Już drugi raz odbył się w naszej szkole konkurs „ABC  wiedzy o książce i bibliotece”.

W tym roku zmagały się drużynowo klasy V i VI.

Pytania były dość trudne, ale uczniowie poradzili sobie z nimi znakomicie.
W konkursie można było zdobyć 27 punktów rozwiązując zadania testowe, odpowiadając na pytania  bądź rozwiązując krzyżówkę.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce ( 25p.) – kl. V a i kl. VI b

II miejsce ( 23p.) – kl. VI a

III miejsce ( 19 p.) – kl. V b

Gratulujemy wiedzy!

Izabela Pietrzak
nauczyciel bibliotekarz

W dniu 16 stycznia 2017 r w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z zaprzyjaźnionym pisarzem  Pawłem Beręsewiczem, laureatem wielu nagród literackich.

Autor już po raz  trzeci  odwiedził naszą szkołę (ostatni raz był  pięć lat temu) i oczywiście znów ujął zebranych uczniów swoim poczuciem humoru i otwartością.

Pisarz przedstawił się dzieciom, jako były nauczyciel języka angielskiego, ale również współautor wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Pan Beręsewicz wspomniał, że jest również tłumaczem literatury anglojęzycznej. Tutaj niektórzy mieli okazję pochwalić się  umiejętnością władania językiem  angielskim.

Następnie Pan Paweł zaprosił na „poważną rozmowę o książkach” przy herbatce lub kawie. Autor proponował rodzaj literatury do dyskusji, a potem prezentował swoje utwory. Uczniowie mogli posłuchać historii powstania książki „Czy wojna jest dla dziewczyn”, zaciekawili się książką o tematyce kryminalnej „Tajemnica człowieka z blizną”. Okazało się, że pisarz jest też „znawcą mody” i zaprezentował się zebranym w hicie modowym opisanym w najnowszej jego książce „Noskawery”, nota bene nagrodzonej w Konkursie literackim im. Astrid Lindgren.

Miło spędzony czas upłynął bardzo szybko. Na koniec spotkania pisarz odpowiedział na kilka pytań młodych czytelników, a następnie rozdał wiele autografów.

Dla wszystkich uczestników była to wizyta pełna wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Pan Beręsewicz obiecał, że odwiedzi jeszcze naszą szkołę, może wcześniej niż  za pięć lat i znów opowie o bohaterach swoich książek.

Dziękujemy bardzo panu Pawłowi Beręsowiczowi za wizytę i podarowane bibliotece książki.

W tajemnicy wspomnę jeszcze, że książki naszego gościa zaciekawiły niektórych, bo już na następnej przerwie ustawiła się po nie kolejka.

Izabela Pietrzak
nauczyciel bibliotekarz

W 2002, w 100. rocznicę powstania zabawki pluszowego misia, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.

A jak to było z tym misiem... w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy.

W piątek, 25 listopada już od rana w bibliotece szkolnej na dzieci czekała wystawka dotycząca misia oraz wyłożone zostały książki z misiowymi bohaterami np. Kubuś Puchatek, Bajki o misiach, Miś Paddington, Miś Uszatek i inne.

Chętni uczniowie mogli wykonać kolorowankę z misiem, posłuchać wybranej lektury „misiowej”. Na wybranych przerwach odbywały się projekcje filmów o misiach.

Przypomniałam maluchom film o misiu z klapniętym uszkiem – Misiu Uszatku, misiu lubiącym miodek – Kubusiu Puchatku oraz śpiewającym Coralgolu.

Przez dwa dni misie zawładnęły biblioteką.

A teraz czekamy na Mikołaje.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak

Od 6 grudnia w bibliotece szkolnej rozpoczęło się świąteczne szaleństwo.

Na dzieciaki czekała wystawka książek poświęconych Mikołajowi oraz świętu Bożego Narodzenia.

Odbywały się zajęcia czytelnicze, podczas których poznawaliśmy prawdziwą historię Mikołaja, czy tradycje związane ze świętami.

Dzieci wykonywały z wielkim zaangażowaniem kolorowanki o tematyce świątecznej. Bardziej uzdolnieni plastycznie mogli wykonać postać Mikołaja z przygotowanych elementów.

W ostatnim tygodniu przed świętami oglądaliśmy filmy o tematyce świątecznej, gdzie królował odwieczny Rudolf. Ćwiczyliśmy również nasze głosy śpiewając bardziej lubiane kolędy.

Izabela Pietrzak

W naszej szkole co roku odbywa się pasowanie na czytelników najmłodszych uczniów naszej społeczności.

Uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej 22 i 24 listopada.

Głównym celem zajęć było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę, gdzie zostały zapoznane z zasadami wypożyczania, regulaminem. Dzieci poznały tez prośby książki oraz odgadywały bajkowe zagadki.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki oraz specjalnie na tę okoliczność przygotowaną gazetkę. Pamiątkowy dyplom zaś będzie im przypominał o tym ważnym wydarzeniu.

Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Drodzy Rodzice, pytajcie swoje dzieci, czy odwiedzają szkolną bibliotekę, czy znają jej zasoby? Wszyscy powinniśmy zachęcać nasze pociechy do czytania. Czytając książki dzieciom w szkole jak i w domu, przynajmniej 15 minut dziennie, pokazujemy jak fascynujący jest świat książek.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak