.

W naszej bibliotece jest kilka takich białych kruków, czyli najstarszych książek, które można oglądać na wystawie zorganizowanej w bibliotece.

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak

 

Literacka mapa Polski

Październik od wielu lat jest obchodzony jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym, że jest to również rok jubileuszowy postanowiliśmy połączyć te dwa ważne wydarzenia.

Zrealizowaliśmy projekt „Literacka mapa Polski”. Uczniowie na bibliotecznych pólkach wybierali książki polskich pisarzy, czytaliśmy fragmenty z niektórych utworów. Następnym zadaniem było sprawdzenie w życiorysach nazw miejscowości, gdzie urodzili się nasi twórcy. Poszukiwania sprawiły dzieciom wiele radości, a czasami zaskoczeń. Z niedowierzaniem przyjęły informację, że wielu znanych polskich pisarzy, jak Mickiewicz, Słowacki, Makuszyński,  ze względu na zawiłości historyczne nie urodziło się w Polsce.

Teraz mogliśmy już finalizować nasz projekt. Powstała mapa Polski, na niej umieściliśmy nazwy miejsc urodzenia i nazwiska autorów z ich wybranymi dziełami.

Teraz będziemy kojarzyć miasto z pisarzem.

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak


Nowe, świeże, jeszcze cieplutkie – książki warte polecenia

Na półkach szkolnej biblioteki pojawiło się znów kilka ciekawych książek. Zapraszamy tych co lubią czytać oraz tych, którzy odkrywają dopiero w sobie tę pasję.

Pamiętajcie! 

„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.”
M. Pruszkowska

Zapraszam
Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Wielkanocne  zajęcia

Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.


W bibliotece szkolnej uczniowie wykonywali pisanki z dłoni. Taka wspólna praca bardzo jednoczy, uczy współdziałania, a przy tym prace wyglądają oryginalnie.

Życząc wesołych świąt machamy do wszystkich naszymi dłońmi.

Nauczyciel bibliotekarz
 Izabela Pietrzak


Nasze biblioteczne odkrywanie świąt

ZACZAROWANE DRZEWKO
Choinka proszę pana
jest chyba zaczarowana,
bo zaraz wszystko odmienia:
było szaro, a ona wchodzi do domu –
zielona i spełnia marzenia.
Choinka – niby królewna
taka zielona i srebrna,
taka czerwona i złota.
A pod nią – nasze marzenia:
Lalka dla Mani i miś dla Henia,
nawet piłeczka dla kota.
Dobrze się bawić przy świeczkach,
tu miś, tu kot, tu laleczka.
I spać nam nikt jeszcze nie każe.
Choinka, proszę pana
choinka zaczarowana –
drzewko spełnionych życzeń.

Cytując wiersz M. Terlikowskiej chcę zaprezentować naszą biblioteczną choinkę. Wykonały ją dzieciaki podczas pobytu w bibliotece. Każdy mógł odrysować swoją dłoń, a potem przykleić ją  układając w kształcie choinki. Taka ozdoba wykonana własnoręcznie zdobi, ale przede wszystkim cieszy. Dzieciaki tak wkręciły się w pracę nad choinką, że zrobiły jeszcze stroik.

Taka wspólna praca wykonana z wielu dłoni jest symbolem tego, że święta łączą wszystkich, małych i dużych. Wesołych Świąt wszystkim, niech Wasze dłonie połączą się podczas rodzinnych spotkań.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klasy I a i I b mają  za sobą ważny dla każdego ucznia dzień.  Dzieciaki po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę szkolną. Na początek musiały posłuchać kilku ważnych informacji, poznać regulamin biblioteki oraz zasady korzystania z niej. Dowiedziały się w jaki sposób wypożyczać książki i jak się zachowywać. Poznały prośby książki, aby ta nie „zamknęła się przed nami w szafie”. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, otrzymały dyplom pasowania na czytelnika, a potem… nastąpił ten moment. Każdy mógł osobiście wypożyczyć pierwszą książkę.

Mam nadzieję, że wśród pierwszaków znajdzie się wielu  stałych  bywalców biblioteki i wyrosną z nich prawdziwi „pożeracze książek”.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Kocie historie ….i nie tylko – spotkanie autorskie z Tomaszem Trojanowskim

9 października  odbyło się spotkanie z p. Tomaszem Trojanowskim, autorem książek dla dzieci i młodzieży, który z wykształcenia jest pedagogiem , a na co dzień współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.

Nasz gość opowiedział nam jak powstała jego debiutancka książka „ Kocie historie” i ciąg dalszy przygód bohaterów. Oczywiście należy wspomnieć, że są to osobiste pupile pana Tomasza, ukochane koty - Herman, Zofia i Gienek, które były inspiracją do napisania pogodnych opowiadań.  Autor zasypywał uczniów pytaniami, skłaniając do zastanowienia się nad tym, dlaczego czytamy książki. Zdaniem autora „Kocich historii” to właśnie książki pobudzają naszą wyobraźnię, zaś pisanie to magia, a samo czytanie ma wielką moc.

Pan Tomasz opowiedział dzieciom, jak powstają jego książki i zaprezentował swoje osobiste notatki do jednej z jego powieści.

Na zakończenie chętni mogli nabyć książkę Tomasza Trojanowskiego z jego dedykacją i autografem.

Izabela Pietrzak – nauczyciel Bibliotekarz


Mamy nowe książki

Pierwsze książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już na pólkach w bibliotece szkolnej.

Zachęcam do odwiedzania biblioteki szkolnej i sięgania po nowe, pachnące książeczki.

Na zachętę kilka zdjęć naszych nowości.

BIBLIOTEKA CZEKA !!!

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Akcja „Jesienne drzewko czytelnicze”

Przez cały miesiąc październik każdy, kto przeczyta książkę, może się tym faktem pochwalić, dopinając kolorowy listek na drzewku.

Uczniowie klas I – III dopinają listek żółty, klas IV – VI – czerwony, zaś osoby dorosłe( pracownicy szkoły, rodzice, dziadkowie) listek w kolorze zielonym.

Na listku należy napisać swoje imię, klasa  (dotyczy uczniów) oraz imię i nazwisko autora książki wraz z tytułem.

Listków na naszym drzewku przybywa, ale zielonych wciąż jest za mało. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do naszej akcji.

Uczniów zapraszam do biblioteki szkolnej po książki.

Zapraszam do wspólnej zabawy przez czytanie!

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Informujemy, iż otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w kwocie 15 tys. złotych.
Celem programu jest  poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Po konsultacjach z Samorządem Uczniowskim oraz Radą Rodziców wytypowano nowości wydawnicze, które wzbogacą ofertę biblioteki szkolnej.
Zachęcamy do sięgania po książki tych co lubią czytać oraz tych, którzy odkrywają w sobie tę pasję.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Podsumowanie akcji „Jak nie czytam jak czytam”

1 czerwca 2017 uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polegała na zebraniu uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza, będącego sprawozdaniem. Pragnę poinformować, że  459 409 uczniów z całej Polski (w tym my) pobiło rekord w ogólnopolskim czytaniu. Przypominam, że ubiegłoroczny rekord wyniósł 432 608 uczniów.
Dziękuję wszystkim za udział w tym fantastycznym wydarzeniu.

Koordynator szkolnej akcji
Izabela Pietrzak

 

 

Z wizytą w bibliotece

22 maja , w piękny, słoneczny poniedziałek, uczniowie klasy IIa wybrali się na wycieczkę do pobliskiej biblioteki publicznej – Wypożyczalni 58 przy ul. Wałuszewskiej. 

W drzwiach biblioteki powitały nas uśmiechnięte panie i zaprosiły do królestwa książek. Tutaj wysłuchaliśmy książki „Zbawcy książek”. Poznaliśmy historię pewnego trolla – Jacka, który zakradał się do biblioteki i niszczył książki. Treść książki pozwoliła dzieciom jeszcze raz przypomnieć zasady właściwego korzystania z książek. Następnie każdy przez chwilę mógł zostać bibliotekarzem i osobiście wypożyczyć książkę w systemie.

Potem nastąpiła najbardziej oczekiwana  część, a mianowicie przeszukiwanie półek i pudełek z licznymi  kolorowymi, ciekawymi, niezwykłymi książkami. Zadaniem dzieci też było znalezienie na półce Harrego Pottera. Najszybciej poradziła sobie Zosia, która poprawnie odnalazła szukaną książkę.

Na koniec każdy dostał kolorową zakładkę do  książki.

Mamy nadzieję, że dzieci będą chętnie zaglądać do biblioteki, zarówno szkolnej jak i publicznej.

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz
Maria Krawczyk – wychowawca IIa


Wiosna w bibliotece

Wiosną rozkwitają kwiaty, a dzieci uwielbiają kolorowanki z kwiatami. Wykonując wiosenne ilustracje wykorzystują najpiękniejsze barwy. Przed Wielkanocą robiliśmy również zajączki, wykonane z dłoni. Chętne dzieci mogły wykazać się również w kolorowaniu  wielkanocnych obrazków. Kiedy przyszedł maj bibliotekę zaczęły ozdabiać piękne motyle oraz zielone żabki.

