Grudzień to czas świąteczny, zatem drugie nasze spotkanie w Przedszkolu Niepublicznym SRM przebiegało w świątecznym nastroju.

Zajęcia odbyły się w przede dniu mikołajek, dlatego dziewczynki ubrały się w mikołajowe czapki.

Temat zajęć „Mikołajowe historie” również związany był z nadchodzącymi wydarzeniami.

Tym razem przeczytaliśmy maluchom o Bożym Narodzeniu w Bullerbyn.

Dzieci miały również różne zadania do wykonania, m.in. ścinanie drzewka, spacer po zaśnieżonej polanie oraz transport choinki saniami.

Następnie dziewczynki zapoznały przedszkolaki z legendą o powstaniu pierników, które jak wiadomo królują na świątecznym stole. Potem czekało ich zadanie do wykonania, pogrupowanie pierników pod względem odpowiedniego kształtu.

Na koniec dzieci dostały pierniczki, co sprawiło im wielką radość.

 

Uczestnicy spotkania
Ania, Ala, Dominika, Ksenia, Ewa, Karolina, Angelika, Sandra

W ramach realizowanego programu PoczytajMy odbyło się spotkanie z uczniami klasy II c. Tematem spotkania „W Krainie baśni” było zapoznanie z lekturą Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Siedmiu wspaniałych”. Dziewczynki przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę „ Kapciuszek” ( tak, tak, nie pomyliłam nazwy) oraz „ Królewnie, która zasnęła”.

Dzieci z chęcią wysłuchały współczesnych wersji znanych im bajek, a następnie odszukiwały różnice i podobieństwa z tradycyjnymi wersjami.

Dziewczynki z koła przygotowały również quizy i zabawy, podczas których dzieci wykazały się ogromną aktywnością i wiedzą.


Opracowała: Izabela Pietrzak
 

Dnia 11 grudnia 2015 roku odbył się szkolny konkurs ABC wiedzy o książce i bibliotece dla klas starszych.

Celem konkursu było kształtowanie literackich i czytelniczych zainteresowań młodzieży, popularyzacja wiedzy o bibliotece, książce i czasopiśmiennictwie, wdrażanie do poszukiwania informacji w różnego rodzaju źródłach oraz uświadomienie uczniom roli książki i informacji w życiu człowieka.

Każda klasa wyznaczyła dwie osoby, które reprezentowały klasę.
Dwuosobowe drużyny odpowiadały pisemnie na pytania w formie testu dotyczące wiedzy o książkach i bibliotece.

Maksymalnie można było uzyskać 25 punktów.

Wyniki Konkursu:

Klasa IV a – 23 p.

Klasa V a - 21 p.

Klasa V b – 20 p.

Klasa VI a – 20 p.

Klasa VI c – 20 p.

Klasa VI b – 19 p.

Klasa IV b – 13 p.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy.

 

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak

 

 

 

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej CEO ,,PoczytajMY”?

W ramach projektu uczniowie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Uczennice naszej szkoły w ramach Koła Czytam Wiem Rozumiem zaangażowały się w tę akcję. Zajęcia z książką odbywają się w Przedszkolu Niepublicznym SRM oraz w naszej szkole.

W listopadzie realizowaliśmy temat „ W krainie baśni”. Podczas wizyty u przedszkolaków i dzieciom z kl. I c dziewczynki: Karolina Ł., Ewa Ś., Karolina R., Angelika O., Ania R., Alicja Sz., Dominika R., Tosia Ś. Marysia Ć., Sandra J. czytały bajki „Czerwony Kapturek”, „Śpiącą królewna” oraz „Czerwony kapturek”. Maluszki rozwiązywały zagadki oraz bawiły się wspólnie w zabawy inspirowane lekturą. Na koniec wszyscy pokolorowali przygotowane kolorowanki.

 

Opiekun koła Izabela Pietrzak

W naszej bibliotece szkolnej, co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych w tym roku odbyła się ona w listopadzie.

Dzieci zapoznały  się z zasadami obowiązującymi w bibliotece. Dowiedziały  się, w jaki sposób mogą wypożyczać książki. Zajęcia wprowadzające małych czytelników w świat książek obejmują zagadki o bohaterach książek oraz wierszyki na temat zasad poszanowania książek.

Następnie młodzi czytelnicy klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę i otrzymali  „Dyplom pasowania na czytelnika”. 

Dzieci opieką nauczyciela bibliotekarza mogli samodzielnie wypożyczyć wybraną przez nie książkę.
Od tej pory stali się aktywnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Jako pamiątkę swojego pobytu dzieci otrzymały pamiątkowa gazetkę.

 

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak