Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Uczyć się po polsku, mówić polskie wiersze takie jak np. :

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto...
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

Ludwik Wiszniewski "Jedenasty Listopada"

Dzieci w bibliotece szkolnej z okazji Święta Niepodległości  wykonywały biało- czerwone kotyliony. Czytaliśmy również wybrane legendy polskie.

 Przypomnieliśmy sobie również wiersz, którego uczymy się od najmłodszych lat, „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy.

Jak nam wyszła wspólna recytacja możecie wysłuchać na nagranym filmiku dostępnym pod adresem https://youtu.be/oTZhUb4A5T4 .

Izabela Pietrzak – nauczyciel bibliotekarz

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauczaniu i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka to dopiero początek”.

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wykonywali exlibrisy biblioteki szkolnej, które można było podziwiać na przygotowanej wystawie.

Uczniowie klas starszych mogli złożyć życzenia bibliotece szkolnej podczas akcji - Złóż życzenia bibliotece.

Tyle ciepłych słów zapisanych na przygotowanej planszy to miód na serce nauczyciela bibliotekarza. Pojawiły się  tam np. „Kochana i fajna, biblioteka nasza jest”, „Kochamy naszą bibliotekę”.

Młodsi czytelnicy (ale nie tylko) mogli wykazać się plastycznie i narysować Laurkę dla biblioteki. Przedstawiały one nie tylko charakterystyczne dla laurek kwiaty, ale również książki, a nawet kolorowe pomieszczenie biblioteki pełne książek.

Zapraszam do biblioteki nie tylko podczas jej święta, ale codziennie, bo jak powiedział Cyceron - Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.

Nauczyciel bibliotekarz

Izabela Pietrak

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29. września. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między dorosłymi a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

W naszej szkole połączyliśmy ten dzień z innym świętem przypadającym dokładnie 29. września.

134 lata temu urodziła się bowiem Janina Porazińska.

Janina Porazińska była poetką, prozaikiem, autorką utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczką.

Zapewne niejedno polskie dziecko zetknęło się z twórczością tej pisarki. Jej wiersze i baśnie do dzisiejszego dnia chętnie czytane są przez mamy swoim pociechom do snu. Wśród utworów tej pisarki są między innymi: „Maciuś Skowronek”, „Szewczyk Dratewka”,

„Wesele Małgorzatki”, „Psotki i śmieszki”, „Za górami... za lasami...” i wiele innych.

Dzieciom goszczącym w bibliotece szkolnej zaprezentowano utwory, które zwracają

uwagę czytelników na problemy moralne i postawy bohaterów – „ Kozucha – kłamczucha” i „Zuchwały strzyżyk”.

Zarówno szóstoklasiści jak i uczniowie drugiej klasy z zaciekawieniem słuchali tych utworów, gdyż autorka ukazywała w nich świat bliski dziecięcej wyobraźni.

Drugoklasiści doskonale bawili się również podczas piosenki „Ta Dorotka”, do której słowa napisała dzisiejsza jubilatka.

 

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak

Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości.

W naszej szkole również włączyliśmy się w obchody tego wydarzenia.

Odbył się już  konkurs plastyczny „Śladami Stasia i Nel”, poświęcony podróży i przygodom bohaterów powieści „W pustyni i puszczy”. Wzięliśmy udział w Akcji Narodowe Czytanie, podczas którego czytaliśmy fragmenty „Quo vadis’

4 października w trakcie wycieczki całodniowej klas szóstych, odbyła się gra terenowa – Sienkiewicz autor naszych lektur”. W ten sposób podsumowaliśmy zdobyte wiadomości o tym pisarzu.

Dzieci miały do wykonania trzy zadania – wiedza, krzyżówka i latawiec.

Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi lektury „W pustyni i puszczy”, życia i twórczości H. Sienkiewicza. Najwięcej emocji i frajdy wzbudziło jednak  zadanie dotyczące konstruowania latawca. Dzieci tak jak Staś miały z tego co znajdą zbudować latawiec z prośbą o pomoc. Najtrudniejszym zadaniem, było spowodowanie żeby latawiec wzbił się w powietrze. Czasami nawet starania pani nie pomagały!!!

Gra terenowa została podsumowana, a wykonana obok biblioteki wystawka przedstawia skonstruowane przez uczniów latawce.

Zapraszamy do ich obejrzenia.

Pomysłodawca gry Izabela Pietrzak

3 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie w ramach programu Poczytajmy.

Tym razem dziewczynki przygotowały zajęcia związane z Dniem Dziecka. Zapoznały maluchy ze sposobami spędzania tego święta w Szwecji na podstawie ksiązki „ Dzień Dziecka w Bullerbyn” .

Następnie maluchy zaplanowały swoje wakacje. Musiały pokolorować swoją postać, następnie nakleić ją na wakacyjna planszę. Do wyboru miały góry lub morze, w zależności od tego gdzie chciałyby spędzić wakacyjne czas.

Na koniec podczas wspólnej piosenki „Lato, lato…” pożegnaliśmy się. Uściskom i przybijaniu piątek nie było końca, bo podczas tego roku troszkę zaprzyjaźniliśmy się.

Opiekun programu - Izabela Pietrzak