Popularnością cieszą się albumy o kwiatach i owadach. Wszyscy twierdzą, ze piękna jest wiosna.

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz


Spotkanie autorskie

15 marca  odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorką książki pt. "Kasia i Daniel na tropie...",  „Siedem d(r)eszczowych dni” p. Barbarą Szelągowską oraz z ilustratorką p. Moniką Jędrychowską.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III. Panie przeprowadziły bardzo interesujące zajęcia, dostosowane do poszczególnych grup wiekowych.

Dzieci młodsze rozwiązywały zagadki, a także rozmawiały o tym, jak należy dbać o książki. Poza tym poznały stonogę Jadzię, z którą wspólnie się bawiły.

Dzieci starsze obejrzały film przedstawiający poszczególne etapy powstawania ilustracji do książek oraz łączenia tekstu z ilustracjami. Na koniec spotkania uczniowie mogli porozmawiać z gośćmi oraz zakupić książeczkę z autografem i dedykacja autorki.

Spotkanie minęło w miłej atmosferze i zachęciło dzieci zarówno do czytania, jak i do własnej twórczości.

Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie tego interesującego wydarzenia.

nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Zimowy czas w bibliotece

Podczas zimy, zwłaszcza kiedy na dworze smog, nadrabiamy zaległości czytelnicze. Uczniowie z naszej szkoły chętnie odwiedzają wtedy bibliotekę szkolną.

Rozmawiamy o pomocy zwierzętom, oglądamy albumy o zwierzętach żyjących w „lodowych krainach”.

W bibliotece czytamy też książeczki o zabawach zimowych. Dzieciom najbardziej podobał się wiersz Szymona Jaworskiego „Bałwan”

Stoi bałwan w kapeluszu,
Nic nie słyszy, nie ma uszu,
Ślepki z węgla patrzą krzywo,
Krzyś ulepił takie dziwo.

Dzieci zainspirowane wierszem  wykonywały piękne bałwany z wacików kosmetycznych.

Nad wszystkimi góruje „talerzykowy” bałwan.

Naszą bibliotekę ozdabia teraz wielka „bałwankowa rodzina”.

Czuwająca nad  wszystkim
Izabela Pietrzak


Konkurs ABC  wiedzy o książce i bibliotece

Już drugi raz odbył się w naszej szkole konkurs „ABC  wiedzy o książce i bibliotece”.

W tym roku zmagały się drużynowo klasy V i VI.

Pytania były dość trudne, ale uczniowie poradzili sobie z nimi znakomicie.
W konkursie można było zdobyć 27 punktów rozwiązując zadania testowe, odpowiadając na pytania  bądź rozwiązując krzyżówkę.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce ( 25p.) – kl. V a i kl. VI b

II miejsce ( 23p.) – kl. VI a

III miejsce ( 19 p.) – kl. V b

Gratulujemy wiedzy!

Izabela Pietrzak
nauczyciel bibliotekarz


Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

W dniu 16 stycznia 2017 r w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z zaprzyjaźnionym pisarzem  Pawłem Beręsewiczem, laureatem wielu nagród literackich.

Autor już po raz  trzeci  odwiedził naszą szkołę (ostatni raz był  pięć lat temu) i oczywiście znów ujął zebranych uczniów swoim poczuciem humoru i otwartością.

Pisarz przedstawił się dzieciom, jako były nauczyciel języka angielskiego, ale również współautor wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Pan Beręsewicz wspomniał, że jest również tłumaczem literatury anglojęzycznej. Tutaj niektórzy mieli okazję pochwalić się  umiejętnością władania językiem  angielskim.

Następnie Pan Paweł zaprosił na „poważną rozmowę o książkach” przy herbatce lub kawie. Autor proponował rodzaj literatury do dyskusji, a potem prezentował swoje utwory. Uczniowie mogli posłuchać historii powstania książki „Czy wojna jest dla dziewczyn”, zaciekawili się książką o tematyce kryminalnej „Tajemnica człowieka z blizną”. Okazało się, że pisarz jest też „znawcą mody” i zaprezentował się zebranym w hicie modowym opisanym w najnowszej jego książce „Noskawery”, nota bene nagrodzonej w Konkursie literackim im. Astrid Lindgren.

Miło spędzony czas upłynął bardzo szybko. Na koniec spotkania pisarz odpowiedział na kilka pytań młodych czytelników, a następnie rozdał wiele autografów.

