W związku ze zbliżającym się Świętem Trzech Króli przypadającego na dzień 6 stycznia, dzieci z Oddziałów przedszkolnych poznały niektóre tradycje związane z tym świętem. Dowiedziały się, że w wielu krajach jest to dzień wolny od pracy i świętowany na rożne sposoby. Jest jednak jeden zwyczaj wspólny dla wszystkich- uczestnictwo w orszaku królewskim. W takiej paradzie biorą udział całe rodziny. Dzieci i dorośli przyozdobieni w papierowe korony śpiewają wesołe kolędy, zaglądają do straganów, uczestniczą w kolorowych jarmarkach i ulicznych przedstawieniach opowiadających historię narodzin Jezusa. Zastanawialiśmy się, dlaczego raz w roku na drzwiach mieszkań pojawiają się napisy K+M+B. To polski zwyczaj, który polega na umieszczaniu skrótów imion trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

17 grudnia w oddziale przedszkolnym w grupie 0A zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera Bożego Narodzenia przygotowana pod okiem nauczycieli z grupy. Uroczyste Jasełka, do których bardzo pilnie się przygotowywały się dzieci, odbyły się bez udziału rodziców, ale zostały udostępnione rodzicom w formie nagrania. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się przepięknie, przedstawienie rozpoczęli od gry na instrumentach na tle  bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalno - taneczne.

Na początku grudnia br. w oddziale przedszkolnym 0b ogłoszono konkursu na najładniejszą choinkę, własnoręcznie wykonaną. Do konkursu, dzieci z grup 0 jak i klas I-III, przyniosły kilkanaście choinek, które zostały przekazane na kiermasz organizowany przez samorząd uczniowski, a zebrane pieniądze będą przekazane potrzebującej rodzinie, w formie "szlachetnej paczki". 

Nazwiska laureatów konkursu zostaną ogłoszone w dn. 17.12, na wszystkich uczestników czekają nagrody.

Dziękujemy za udział w konkursie pt. "Choinka bożonarodzeniowa", wszystkie prace były piękne, trudno było rozstrzygnąć, która z choinek była najpiękniejsza.

Organizatorzy
nauczycielki oddziału 0b

Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. 

W czwartek 16 grudnia w świąteczny nastrój wprowadziła nas przepiękna inscenizacja w wykonaniu dzieci z grupy 0B. Program inscenizacji przedstawiał w  sposób oryginalny historię Bożego Narodzenia oraz polskie tradycje i wierzenia związane z tym wydarzeniem. Grudniowe święta nierozerwalnie związane są z kolacją wigilijną, charakterystycznymi potrawami, dzieleniem się opłatkiem i śpiewaniem kolęd, ubieraniem choinki, składaniem życzeń i o tym opowiadały wiersze pięknie recytowane przez dzieci.

W związku z obchodami w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, dzieci z grupy 0B poznały wielkiego Polaka Janusza Korczaka. Dowiedziały się, że Janusz Korczak lekarz pediatra, pedagog, wychowawca, pisarz, prowadził Dom Sierot. Spośród wielu praw o których pisał i walczył, za najważniejsze uważał prawo do: szacunku, wiedzy, upadku, własności, tajemnicy, radości oraz prawo do dnia dzisiejszego. Bardzo kochał dzieci, spełnił się jako pedagog i wychowawca. Walczył o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka. Korczakowskie prawa dziecka są aktualne do dziś.