Dla wszystkich uczestników była to wizyta pełna wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Pan Beręsewicz obiecał, że odwiedzi jeszcze naszą szkołę, może wcześniej niż  za pięć lat i znów opowie o bohaterach swoich książek.

Dziękujemy bardzo panu Pawłowi Beręsowiczowi za wizytę i podarowane bibliotece książki.

W tajemnicy wspomnę jeszcze, że książki naszego gościa zaciekawiły niektórych, bo już na następnej przerwie ustawiła się po nie kolejka.

Izabela Pietrzak
nauczyciel bibliotekarz


Świąteczny czas w bibliotece

Od 6 grudnia w bibliotece szkolnej rozpoczęło się świąteczne szaleństwo.

Na dzieciaki czekała wystawka książek poświęconych Mikołajowi oraz świętu Bożego Narodzenia.

Odbywały się zajęcia czytelnicze, podczas których poznawaliśmy prawdziwą historię Mikołaja, czy tradycje związane ze świętami.

Dzieci wykonywały z wielkim zaangażowaniem kolorowanki o tematyce świątecznej. Bardziej uzdolnieni plastycznie mogli wykonać postać Mikołaja z przygotowanych elementów.

W ostatnim tygodniu przed świętami oglądaliśmy filmy o tematyce świątecznej, gdzie królował odwieczny Rudolf. Ćwiczyliśmy również nasze głosy śpiewając bardziej lubiane kolędy.

Izabela Pietrzak


Dzień Pluszowego Misia

W 2002, w 100. rocznicę powstania zabawki pluszowego misia, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.

A jak to było z tym misiem... w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy.

W piątek, 25 listopada już od rana w bibliotece szkolnej na dzieci czekała wystawka dotycząca misia oraz wyłożone zostały książki z misiowymi bohaterami np. Kubuś Puchatek, Bajki o misiach, Miś Paddington, Miś Uszatek i inne.

Chętni uczniowie mogli wykonać kolorowankę z misiem, posłuchać wybranej lektury „misiowej”. Na wybranych przerwach odbywały się projekcje filmów o misiach.

Przypomniałam maluchom film o misiu z klapniętym uszkiem – Misiu Uszatku, misiu lubiącym miodek – Kubusiu Puchatku oraz śpiewającym Coralgolu.

Przez dwa dni misie zawładnęły biblioteką.

A teraz czekamy na Mikołaje.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

W naszej szkole co roku odbywa się pasowanie na czytelników najmłodszych uczniów naszej społeczności.

Uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej 22 i 24 listopada.

Głównym celem zajęć było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę, gdzie zostały zapoznane z zasadami wypożyczania, regulaminem. Dzieci poznały tez prośby książki oraz odgadywały bajkowe zagadki.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki oraz specjalnie na tę okoliczność przygotowaną gazetkę. Pamiątkowy dyplom zaś będzie im przypominał o tym ważnym wydarzeniu.

Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Drodzy Rodzice, pytajcie swoje dzieci, czy odwiedzają szkolną bibliotekę, czy znają jej zasoby? Wszyscy powinniśmy zachęcać nasze pociechy do czytania. Czytając książki dzieciom w szkole jak i w domu, przynajmniej 15 minut dziennie, pokazujemy jak fascynujący jest świat książek.

Zachęcam do skorzystania z Przewodnika po Dobrych Książkach

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Dzień Niepodległości wśród książek

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Uczyć się po polsku, mówić polskie wiersze takie jak np. :

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto...
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

Ludwik Wiszniewski "Jedenasty Listopada"

Dzieci w bibliotece szkolnej z okazji Święta Niepodległości  wykonywały biało- czerwone kotyliony. Czytaliśmy również wybrane legendy polskie.

 Przypomnieliśmy sobie również wiersz, którego uczymy się od najmłodszych lat, „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy.

Jak nam wyszła wspólna recytacja możecie wysłuchać na nagranym filmiku dostępnym pod adresem https://youtu.be/oTZhUb4A5T4 .

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauczaniu i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka to dopiero początek”.

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wykonywali exlibrisy biblioteki szkolnej, które można było podziwiać na przygotowanej wystawie.

Uczniowie klas starszych mogli złożyć życzenia bibliotece szkolnej podczas akcji - Złóż życzenia bibliotece.

Tyle ciepłych słów zapisanych na przygotowanej planszy to miód na serce nauczyciela bibliotekarza. Pojawiły się  tam np. „Kochana i fajna, biblioteka nasza jest”, „Kochamy naszą bibliotekę”.

Młodsi czytelnicy (ale nie tylko) mogli wykazać się plastycznie i narysować Laurkę dla biblioteki. Przedstawiały one nie tylko charakterystyczne dla laurek kwiaty, ale również książki, a nawet kolorowe pomieszczenie biblioteki pełne książek.

Zapraszam do biblioteki nie tylko podczas jej święta, ale codziennie, bo jak powiedział Cyceron - Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.

Nauczyciel bibliotekarz

Izabela Pietrak


Gra terenowa – Sienkiewicz autor naszych lektur

Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości.

W naszej szkole również włączyliśmy się w obchody tego wydarzenia.

Odbył się już  konkurs plastyczny „Śladami Stasia i Nel”, poświęcony podróży i przygodom bohaterów powieści „W pustyni i puszczy”. Wzięliśmy udział w Akcji Narodowe Czytanie, podczas którego czytaliśmy fragmenty „Quo vadis’

4 października w trakcie wycieczki całodniowej klas szóstych, odbyła się gra terenowa – Sienkiewicz autor naszych lektur”. W ten sposób podsumowaliśmy zdobyte wiadomości o tym pisarzu.

Dzieci miały do wykonania trzy zadania – wiedza, krzyżówka i latawiec.

Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi lektury „W pustyni i puszczy”, życia i twórczości H. Sienkiewicza. Najwięcej emocji i frajdy wzbudziło jednak  zadanie dotyczące konstruowania latawca. Dzieci tak jak Staś miały z tego co znajdą zbudować latawiec z prośbą o pomoc. Najtrudniejszym zadaniem, było spowodowanie żeby latawiec wzbił się w powietrze. Czasami nawet starania pani nie pomagały!!!

Gra terenowa została podsumowana, a wykonana obok biblioteki wystawka przedstawia skonstruowane przez uczniów latawce.

Zapraszamy do ich obejrzenia.

Pomysłodawca gry Izabela Pietrzak


Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29. września. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między dorosłymi a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

W naszej szkole połączyliśmy ten dzień z innym świętem przypadającym dokładnie 29. września.

134 lata temu urodziła się bowiem Janina Porazińska.

Janina Porazińska była poetką, prozaikiem, autorką utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczką.

Zapewne niejedno polskie dziecko zetknęło się z twórczością tej pisarki. Jej wiersze i baśnie do dzisiejszego dnia chętnie czytane są przez mamy swoim pociechom do snu. Wśród utworów tej pisarki są między innymi: „Maciuś Skowronek”, „Szewczyk Dratewka”,

„Wesele Małgorzatki”, „Psotki i śmieszki”, „Za górami... za lasami...” i wiele innych.

Dzieciom goszczącym w bibliotece szkolnej zaprezentowano utwory, które zwracają

uwagę czytelników na problemy moralne i postawy bohaterów – „ Kozucha – kłamczucha” i „Zuchwały strzyżyk”.

Zarówno szóstoklasiści jak i uczniowie drugiej klasy z zaciekawieniem słuchali tych utworów, gdyż autorka ukazywała w nich świat bliski dziecięcej wyobraźni.

Drugoklasiści doskonale bawili się również podczas piosenki „Ta Dorotka”, do której słowa napisała dzisiejsza jubilatka.

 

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak


Wakacyjne Poczytajmy

3 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie w ramach programu Poczytajmy.

Tym razem dziewczynki przygotowały zajęcia związane z Dniem Dziecka. Zapoznały maluchy ze sposobami spędzania tego święta w Szwecji na podstawie ksiązki „ Dzień Dziecka w Bullerbyn” .

Następnie maluchy zaplanowały swoje wakacje. Musiały pokolorować swoją postać, następnie nakleić ją na wakacyjna planszę. Do wyboru miały góry lub morze, w zależności od tego gdzie chciałyby spędzić wakacyjne czas.

Na koniec podczas wspólnej piosenki „Lato, lato…” pożegnaliśmy się. Uściskom i przybijaniu piątek nie było końca, bo podczas tego roku troszkę zaprzyjaźniliśmy się.

Opiekun programu - Izabela Pietrzak


Klub młodego czytelnika

W drugim semestrze realizowany był projekt Klub młodego czytelnika.

Odbyło się wiele akcji związanych z propagowaniem czytelnictwa. Przede wszystkim wybrano Szkolną złota piątkę wśród dzieci i rodziców. następnie poszczególne klasy czytały wylosowana przez siebie książkę.

Odbyło się również czytanie na dywanie, gdzie wymienialiśmy się spostrzeżeniami i uwagami na temat czytanych książek. Powstały plakaty i ilustracje do książek.

Na podsumowanie projektu odbył się Konkurs na najefektowniejszy strój / przebranie do wybranej książki.

Podczas festynu szkolnego odbyła się prezentacja kostiumów w Bajkowym korowodzie.

Nagrodzono wszystkich uczestników konkursu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Koordynator projektu Izabela Pietrzak


Dzień Dziecka w bibliotece

Dzień Dziecka to bardzo wesoły dzień i można go spędzać w różny sposób. Uczniowie klasy I d  wybrali się do Wypożyczalni nr 58 na ul. Wałuszewskiej. Tutaj poznali zasady wypożyczania książek obowiązujące w bibliotece publicznej, poznali księgozbiór oraz katalogi komputerowe.

Następnie z zaciekawieniem wysłuchali pięknej książki „ Zbawcy książek”.

Najwięcej frajdy sprawiło dzieciakom samodzielne wyszukiwanie, przeglądanie i czytanie wybranych książek. Przecież pierwszaki znają już wszystkie literki i chętnie ćwiczą swoje umiejętności czytelnicze.

Na zakończenie naszego pobytu uczniowie dostali zakładki do książek.

Izabela Pietrzak


ZOO z wizytą w przedszkolu

Czytanie maluchom sprawia dziewczynkom z koła „Czytam, wiem rozumiem” wiele radości. Maluchy z zainteresowaniem słuchają przygotowanych tekstów i biorą udział w zabawach.

Tym razem dziewczynki postanowiły w inny sposób zaprezentować dzieciom teksty literackie.

Wybierając wiersze Jana Brzechwy postanowiły nauczyć się na pamięć wierszy ZOO. Każda z nich wybrała do zinterpretowania dwa utwory i przygotowała do nich ilustrację odpowiedniego zwierzaka.

Na początku marca znów odwiedziłyśmy przedszkolaki w pobliskim przedszkolu.

Dzieciaki nie mogły się już doczekać swoich starszych koleżanek.

W skupieniu słuchały każdego, pięknie, z odpowiednia intonacją mówionego wiersza.

Następnie maluchy wspólnie tworzyły makietę ZOO, wybierając odpowiednie zwierzę do wiersza. Zdumiewa fakt, że dzieciaki świetnie poradziły sobie z nazwami wszystkich zwierzaków.

Powstała makieta posłuży przedszkolakom w dalszych zajęciach, bo jak się okazało wkrótce będą omawiać temat zwierząt egzotycznych.

Dziewczynki zadowolone ze swojej pracy wymyślają już temat kolejnego, kwietniowego spotkania.

 

Opiekun koła - Izabela Pietrzak


Detektywi są wśród nas

Program Książki naszych marzeń był okazją do kupienia ulubionych i wybranych przez uczniów książek.

W lutym  klasach młodszych zrealizowano projekt „Super detektyw” w oparciu o serię książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Podczas lekcji dzieci zostały zapoznane z fragmentem jednej z kolejnych przygód młodych bohaterów. Opowieść została zakończona w takim momencie, gdzie nie wiemy, kto jest przestępcą. Dzieci miały za zadanie wytypować osobę podejrzaną wykonując jej portret.

Przez cały tydzień dzieci z niecierpliwością czekały na moment, kiedy poznają dalsze losy bohaterów oraz sprawdzą, czy ich typowania, co do podejrzanego były słuszne.

W wielu wypadkach okazało się, że niektórzy mają doskonałą intuicję i zmysł detektywistyczny, bo prawidłowo znalazły rozwiązanie zagadki detektywistycznej.

Po zakończeniu projektu wiele osób rozbudziło w sobie ciekawość detektywistyczną i książki z serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai nie stoją już na półkach, a dzieci czekają na nie w kolejce.

 

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz


Zima z bajką

W ramach kontynuowania programu PoczytajMy, dziewczynki z koła Czytam, wiem rozumiem, kolejny raz odwiedziły maluchy w pobliskim Przedszkolu Niepublicznym SRM.

Tym razem w zimowych okolicznościach przyrody maluchy wysłuchały historii o zimowych przygodach misia Uszatka. Przed zapoznaniem z tekstem Tosia nawiązała do aktualnej pory roku i atrakcji, które czekają nas zimą. Następnie wybrane uczennice odczytały historię o uratowanym bałwanku.

Po lekturze zadaniem przedszkolaków było wykonanie, z wcześniej przygotowanych elementów, bałwanka. Zadziwiający jest fakt, że maluchy doskonale poradziły sobie z obrazkiem.

W kolejnym etapie zajęć maluszki poznały dalsze przygody Uszatka, który tym razem wybrał się do mroźnej, lodowej krainy, aby poznać swojego wujka – polarnego niedźwiedzia.

Pod koniec spotkania dziewczynki rozmawiały o zwierzętach zamieszkujących krainę wiecznego śniegu i lodu. Pożegnaliśmy się z przedszkolakami piosenką o pingwinkach i odtańczyliśmy „pingwini” taniec.

 

Opracowała: Izabela Pietrzak


Grudniowe PoczytajMy

Grudzień to czas świąteczny, zatem drugie nasze spotkanie w Przedszkolu Niepublicznym SRM przebiegało w świątecznym nastroju.

Zajęcia odbyły się w przede dniu mikołajek, dlatego dziewczynki ubrały się w mikołajowe czapki.

Temat zajęć „Mikołajowe historie” również związany był z nadchodzącymi wydarzeniami.

Tym razem przeczytaliśmy maluchom o Bożym Narodzeniu w Bullerbyn.

Dzieci miały również różne zadania do wykonania, m.in. ścinanie drzewka, spacer po zaśnieżonej polanie oraz transport choinki saniami.

Następnie dziewczynki zapoznały przedszkolaki z legendą o powstaniu pierników, które jak wiadomo królują na świątecznym stole. Potem czekało ich zadanie do wykonania, pogrupowanie pierników pod względem odpowiedniego kształtu.

Na koniec dzieci dostały pierniczki, co sprawiło im wielką radość.

 

Uczestnicy spotkania
Ania, Ala, Dominika, Ksenia, Ewa, Karolina, Angelika, Sandra


Bajki znane i nieznane

W ramach realizowanego programu PoczytajMy odbyło się spotkanie z uczniami klasy II c. Tematem spotkania „W Krainie baśni” było zapoznanie z lekturą Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Siedmiu wspaniałych”. Dziewczynki przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę „ Kapciuszek” ( tak, tak, nie pomyliłam nazwy) oraz „ Królewnie, która zasnęła”.

Dzieci z chęcią wysłuchały współczesnych wersji znanych im bajek, a następnie odszukiwały różnice i podobieństwa z tradycyjnymi wersjami.

Dziewczynki z koła przygotowały również quizy i zabawy, podczas których dzieci wykazały się ogromną aktywnością i wiedzą.


Opracowała: Izabela Pietrzak
 


 

PoczytajMy, czyli spotkania
z książką

 

 

 

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej CEO ,,PoczytajMY”?

W ramach projektu uczniowie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Uczennice naszej szkoły w ramach Koła Czytam Wiem Rozumiem zaangażowały się w tę akcję. Zajęcia z książką odbywają się w Przedszkolu Niepublicznym SRM oraz w naszej szkole.

W listopadzie realizowaliśmy temat „ W krainie baśni”. Podczas wizyty u przedszkolaków i dzieciom z kl. I c dziewczynki: Karolina Ł., Ewa Ś., Karolina R., Angelika O., Ania R., Alicja Sz., Dominika R., Tosia Ś. Marysia Ć., Sandra J. czytały bajki „Czerwony Kapturek”, „Śpiącą królewna” oraz „Czerwony kapturek”. Maluszki rozwiązywały zagadki oraz bawiły się wspólnie w zabawy inspirowane lekturą. Na koniec wszyscy pokolorowali przygotowane kolorowanki.

 

Opiekun koła Izabela Pietrzak


ABC wiedzy o książce i bibliotece – konkurs dla klas V – VI

Dnia 11 grudnia 2015 roku odbył się szkolny konkurs ABC wiedzy o książce i bibliotece dla klas starszych.

Celem konkursu było kształtowanie literackich i czytelniczych zainteresowań młodzieży, popularyzacja wiedzy o bibliotece, książce i czasopiśmiennictwie, wdrażanie do poszukiwania informacji w różnego rodzaju źródłach oraz uświadomienie uczniom roli książki i informacji w życiu człowieka.

Każda klasa wyznaczyła dwie osoby, które reprezentowały klasę.
Dwuosobowe drużyny odpowiadały pisemnie na pytania w formie testu dotyczące wiedzy o książkach i bibliotece.

Maksymalnie można było uzyskać 25 punktów.

Wyniki Konkursu:

Klasa IV a – 23 p.

Klasa V a - 21 p.

Klasa V b – 20 p.

Klasa VI a – 20 p.

Klasa VI c – 20 p.

Klasa VI b – 19 p.

Klasa IV b – 13 p.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy.

 

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Pasowanie na czytelnika

W naszej bibliotece szkolnej, co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych w tym roku odbyła się ona w listopadzie.

Dzieci zapoznały  się z zasadami obowiązującymi w bibliotece. Dowiedziały  się, w jaki sposób mogą wypożyczać książki. Zajęcia wprowadzające małych czytelników w świat książek obejmują zagadki o bohaterach książek oraz wierszyki na temat zasad poszanowania książek.

Następnie młodzi czytelnicy klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę i otrzymali  „Dyplom pasowania na czytelnika”. 

Dzieci opieką nauczyciela bibliotekarza mogli samodzielnie wypożyczyć wybraną przez nie książkę.
Od tej pory stali się aktywnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Jako pamiątkę swojego pobytu dzieci otrzymały pamiątkowa gazetkę.

 

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY
NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.
JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!

Drodzy Rodzice!

Wasze dziecko po raz pierwszy odwiedziło bibliotekę szkolną. Mam nadzieję, że razem z wizytą rozpocznie się nowy etap ich życia pełen książkowych przyjaciół, kolorowych przygód. Zwracam się do Was z prośbą o zachęcanie dzieci do czytania, zwracanie uwagi na poszanowanie książek i terminowe zwracanie wypożyczonych pozycji, ponieważ czekają na nie kolejni czytelnicy.

Prosimy o włączenie się do akcji  "Cała Polska czyta dzieciom".
 

 

10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


 

 

 

 

 

 

Uczniowie naszej szkoły wybrali Książki naszych marzeń.


Samorząd uczniowski przeanalizował propozycje książek do Programu Książki naszych marzeń, których tytuły dzieci zapisywały na specjalnej tablicy podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek.

Oto lista zaproponowanych przez dzieci tytułów

Wyspa Potępionych Melissa de la Cruz

Piaskowy Wilk  Åsa Lind

Baśniobór  Brandon Mull cała seria 5 części

Dziewczynka z Szóstego Księżyca Moony Witcher

Okropny Maciuś  Małgorzata Strękowska-Zaremba

Magiczne drzewo  Andrzej Maleszka cała seria  7 części

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy Rick Riordan cała seria 5 książek  

Dynastia Miziołków Joanna Olech

Czarownica piętro niżej Marcin Szczygielski

Lasse i Maja seria książek Karl Martin Widmark, Helena Willis

Encyklopedia piłki nożnej. Fakty. Osiągnięcia. Największe gwiazdy Clive Gifford

Niedoparki Pavel Šrut

Niedoparki powracają Pavel Šrut
 
Kroniki Archeo Agnieszka Stelmaszczyk seria 9 tomów

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery cała seria

Pan Samochodzik Zbigniew Nienacki

Książka wszystkich rzeczy Guus Kuijer    

Akademia Dobra i Zła Soman Chainani

Dziękujemy za propozycje, a teraz z niecierpliwością będziemy czekać na książki.Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak


Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej nr 110


Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r.  Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik.


W tym roku Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzono pod hasłem „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”


W naszej bibliotece przygotowania rozpoczęły się wcześniej, aby w środę 1 października rozpocząć świętowanie. Na korytarzu pojawiła się tablica, na której zawieszono rysunki zachęcające do czytania. Największą jednak niespodzianką był kącik, w którym umieszczono dwa fotele nakryte kocami, stolik i regał z książkami.


Zaintrygowane i zaciekawione dzieci przybiegały do biblioteki pytać, co się dzieje.


Nadszedł, więc czas, aby zapoznać dzieci z akcją „Uwol­nij szafę od ksią­żek któ­rych nie czy­tasz, wymień się na inne”.


Dzieci dowiedziały się, o wyda­rze­niu pod­czas któ­rego można było wymie­nić nie­chciane, prze­czy­tane lub zale­ga­jące w miesz­ka­niu publi­ka­cje na inne. Każdy mógł przy­nieść dowolną ilość książek, a w zamian zabrać do domu te, których nie czytał.


Zainteresowanie dzieci i rodziców kącikiem było zaskakująco duże i codziennie na półkach pojawiały się nowe pozycje. Ci, którzy nie chcieli się wymieniać przysiadali w wygodnych fotelach i czytali.


Równolegle odbywały się konkursy dla klas młodszych – „Najpiękniejsza zakładka do książki”, a dla starszych – konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”.


Miesiąc Bibliotek Szkolnych był udany i z pewnością wszyscy zgodzą się, że biblioteka to jedno z najciekawszych i najważniejszych miejsc w szkole. A my jak pisał J. A. Kamieński „Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są, bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.

 

Organizatorka akcji
nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak